بیست بازی برتر مسابقات آزاد استرالیا در قرن بیست و یکم؛ شماره 17: اندی رادیک-یونس العیناوی


تنیس‌فا: در آستانه شروع نخستین گرنداسلم سال، نگاهی داریم به برترین بازی‌های انجام شده در ملبورن استرالیا در قرن بیست‌ویکم. انتخاب‌های انجام‌شده بر اساس کیفیت و ماندگاری بازی مربوطه، اهمیت آن در تاریخ گرنداسلم آزاد استرالیا و تعداد مصاف‌های دو تنیس‌باز در این تورنمنت معتبر بوده و ترتیب آن طبق سلیقه شخصی نویسنده می‌باشد. لازم به ذکر است که در هر مطلب، از بین تمام رویارویی‌های میان دو تنیس‌باز انتخابی، به یک یا دو بازی به‌صورت اختصاصی پرداخته می‌شود و سایر تقابل‌ها از دید آماری مورد بررسی قرار می‌گیرند.

دلیل انتخاب:

این دیدار تقریبا ۵ ساعته، رکورد طولانی ترین ست پنجم مسابقات گرنداسلم را شکست و به طولانی‌ترین بازی در تنیس آزاد استرالیا در دوران مدرن تنیس بدل شد. رکورد اول در ویمبلدون ۲۰۱۰ در بازی ایزنر-ماهو و رکورد دوم در فینال استرالیا ۲۰۱۲ در دیدار جوکوویچ-نادال شکسته شد.

پیش از بازی:

رادیک با غلبه بر فرناندو وینسته به دور چهارم رسید؛ اما در این مرحله مقابل میخائیل یوژنی به مشکل خورد. جوان امریکایی پس از اینکه ۲ ست ابتدایی را واگذار کرد، به بازی برگشت و حریف روس خود را در ست نهایی با حساب ۶-۲ شکست داد و به جمع ۸ نفر برتر استرالیا راه یافت. در آن سو، العیناوی که با شکست فلیسیانو لوپز به دور چهارم رسیده بود، در دیداری زیبا و نزدیک موفق شد لیتون هیوئیت (سید ۱ مسابقات) را حذف کند و حریف رادیک در یک‌چهارم نهایی شود.

بازی:

یونس العیناوی در گیم اول توانست سرویس اندی رادیک را بشکند و با حفظ این برتری، ست نخست را از آن خود کند. در ست دوم این رادیک بود که بهتر عمل کرد و در تایبرک پیروز شد تا حساب کار در ست‌شماری برابر شود. در ست سوم، العیناوی در گیم آخر، حریف امریکایی خود را بریک کرد و ۲-۱ جلو افتاد؛ اما در ست بعدی رادیک اشتباهات خود را تکرار نکرد و مجددا کار را به تساوی کشاند تا بازی به ست سرنوشت‌ساز برسد.
در ست پنجم، ابتدا اندی رادیک در گیم دهم، حریف مراکشی‌اش را در کسب امتیاز نهایی ناکام گذاشت. در ادامه او توانست سرویس العیناوی را بشکند و ۱۱-۱۰ جلو بیفتد؛ اما این پایان کار نبود و رادیک فرصت بردن بازی را از دست داد تا این دیدار در ست نهایی ۱۱-۱۱ برابر شود. سرانجام این جوان ۲۱ ساله امریکایی بود که در گیم سی‌ونهم، یونس العیناوی را بریک کرد و با حفظ گیم سرویس خود، فاتح این ماراتون تاریخی شد. جر و بحث‌های رادیک با پاسکال ماریا و رالی کوتاه توپ‌جمع‌کن‌ها در اواخر ست نهایی از صحنه‌های به‌یادماندنی این دیدار بود.

پس از بازی:

رادیک در مرحله نیمه‌نهایی در حالی که خستگی ناشی از این بازی در حرکاتش مشهود بود، در ۴ ست مغلوب راینر شوتلر آلمانی شد و از دور مسابقات کنار رفت. او در انتهای سال ۲۰۰۳، ضمن فتح تنیس آزاد امریکا، عنوان بهترین تنیس‌باز فصل را نیز کسب کرد. العیناوی نیز عملکرد بسیار خوبی در این سال داشت و به بهترین رتبه خود در جدول رده‌بندی تنیس مردان (۱۴#) رسید.

گزیده دیدار اندی رادیک و یونس العیناوی در دور یک‌چهار پایانی آزاد استرالیا

بررسی تقابل دو تنیس‌باز:

این بازی تاریخی، تنها رویارویی رادیک و العیناوی بود.