آزاد آمریکا ۲۰۱۸؛ حذف نادال در پی مصدومیت/ صعود دل‌پوترو و جوکوویچ به فینال

[ad_1]

تنیسفا: در دوازدهمین روز از مسابقات گرند اسلم اوپن آمریکا، خوان مارتین دل‌پوترو در حالی‌که ۲ ست از رافائل نادال پیش افتاده بود، با کناره‌گیری تنیس‌باز اسپانیایی به دلیل مصدومیت، به فینال رقابت‌ها راه یافت. در دیدار دیگر نواک جوکوویچ به راحتی کی نیشیکوری را شکست داد و حری دل‌پوترو در فینال شد.

 رقابت‎های یو اس اپن ۲۰۱۸ شب گذشته و بامداد امروز با برگزاری دیدارهای نیمه‌نهایی مردان پیگیری شد و خوان مارتین دل‌پوترو با انصراف نادال در میانه مسابقه، پس از ۹ سال بار دیگر به فینال یک تورنمت گرند اسلم راه یافت.

در ست نخست این دیدار که پایاپای دنبال شد، دل‌پوتروی آرژانتینی توانست حریف پرآوازه خود را در تایبریک (۶-۷) شکست دهد. در ست دوم نیز برج تاندیل با نتیجه ۲-۶ به برتری رسید. اما نادال، مدافع عنوان قهرمانی که در ست اول مصدوم شد و در اوایل ست دوم به وضوح از ناحیه زانو احساس ناراحتی می‌کرد، در نهایت نتوانست دیدار خود را به پایان برساند و پیش از آغاز ست سوم مجبور به کناره‌گیری از ادامه مسابقه شد.

شماره ۳ تنیس جهان با پیروزی در این دیدار موفق شد پس از ۹ سال برای دومین بار در دوران ورزشی‌اش به فینال گرند اسلم یو اس اپن برسد.

دل‌پوترو که سال ۲۰۰۹ اولین و تنها گرند اسلم‌اش را در همین مسابقات بدست آورد، در مورد پیروزی خود گفت: «باور نمی‌کنم که شانس این را خواهم داشت تا بار دیگر در فینال یک گرند اسلم بازی کنم. با مشکلات بسیار زیادی دسته و پنجه نرم کردم تا بتوانم به اینجا برسم. و حالا اینجا هستم. البته که مسابقه دشواری پیش روی است. اما به هرحال در این تورنمنت خوب ظاهر شدم و در دیدارهای پایانی هر اتفاقی ممکن است رخ دهد. اگر پیروز شوم که فوق‌العاده است. اگر نه، یک تورنمنت خوب را پشت سر گذاشتم و راضی خواهم بود.»

نادال، مرد شماره ۱ تنیس جهان نیز در کنفرانس مطبوعاتی درباره این دیدار توضیح داد: «از انصراف دادن متنفرم. مشکل زانویم خیلی شبیه مصدومیت‌های قبلی زانویم‌ است. البته این بار کمی جدی‌تر است، چون در یک حرکت اتفاق افتاد.»

او ادامه داد: «اول در بازی با خاچانوف دچار مشکل شدم ولی اوضاع به تدریج بهتر شد، تا اینکه در ست اول بازی با دل‌پوترو در گیم ۲-۲ دوباره دردی در زانویم احساس کردم. سعی کردم ادامه بدهم ولی امکانش نبود‌ و باید تصمیم می‌گرفتم.»

دارنده ۱۷ عنوان گرند اسلم درباره درمان مصدومیتش نیز گفت: «مثل مصدومیت‌های قبلی‌ام است.‌ نمی‌دانم چقدر طول می‌کشد تا درمان شود.‌ اما می‌دانم باید چه‌کار کنم، تجربه زیادی در این زمینه دارم.»

اما در مسابقه دیگر، نواک جوکوویچ نشان داد که عزم خود را برای کسب ۱۴ـمین عنوان گرند اسلم جزم کرده است؛ شماره ۶ کنونی جهان با نمایش خوب بود توانست کی نیشیکوری را در ۳ ست متوالی (۲-۶ ۴-۶ ۳-۶) شکست دهد و برای هشتمین بار به فینال مسابقات آزاد آمریکا صعود کند.

تنیس‌باز اهل بلگراد که با این پیروزی، جواز حضور در مسابقات فینال تور جهانی در لندن را نیز کسب کرد، به دنبال سومین قهرمانی خود در اوپن آمریکا است. وی همچنین با این برد برای ۲۳ـمین بار به فینال یک تورنمنت گرند اسلم رسید که پس از فدرر با ۳۰ و نادال با ۲۴ حضور بیشترین تعداد حضور در فینال محسوب می‌شود.

شماره ۱ سابق جهان در مورد بازی روز گذشته اظهار داشت: «با علم به این‌که قرار است با یک بازیکن سریع بازی کنم که مهلت ضربه زدن به شما نمی‌دهد، پا به زمین گذاشتم. نیشیکوری دوست دارد هجومی بازی کند. می‌دانستم اگر در برابر ضربات سریع او دوام بیاورم، در ادامه می‌توانم شرایط را برای او دشوار کنم تا مرتکب خطاهای زیادی شود.»

به این ترتیب جوکوویچ و دل‌پوترو روز یک‌شنبه در فینال مسابقات یو اس اپن ۲۰۱۸ به مصاف یک‌دیگر خواهند رفت؛ این دو بازیکن تاکنون ۲۲ مرتبه برابر یک‌دیگر به میدان رفته‌اند که جوکوویچ با ۱۴ پیروزی دست بالا را دارد. فینالیست‌های امسال هم‌چنین دو مرتبه در سال‌های ۲۰۰۷ (دور سوم) و ۲۰۱۲ (دور ۱/۴ پایانی) در چهارمین گرند اسلم سال با یک‌دیگر به رقابت پرداخته‌اند که در هر دو بار جوکوویچ پیروز از زمین مسابقه بیرون آمده است. آخرین دیدار این دو تنیس‌باز به دور ۱/۴ پایانی مسابقات مسترز رم در سال ۲۰۱۷ باز می‌گردد که ستاره صربستانی در آن مسابقه نیز توانست برابر حریف خود پیروز شود.

در رقابت‌های بخش دونفره مردان نیز جک ساک و مایک برایان با پیروزی مقابل لوکاژ کوبت و مارسلو ملو، به دومین قهرمانی پیاپی خود در رقابت‌های گرند اسلم دست یافتند. ساک و برایان در مسابقات ویمبلدون امسال نیز جام قهرمانی را بالای سر بردند. مایک برایان با این برد، ۱۸ـمین عنوان گرند اسلم خود را به‌دست آورد و از این حیث رکورددار شد.

اضافه می‌شود که دیدار فینال بخش زنان آزاد آمریکا، ساعت ۰۰:۳۰ بامداد روز یک‌شنبه ۱۷ شهریور ماه بین سرینا ویلیامز و نائومی اوساکا برگزار خواهد شد.

[ad_2]

Write a Comment