بیست بازی برتر مسابقات آزاد استرالیا در قرن بیست و یکم؛ شماره 18: رافائل نادال-توماس بردیک


تنیس‌فا: در آستانه شروع نخستین گرنداسلم سال، نگاهی داریم به برترین بازی‌های انجام شده در ملبورن استرالیا در قرن بیست‌ویکم. انتخاب‌های انجام‌شده بر اساس کیفیت و ماندگاری بازی مربوطه، اهمیت آن در تاریخ گرنداسلم آزاد استرالیا و تعداد مصاف‌های دو تنیس‌باز در این تورنمنت معتبر بوده و ترتیب آن طبق سلیقه شخصی نویسنده می‌باشد. لازم به ذکر است که در هر مطلب، از بین تمام رویارویی‌های میان دو تنیس‌باز انتخابی، به یک یا دو بازی به‌صورت اختصاصی پرداخته می‌شود و سایر تقابل‌ها از دید آماری مورد بررسی قرار می‌گیرند.

دلیل انتخاب:

این بازی را می‌توان بهترین تقابل نادال و بردیک دانست. هر دو تنیس‌باز در اوج آمادگی بودند و یکی از به‌یادماندنی‌ترین بازی‌های دور یک‌چهارم نهایی تنیس آزاد استرالیا را رقم زدند. اگر یک بازی سرشار از رالی‌های زیبا و امتیازات عجیب می‌خواهید، دیدار نادال و بردیک در سال ۲۰۱۲ انتخاب مناسبی است؛ خصوصا دو ست نخست که یکی از بالاترین سطوح تنیس در دهه اخیر به شمار می‌رود. این دو تنیس‌باز ۳ سال دیگر در همین مرحله باهم روبرو شدند که داستانی متفاوت داشت.

پیش از بازی:

نادال با غلبه بر تنیس‌بازانی چون تامی هاس و فلیسیانو لوپز راهی یک‌چهارم نهایی شد و در این راه هیچ ستی را واگذار نکرد. در آن سو، بردیک با شکست کوین اندرسون به دور چهارم رسید و در یک بازی نزدیک ۴ سته، از سد نیکلاس الماگروی اسپانیایی گذشت. وی ست‌های دوم، سوم و چهارم را در تایبرک به سود خود خاتمه داد. شانس نادال پیش از بازی، بسیار بیشتر از حریف چک خود بود، اما هر دو تنیس‌باز از فرم خوبی برخوردار بودند.

بازی:

ست اول برابر پیش رفت و هیچ‌یک از بازیکنان به دیگری اجازه شکستن سرویس را ندادند تا بازی ۵-۵ مساوی شود. بردیک گیم سرویس خود را حفظ کرد و با چند ریترن سهمگین در گیم بعدی، ۰-۴۰ جلو افتاد تا ۳ فرصت برای بردن ست نخست داشته باشد؛ اما نادال با دفاع بی‌نقص و جنگندگی مثال‌زدنی خود هربار بردیک را ناکام گذاشت. یک رالی به‌یادماندنی در امتیاز ۱۵-۴۰ رقم خورد که یکی از بهترین امتیازهای تورنمنت بود. در تایبرک نادال با کسب «مینی‌بریک» ۵-۴ جلو افتاد، اما هر دو سرویس خود را از دست داد و نهایتا بردیک با سرویسی برنده، پیروز ست اول شد. در ست دوم، سلطان خاک ابتدا حریف چک خود را بریک کرد و ۵-۳ پیش افتاد. او در حالی که برای پیروزی در ست دوم سرویس میزد، در برابر ضربات سهمناک بردیک کاری از پیش نبرد و گیم سرویس خود را از دست داد. در این ست نیز کار به تایبرک رسید و بردیک در حالی که ۶-۵ از حریف سخت‌کوش خود جلو بود، والی‌اش را به بیرون زد تا فرصت ۲-۰ کردن بازی را از دست بدهد. در ادامه نادال روحیه خود را بازیافت و با کسب دو امتیاز متوالی دیگر، حساب کار را در ست‌شماری ۱-۱ کرد.
در ست سوم ابتدا این بردیک بود که سرویس حریف صاحب‌نام خود را شکست، اما نادال بلافاصله بریک را پس گرفت و بر بازی مسلط شد. او در گیم پنجم یک بار دیگر حریف قدرتمند خود را بریک کرد و با حفظ این برتری، ست را به سود خود خاتمه داد. سلطان خاک در ست چهارم کار سختی نداشت و با شکستن سرویس بردیک در گیم‌های اول و آخر، پیروز این نبرد ۴ ساعت و ۱۸ دقیقه‌ای شد.

پس از بازی:

نادال در مرحله نیمه‌نهایی موفق شد رقیب دیرین خود فدرر را در ۴ ست از پیش رو بردارد و به دومین فینال خود در ملبورن برسد. وی در آن دیدار تاریخی نتوانست از پس نواک جوکوویچ بربیاید و در ماراتنی ۵ سته مغلوب حریف صرب خود شد. سلطان خاک در ادامه سال قهرمان تنیس آزاد فرانسه شد.

گزیده دیدار رافائل نادال و توماس بردیچ در دور یک‌چهار پایانی آزاد استرالیا

سایر مصاف‌ها در ملبورن:

این دو تنیس‌باز پس از گذشت ۳ سال، بار دیگر در همین مرحله از تنیس آزاد استرالیا باهم روبرو شدند که بردیک در یک دیدار برتر از سد نادال گذشت (نتیجه: ۶-۷ ۰-۶ ۲-۶).

بررسی تقابل دو تنیس‌باز:

همه مسابقات: ۱۹-۴ نادال
گرنداسلم‌ها: ۳-۱ نادال
آزاد استرالیا: ۱-۱
فینال تور: ۱-۰ نادال
جام دیویس: ۱-۰ نادال
در هارد: ۱۰-۴ نادال
در چمن: ۲-۰ نادال
در خاک: ۷-۰ نادال