آزاد آمریکا ۲۰۱۸؛ شکست غیرمنتظره راجر فدرر مقابل جان میلمن در شب شرجی نیویورک


تنیسفا: در هشتمین روز از مسابقات گرند اسلم اپن آمریکا، جان میلمن استرالیایی با خلق یک شگفتی بزرگ توانست راجر فدرر را شکست دهد و به دور ۱/۴ پایانی صعود کند.

دومین روز از هفته دوم مسابقات یو اس اپن ۲۰۱۸ با یک شگفتی بزرگ همراه بود؛ جان میلمن، شماره ۵۵ تنیس جهان موفق شد راجر فدرر قهرمان ۵ دوره آزاد آمریکا را در ۴ ست شکست دهد و به دور ۱/۴ نهایی آخرین گرند اسلم سال برسد. (نتیجه: ۶-۷ ۶-۷ ۵-۷ ۶-۳)

اسطوره سوییسی تنیس جهان در حالی این مسابقه را به حریف استرالیایی خود واگذار کرد که در ست نخست به برتری رسیده بود و تنها یک امتیاز با پیروزی در ست دوم و دو بر صفر کردن حساب کار فاصله داشت. فدرر در این مسابقه تحت تاثیر گرما و رطوبت بالای هوا (که به ۸۳ درصد می‌رسید) عملکرد ضعیفی از خود ارائه داد. او در طول این بازی ۱۰ خطای دوگانه سرویس و ۷۷ خطای غیرضروری مرتکب شد که یکی از ضعیف‌ترین نمایش‌های او در سال‌های اخیر به شمار می‌آید.

گفتنی است تنیس‌باز اهل بازل در ۱۳ حضور قبلی‌اش در اپن آمریکا، تنها یک مرتبه از صعود به مرحله ۱/۴ پایانی بازمانده بود.

دارنده ۲۰ عنوان گرند اسلم، پس از این شکست، ضمن تقدیر از عملکرد میلمن در خصوص شرایط دشوار بازی گفت: «امشب هوا خیلی گرم بود. میلمن در این شرایط سخت، عملکرد فوق‌العاده‌ای داشت. یکی از معدود شب‌هایی بود که نمی‌توانستم خوب نفس بکشم… تعریق زیادی داشتم و جان بهتر از من عمل کرد. حتی از یک جایی به بعد خوشحال بودم که مسابقه داشت تمام می‌شد. بعضی روزها بدن نمی‌تواند خودش را با شرایط تطبیق دهد.»

او افزود: «فکر می‌کنم سقف استادیوم اش مانع گردش مناسب هوا و افزایش رطوبت در داخل استادیوم می‌شود و شما هنگام تمام لباس‌هایتان خیس می‌شود»

فدرر ۳۷ ساله که ۲۰ قهرمانی گرند اسلم در کارنامه دارد امید داشت در این دوره از مسابقات بتواند به طلسم ۱۰ ساله‌ی ناکامی‌های خود در نیویورک پایان دهد و برای ششمین‌بار جام آخرین گرند اسلم سال را بالای سر ببرد.

در طرف مقابل، میلمن با حذف بخت دوم قهرمانی، توانست برای نخستین بار در جمع هشت نفر پایانی یک گرند اسلم قرار بگیرد. این تنیس‌باز ۲۹ ساله هم‌چنین اولین پیروزی خود مقابل حریفی از بین ۱۰ نفر برتر رده‌بندی جهانی را کسب کرد و در رده‌بندی جدید برای اولین‌بار حضور در جمع ۴۰ تنیس‌باز برتر جهان را تجربه خواهد کرد.

میلمن پس از بازی گفت: «باورش سخت است که توانسته‌ام فدرر را شکست دهم. کمی احساس گناه می‌کنم؛ او قهرمان و الگوی من بوده و امروز قطعا در بهترین شرایطش نبود.»

