آلودگی شدید هوا در ملبورن و نگرانی از تأثیرات آن بر سلامت بازیکنان در اولین گرند اسلم سال


دور انتخابی مسابقات گرند اسلم آزاد استرالیا درحالی از امروز در شهر ملبورن آغاز ‘گردیده که آتش‌سوزی‌های عظیم در استرالیا منجر به آلودگی شدید هوا و غبارآلود شدن آسمان این شهر شده است.

تنیسفا – روز سه‌شنبه شاخص کیفیت هوا در ملبورن با عبور از مرز ۲۰۰ واحد در وضعیت «بسیار ناسالم» قرار گرفت و باعث تاخیر در برگزاری بازی‌های انتخابی و لغو جلسات تمرینی بازیکنان شد.

تعدادی از بازیکنان از جمله برنارد تامیک هم امروز در هنگام بازی دچار مشکلات تنفسی شدند و مداوای پزشکی دریافت کردند.

این درحالی است که پیش‌تر مسئولین برگزاری مسابقات اعلام کرده بودند که سلامت بازیکنان و تماشاگران اولویت اصلی آن‌هاست و آماده هستند تا در صورت ادامه وضعیت ناسالم هوا در ملبورن بازی‌ها را در زمین‌های سرپوشیده برگزار کنند.

با این وجود و درحالی‌که نواک جوکوویچ مرد شماره دو تنیس جهان نیز چندی پیش از احتمال به تعویق افتادن مسابقات صحبت کرده بود، کرگ تایلی رییس فدراسیون تنیس استرالیا ابراز امیدواری کرده که مسابقات طبق برنامه انجام شود: «ما انتظار داریم مسابقات بدون تاخیر و در زمان مقرر برگزار شود؛ اقدامات لازم را برای این منظور انجام داده‌ایم.»

مسابقات آزاد استرالیا در مجموعه‌ «ملبورن پارک» میزبانی می‌شود که سه استادیوم اصلی آن مجهز به سقف متحرک بوده و ۸ زمین سرپوشیده دیگر نیز در این مجموعه وجود دارد که در صورت لزوم می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند‌‌.

دور اصلی مسابقات آزاد استرالیا از دوشنبه آینده آغاز می‌شود و حال باید دید مسئولین چه تصمیمی برای برگزاری این بازی‌ها خواهند گرفت‌.

به دنبال آتش‌سوزی‌های مهیب در استرالیا و نابودی بخش وسیعی از جنگل‌ها و محیط زیست این کشور، جامعه تنیس نیز تلاش کرد تا در کنار دیگر گروه‌های اجتماعی سهمی در مقابله با این بحران بزرگ ایفا کنند. در همین رابطه، نواک جوکوویچ از اهدای کمک ۵۰۰ هزار دلاری اتحادیه تنیس مردان برای کمک به جبران حوادث اخیر خبر داد.

Write a Comment