آشوب کرونا در دنیای تنیس؛ تغییر در تاریخ برگزاری مسابقات آزاد فرانسه بحث‌برانگیز شد


تنیسفا – روز گذشته فدراسیون تنیس فرانسه در تصمیمی ناگهانی اعلام کرد که به دلیل شیوع کرونا قصد دارد رقابت‌های رولان گاروس امسال را با چهار ماه تأخیر یعنی در شروع فصل پاییز و به فاصله تنها یک هفته بعد از اتمام گرند اسلم یو اس اپن برگزار کند. 

انتشار این خبر اما خیلی زود موجی از واکنش‌های منفی را در پی داشت و معلوم شد که مقامات فدراسیون تنیس فرانسه این تصمیم را بصورت یکجانبه و بدون هماهنگی و مشورت با سایر نهادها گرفته‌اند بطوریکه حتی بازیکنان نیز از طریق شبکه‌های اجتماعی از آن آگاه شده‌اند.

این تصمیم بویژه دست‌اندرکاران مسابقات‌ لیور کاپ را برآشفت چراکه تاریخ جدید مسابقات رولان گاروس با تاریخ این تورنمنت نمایشی تداخل دارد و همین مسئله باعث شد تا آن‌ها بیانه‌ای شدید‌الحنی را منتشر و اعلام کنند که قصد تغییر در تاریخ این رقابت‌ها را ندارند: «دنیای تنیس امروز متوجه شد که فدراسیون تنیس فرانسه قصد دارد مسابقات رولان گاروس را به دلیل شیوع ویروس کرونا از تاریخ ۲۰ سپتامبر تا ۴ اکتبر ۲۰۲۰ برگزار نماید. تاریخ برگزاری این بازی‌ها با مسابقات لیور کاپ ۲۰۲۰ – که تمامی بلیت‌های آن فروخته شده و از ۲۵ تا ۲۷ سپتامبر در بوستون برگزار می‌شود – تداخل دارد. اعلام این تصمیم از سوی فدراسیون تنیس فرانسه تعجب ما و شرکای ما یعنی فدراسیون تنیس استرالیا، آمریکا و هم‌چنین ATP را برانگیخت. این موضوع باعث ایجاد سوالات زیادی می‌شود و ما در حال ارزیابی شرایط هستیم. اما در حال حاضر به اطلاع تماشاگران، حامیان مالی، پخش‌کنندگان تلویزیونی، کارکنان، بازیکنان و مردم شهر بوستون می‌رسانیم که قصد داریم تورنمنت لیور کاپ را در همان زمان مقرر برگزار کنیم.»

فدارسیون تنیس آمریکا هم با صدور بیانیه‌ای ضمن حمایت از مسابقات لیور کاپ به مسئولین تنیس فرانسه کنایه زده و اعلام کرده که هر تصمیمی در خصوص تغییر در زمان برگزاری گرند اسلم آزاد آمریکا را با مشورت با شرکای خود و سایر گرند اسلم‌ها اتخاذ خواهند کرد.

اما برگزاری آزاد فرانسه در تاریخ جدید ابهامات دیگری نیز دارد؛ بسیاری معتقدند اساسا امکان برگزاری دو گرند اسلم به فاصله یک هفته از یک‌دیگر وجود ندارد. بویژه آن‌که این دو گرند اسلم روی دو سطح مختلف (هارد و خاک) و در دو قاره متفاوت برگزار می‌شود و طبیعتا بازیکنان فرصت کافی برای آماده‌سازی نخواهند داشت و شاید در نهایت مجبور به انتخاب بین یکی از این دو تورنمنت شوند.

Write a Comment