برای اطلاع از برنامه روزانه، کانال‌های پوشش‌دهنده، نتایج لحظه‌به‌لحظه، اخبار و ویدیوهای مسابقات آزاد آمریکا به کانال تلگرام تنیسفا ملحق شوید

اما پیش از این دیدار، نواک جوکوویچ برخلاف فدرر توانست به راحتی برابر ژوائو سوزا به برتری برسد و برای ۱۱ـمین بار در ۱۲ سال گذشته به دور ۱/۴ نهایی یو اس اپن راه پیدا کند. (نتیجه: ۳-۶ ۴-۶ ۳-۶)

جوکوویچ در مرحله بعدی به مصاف میلمن می‌رود. دارنده ۱۳ عنوان گرند اسلم هرگز در مرحله ۱/۴ پایانی از رقابت‌های یو اس اپن مقابل رقبای خود شکست نخورده است. این دومین رویارویی ستاره تنیس جهان و بازیکن اهل بریزبن خواهد بود. این دو در فصل جاری در مسابقات ۵۰۰ امتیازی کوینز کلاب مقابل یک‌دیگر به میدان رفتند که جوکوویچ به آسانی برابر میلمن به برتری دست یافت.

در مسابقات دیگر، کی نیشیکوری در ۳ ست پیاپی (نتیجه: ۵-۷ ۲-۶ ۳-۶) فیلیپ کولشرایبر آلمانی را از پیش رو برداشت و برای سومین بار به جمع ۸ نفر برتر اپن آمریکا پیوست. نیشیکوری که پس از یک سال غیبت نهمین حضورش در اوپن امریکا را تجربه می‌کند، در مرحله بعد با مارین چیلیچ کروات دیدار می‌کند؛ چیلیچ، قهرمان آزاد آمریکا در سال ۲۰۱۴ روز گذشته داوید گوفن بلژیکی را در سه ست مغلوب کرد. (نتیجه: ۴-۶ ۲-۶ ۶-۷)

نیشیکوری و چیلیچ تاکنون ۱۴ بار برابر یک‌دیگر قرار گرفته‌اند که تنیس‌باز ژاپنی با ۸ برد دست بالا را دارد. این دو بازیکن در یو اس اپن نیز سابقه بازی مقابل هم را دارند؛ چیلیچ ۴ سال پیش در فینال این مسابقات توانست برابر حریف ۲۸ ساله خود به پیروزی برسد و جام قهرمانی را بالای سر ببرد.

در مسابقات بخش زنان، ماریا شاراپووا، قهرمان ۵ دوره گرند اسلم با قبول شکست (نتیجه: ۳-۶ ۴-۶) مقابل کارلا سوارز ناوارو از گردونه مسابقات حذف شد. شماره ۱ سابق جهان در حالی از صعود به مرحله بعد بازماند که در ۴ مسابقه قبلی خود برابر ناوارو، هرگز شکست نخورده بود. این دیدار با قضاوت علی نیلی از ایران انجام گرفت.

سوارز ناوارو که در روز تولد ۳۰ سالگی‌اش مقابل قهرمان سابق اپن آمریکا به برتری دست یافت، در مرحله ۱/۴ پایانی باید به مصاف مدیسن کیز، فینالیست سال گذشته یو اس اپن برود. کیز آمریکایی نیز با پیروزی دو بر صفر (۳-۶ ۱-۶) برابر دومینیکا سیبولکووا راهی دور بعد شد.

نائومی اوساکا، دیگر بازیکن راه یافته به مرحله ۱/۴ نهایی است؛ این تنیس‌باز ۲۰ ساله روز گذشته توانست آرینا سابالنکا، بازیکن آماده این روزهای تنیس زنان را با نمایشی درخشان در ۳ ست (۴-۶ ۲-۶ ۳-۶) شکست دهد.

لسیا سورنکوی اوکراینی حریف اوساکا در دور بعد خواهد بود؛ سورنکو با وجود این‌که در دیدار خود مقابل مارکتا واندروسووا از ناحیه پا احساس ناراحتی می‌کرد توانست برابر حریف اهل چک پیروز شود و برای نخستین بار به دور ۱/۴ نهایی یو اس اپن راه پیدا کند.

برنامه مسابقات گرند اسلم یو اس اپن – روز نهم – سه‌شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷

Write a Comment