آزاد آمریکا ۲۰۱۸؛ رافائل نادال با شکست دومینیک تیم در ماراتنی نفس‌گیر به نیمه‌نهایی رسید


تنیسفا: در دهمین روز از رقابت‌های اپن آمریکا ۲۰۱۸، رافائل نادال اسپانیایی در یکی از تماشایی‌ترین دیدارهای فصل جاری موفق شد دومینیک تیم اتریشی را از پیش رو بردارد و به مرحله نیمه‌پایانی راه پیدا کند. خوان مارتین دل‌پوترو نیز با پیروزی ۱-۳ برابر جان ایزنر به جمع ۴ نفر برتر یو اس اپن پیوست. در بخش زنان، سرینا ویلیامز با شکست کارولینا پلیشکووا توانست بار دیگر به دور نیمه‌پایانی مسابقات برسد. اسلون استیونس، مدافع عنوان قهرمانی بخش زنان اما با قبول شکست مقابل آناستازیا سواستووا از دور رقابت‌ها حذف شد.

در روز دهم از گرند اسلم آزاد آمریکا ۲۰۱۸، یکی از زیباترین و به‌یادماندنی‌ترین بازی‌های فصل بین رافائل نادال و دومینیک تیم برگزار شد؛ در این مسابقه که به یک ماراتن تمام‌عیار بدل گشت، مدافع عنوان قهرمانی مسابقات توانست پس از ۴ ساعت و ۴۹ دقیقه‌ حریف اتریشی خود را در تای‌بریک ست پنجم شکست دهد و برای ۷ـمین بار در دوران ورزشی‌اش به مرحله نیمه‌نهایی این رقابت‌ها صعود کند. (نتیجه: ۶-۷ ۷-۶ ۵-۷ ۴-۶ ۶-۰)

این مسابقه در ساعت ۲:۰۴ بامداد به وقت نیویورک به پایان رسید.

نادال که ۱۲ـمین پیروزی متوالی خود را در اپن آمریکا به‌دست آورد، درباره این دیدار فراموش‌نشدنی گفت: «مسابقه طاقت‌فرسایی بود؛ در برابر حریف بزرگی بازی کردم که روحیه جنگندگی بالایی دارد. تیم همه کارهایی که باید را انجام داد، اما بخت در انتهای بازی با من یار بود و خوشحالم که به نیمه‌نهایی رسیدم.»

تیم ۲۵ ساله که ست نخست را با نتیجه دور از انتظار ۰-۶ به سود خود به پایان برد، با وجود زدن ۷۴ ضربه وینر در این مسابقه نتوانست مقابل دفاع باصلابت ماتادور دوام بیاورد. وی پس از بازی گفت: «من عاشق مسابقه دادن در میادین بزرگم. این دیدار برای همیشه در ذهن من خواهد ماند. تنیس خیلی بی‌رحم است. این بازی نباید بازنده می‌داشت. اما تنیس همین است!»

گزیده دیدار رافائل نادال و دومینیک تیم در مرحله ۱/۴ نهایی یو اس اپن ۲۰۱۸

پیش از این و در دیگر دیدار مرحله یک‌چهارم پایانی، خوان مارتین دل‌پوترو آرژانتینی موفق شد در ۴ ست برابر جان ایزنر آمریکایی به برتری برسد و خود را به جمع ۴ نفر برتر آزاد آمریکا برساند. (نتیجه: ۲-۶ ۶-۷ ۳-۶ ۷-۶)

بازیکن ۲۹ ساله اهل تاندیل با این پیروزی، ۳۴ـمین برد خود در نیویورک را کسب کرد. وی در مورد این مسابقه اظهار داشت: «بسیار قوی ظاهر شدم. به خصوص در ضربات برگشت سرویس خوب کار کردم. شانس‌های زیادی برای پیروزی در گیم سرویس‌های داشتم. امروز هوشمندانه بازی کردم. دیدم که جان هم اندکی خسته است که این موضوع به من در ادامه کار انرژی بیشتری داد که تلاشم را بیشتر کنم.»

قهرمان یو اس اپن ۲۰۰۹ در مورد دیدار با رافائل نادال در مرحله بعد اضافه کرد: «اگر با نادال بازی کنم، مانند مسابقه ویمبلدون می‌تواند یک نبرد اساسی باشد. واضح است که دوست دارم با شماره ۱ جهان بازی کنم. اهمیتی ندارد که در چه تورنمنت و شرایط و آب و هوایی باشد. این شانس را دارم که با بهترین این ورزش مسابقه دهم که برایم فوق‌العاده است.»

نادال و دل‌پوترو روز جمعه باید در تکرار دیدار دور نیمه‌نهایی سال گذشته، مقابل یک‌دیگر به میدان بروند. این دو در مجموع ۱۶ بار برابر هم به رقابت پرداخته‌اند که نادال توانسته در ۱۱ دیدار به پیروزی برسد. آخرین دیدار این دو نیز به دور ۱/۴ پایانی مسابقات ویمبلدون در فصل جاری بازمی‌گردد که با پیروزی تنیس‌باز اسپانیایی همراه بود.

در بخش زنان، مدافع عنوان قهرمانی از گردونه مسابقات کنار رفت؛ اسلون استیونس آمریکایی با شکست دو بر صفر (۳-۶ ۲-۶) برابر آناستازیا سواستووا نتوانست از عنوان قهرمانی خود در این رقابت‌ها دفاع کند.

سواستووا با این برد، انتقام شکست سال گذشته خود برابر استیونس را گرفت. این دو در سال ۲۰۱۷ در همین دور برابر هم قرار گرفتند که استیونس در ۳ ست توانست پیروز شود.

شماره ۱۸ جهان، با پیروزی در دیدار روز گذشته به نخستین تنیس‌باز زن اهل لتونی تبدیل شد که به مرحله نیمه‌پایانی اپن آمریکا راه پیدا می‌کند.

سواستووا در مرحله نیمه‌نهایی باید به مصاف یک حریف قدرتمند دیگر برود؛ سرینا ویلیامز آمریکایی که در دیدار دیگر از مرحله ۱/۴ پایانی، موفق شد در ۲ ست پیاپی (۳-۶ ۴-۶) کارولینا پلیشکووا را شکست دهد و راهی دور بعد شود. دارنده ۲۳ عنوان گرند اسلم با این برد برای ۱۲ـمین بار به دور نیمه‌پایانی گرند اسلم آمریکا رسید.

اسطوره آمریکایی تنیس جهان که حدود ۲۰ سال قبل برای نخستین بار جام قهرمانی یو اس اپن را بالای سر برد، به دنبال فتح ۲۴ـمین عنوان گرند اسلم خود و رسیدن به رکورد شگفت‌انگیز مارگارت کورت است.

سواستووا و ویلیامز روز جمعه برای نخستین بار برابر هم مسابقه خواهند داد.

برنامه مسابقات گرند اسلم یو اس اپن – روز دهم – چهارشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۷

Write a Comment