آزاد آمریکا 2018؛ جوکوویچ و نیشیکوری حریف یک‌دیگر در نیمه‌نهایی شدند


تنیسفا: نواک جوکوویچ و کی نیشیوری به ترتیب با غلبه بر جان میلمن و مارین چیلیچ، حریف یک‌دیگر در مرحله نیمه‌پایانی اوپن آمریکا شدند. در بخش زنان نیز نائومی اوساکا و مدیسن کیز با شکست لسیا سورنکو و کارلا سوارز ناوارو به دور بعد صعود کردند.

در دهمین روز از مسابقات گرند اسلم آزاد آمریکا و در ادامه بازی‌های دور ۱/۴ پایانی، نواک جوکوویچ در آخرین دیدار بخش شب که در ورزشگاه آرتور اش برگزار گردید، با عبور از سد جان میلمن استرالیایی برای یازدهمین بار به دور نیمه‌نهایی این رقابت‌ها راه یافت.

جوکوویچ در این دیدار با نتایج ۴-۶ ۴-۶ ۳-۶ به پیروزی رسید و به روند شکست‌ناپذیری خود در مرحله ۱/۴ نهایی آخرین گرند اسلم سال ادامه داد.

میلمن حریف جوکوویچ که در دور قبل با حذف راجر فدرر سوییسی بزرگترین شگفتی مسابقات را رقم زده بود، در صورت صعود به دور نیمه‌نهایی به اولین بازیکن مرد استرالیایی تبدیل می‌شد که پس از سال ۲۰۰۵ (لیتون هیوییت) به جمع ۴ نفر برتر اپن آمریکا راه یافته است.

در مسابقه دیگر دور ۱/۴ نهایی که در بخش روز انجام شد، کی نیشیکوری در دیداری ۵ سته که ۴ ساعت و ۸ دقیقه به طول انجامید، مارین چیلیچ کروات را شکست داد و برای سومین بار در دوران ورزشی‌اش به نیمه‌نهایی آزاد آمریکا راه یافت. (نتیجه: ۴-۶ ۶-۴ ۶-۷ ۴-۶ ۶-۲)

تنیس‌باز ژاپنی در این مسابقه ست نخست را واگذار کرد و در ست دوم نیز یک مرتبه گیم سرویس خود را از است داد اما توانست به بازی برگردد و بر قهرمان سابق اپن آمریکا چیره شود. نیشیکوری با این برد، اننقام شکست خود در فینال یو اس اپن ۲۰۱۴ را از چیلیچ گرفت.

شماره ۱۹ جهان پس از مسابقه در مورد رویارویی خود با جوکوویچ در مرحله بعد گفت: «آمارم روبروی نواک خیلی خوب نیست، اما در چند سال گذشته همیشه بازی‌هایمان نزدیک و دشوار بوده است.»

به این ترتیب جوکوویچ و نیشیکوری روز جمعه در دیداری که تکرار مصاف آن‌ها در نیمه‌پایانی مسابقات اپن آمریکا در سال ۲۰۱۴ خواهد بود، به مصاف یک‌دیگر خواهند رفت. این دو بازیکن در مجموع ۱۶ بار مقابل یک‌دیگر قرار گرفته‌اند که تنیس‌باز اهل بلگراد با ۱۴ برد و ۲ شکست از حریف ژاپنی پیش است. نیشیکوری ۲۸ ساله در ۱۳ مسابقه آخر خود برابر جوکوویچ همواره زمین را با شکست ترک کرده و آخرین پیروزی‌اش مقابل او، به همان مرحله نیمه‌نهایی یو اس اپن در سال ۲۰۱۴ بازمی‌گردد.

در بخش زنان، دیگر نماینده تنیس ژاپن در مسابقات امسال یعنی نائومی اوساکا با درخشش فوق‌العاده خود در دور ۱/۴ پایانی موفق شد به راحتی و در کمتر از ۱ ساعت بر لسیا سورنکوی اوکراینی غلبه کند و برای نخستین بار به جمع ۴ نفر برتر یک تورنمنت گرند اسلم برسد.

با صعود کی نیشیکوری و نائومی اوساکا به نیمه‌پایانی اپن آمریکا، این برای نخستین بار است که پس از حرفه‌ای شدن تنیس در سال ۱۹۶۸ دو نماینده تنیس ژاپن در بخش انفرادی مردان و زنان، به مرحله نیمه‌نهایی یک تورنمنت گرند اسلم راه پیدا می‌کنند.

در مسابقه دیگر، مدیسن کیز آمریکایی ثابت کرد که سال گذشته بی‌دلیل تا فینال مسابقات بالا نیامده و با غلبه بر کارلا سوارز ناوارو در دو ست نه چندان دشوار، برای دومین سال متوالی به نیمه‌نهایی آزاد آمریکا صعود کرد. (نتیجه: ۳-۶ ۴-۶)

کیز و اوساکا بامداد جمعه به وقت تهران برای سومین بار برابر هم قرار خواهند گرفت. در هر دو رویارویی قبلی کیز توانسته پیروز از زمین مسابقه بیرون آید.

برنامه مسابقات گرند اسلم یو اس اپن – روز یازدهم – پنج‌شنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۷

Write a Comment