بیست بازی برتر مسابقات آزاد استرالیا در قرن بیست و یکم؛ شماره ۹: اندی ماری – راجر فدرر


تنیس‌فا: در آستانه شروع نخستین گرنداسلم سال، نگاهی داریم به برترین بازی‌های انجام شده در ملبورن استرالیا در قرن بیست‌ویکم. انتخاب‌های انجام‌شده بر اساس کیفیت و ماندگاری بازی مربوطه، اهمیت آن در تاریخ گرنداسلم آزاد استرالیا و تعداد مصاف‌های دو تنیس‌باز در این تورنمنت معتبر بوده و ترتیب آن طبق سلیقه شخصی نویسنده می‌باشد. لازم به ذکر است که در هر مطلب، از بین تمام رویارویی‌های میان دو تنیس‌باز انتخابی، به یک یا دو بازی به‌صورت اختصاصی پرداخته می‌شود و سایر تقابل‌ها از دید آماری مورد بررسی قرار می‌گیرند.

شماره ۹: اندی ماری-راجر فدرر؛ سال ۲۰۱۳، دور نیمه‌نهایی

دلیل انتخاب:

راجر فدرر و اندی ماری تاکنون ۳ بار در ملبورن مقابل هم قرار گرفتند و شب‌های زیبایی را در استادیوم راد لیور رقم زدند که از جایگاه مهمی در تاریخ تنیس برخوردار است. تقابل این دو بازیکن معمولا نزدیک و غیر قابل پیش‌بینی بوده و به دلیل تفاوت سبک بازیی‌شان، جذابیت‌های زیادی داشته است. مهم‌ترین دیدار فدرر و ماری فینال سال ۲۰۱۰ به‌شمار می‌رود؛ اما نزدیک‌ترین مصاف آنها در یک بازی پرفرازونشیب در استرالیا ۲۰۱۳ اتفاق افتاد که در این نوشته به آن می‌پردازیم.

پیش از بازی:

راجر فدرر با غلبه بر بنوا پر، نیکولای داویدنکو، برنارد تامیک و میلوس رائونیچ در ۳ ست متوالی به یک‌چهارم نهایی رسید. او در این مرحله در یک بازی نزدیک و ۵ سته از سد جو-ویلفرد سونگا گذشت و برای دهمین مرتبه پیاپی به جمع ۴ نفر برتر آزاد استرالیا راه یافت.
در آن سو اندی ماری مسیر آسان‌تری داشت و با حذف تنیس‌بازانی چون رابین هاسه، ژیل سیمون و ژرمی شاردی، بدون از دست دادن ست به نیمه‌نهایی رسید و حریف فدرر شد. پیش از بازی کارشناسان شانس دو تنیس‌باز را تقریبا برابر و کمی به سود فدرر ارزیابی کرده بودند.

بازی:

در ست اول اندی ماری در گیم سوم سرویس فدرر را شکست و با حفظ این برتری توانست ۱-۰ از حریف نامدار خود پیش بیفتد. در ست دوم هر دو تنیس‌باز گیم‌های سرویس خود را حفظ کردند و فدرر با عملکرد بهتر خود در تایبرک، حساب کار را در ست‌شماری ۱-۱ کرد. ماری که یکی از بهترین بازی‌های خود را بخش سرویس سپری می‌کرد، با برتری در ست سوم در آستانه صعود به فینال قرار گرفت.
در ست چهارم فدرر با شکستن سرویس حریف، ۳-۱ پیش افتاد، اما ماری بریک را پس گرفت و موفق شد با شکستن سرویس فدرر در گیم یازدهم، برای پیروزی سرویس بزند؛ اما این پایان کار نبود و استاد سوئیسی با بریک کردن ماری، کار را به تایبرک رسانید. وی موفق شد در این گیم سرنوشت‌ساز پیروز شود تا بازی به ست نهایی کشیده شود. فدرر در آن سال در هر ۶ تایبرک خود پیروز شد. سرانجام در ست پنجم جوانی بر تجربه فائق آمد و اندی ماری توانست برای نخستین بار راجر فدرر را در گرنداسلم مغلوب کند و راهی فینال شود.

پس از بازی:

اندی ماری در فینال در ۴ ست مغلوب نواک جوکوویچ شد و بازهم به عنوان نایب‌قهرمانی در استرالیا رضایت داد. او در ادامه سال توانست قهرمان ویمبلدون شود و به‌رغم از دست دادن اواخر فصل به دلیل مصدومیت، در رده چهارم جدول تنیس مردان قرار بگیرد.
در مقابل راجر فدرر، افت فاحشی در این سال داشت و رکورد او در رسیدن به یک‌چهارم نهایی در مسابقات گرنداسلم شکسته شد. وی در پایان سال در جایگاه ششم رده‌بندی قرار گرفت و پس از ۱۰ سال از جمع “۳ نفر برتر” تنیس مردان خارج شد.

گزیده دیدار اندی ماری و راجر فدرر در دور نیمه‌نهایی آزاد استرالیا ۲۰۱۳

سایر مصاف‌ها در ملبورن:

راجر فدرر، یک سال بعد از این دیدار در مرحله یک‌چهارم نهایی آزاد استرالیا در ۴ ست اندی ماری را از پیش رو برداشت (نتیجه: ۳-۶ ۶-۷ ۴-۶ ۳-۶)؛ اما مهم‌ترین بازی این دو تنیس‌باز در ملبورن، در فینال سال ۲۰۱۰ اتفاق افتاد که استاد سوئیسی در ۳ ست متوالی از سد ماری گذشت و چهارمین عنوان قهرمانی خود را در استرالیا جشن گرفت (نتیجه: ۶-۷ ۴-۶ ۳-۶).

گزیده دیدار راجر فدرر و اندی ماری در فینال آزاد استرالیا ۲۰۱۰

بررسی تقابل دو تنیس‌باز:

همه مسابقات: ۱۴-۱۱ فدرر
گرنداسلم‌ها: ۵-۱ فدرر
آزاد استرالیا: ۲-۱ فدرر
فینال تور: ۴-۱ فدرر
مسابقات المپیک: ۱-۰ ماری
در هارد: ۱۲-۱۰ فدرر
در چمن: ۲-۱ فدرر

The post بیست بازی برتر مسابقات آزاد استرالیا در قرن بیست و یکم؛ شماره ۹: اندی ماری – راجر فدرر appeared first on تنیس‌ فا.