تنیس آزاد استرالیا ۲۰۲۱؛ راهیابی نادال، بارتی و سایر مدعیان به دور یک چهارم پایانی در روز تاریخ‌سازی روس‌ها


در روز هشتم گرند اسلم آزاد استرالیا، رافائل نادال برای صعود به یک‌چهارم پایانی کار دشواری در مقابل فابیو فونینی نداشت و استفانوس سیتسیپاس با انصراف متئو برتینی بدون زحمت راهی مرحله بعد شد. دنیل مدودف و آندری روبلف نیز با شکست حریفان خود به دور یک‌چهارم پایانی رسیدند تا در اتفاقی تاریخی و برای اولین بار شاهد حضور سه تنیس‌باز روس در جمع ۸ بازیکن برتر یک گرند اسلم باشیم. در بخش زنان، اشلی بارتی به پیش‌روی خود ادامه داد اما الینا اسویتولینا نفر پنجم جهان با شکست مقابل جسیکا پگولا از رقابت‌ها حذف شد.

تنیسفا – روز دوشنبه دیدارهای باقی‌مانده از دور یک‌هشتم پایانی اوپن استرالیا برگزار شد و رافائل نادال مرد شماره دو تنیس جهان با پیروزی ۳ بر صفر مقابل فابیو فونینی ایتالیایی توانست برای ۱۳ـمین مرتبه راهی دور یک‌چهارم نهایی این رقابت‌ها شود.

ماتادور شروع خوبی داشت و در ست نخست ۳-۶ پیروز شد. او در ست دوم اما کمی متزلزل ظاهر شد و عمق کم ضرباتش به فونینی این اجازه داد را تا ۴-۲ جلو بیفتد، با این وجود برتری بازیکن ایتالیایی طولی نکشید و نادال با پیروزی در چهار گیم متوالی این ست را نیز با نتیجه ۶-۴ به سود خود پایان داد. در ادامه بازیکن اسپانیایی ست سوم را نیز به راحتی با نتیجه ۶-۲ تمام کرد و راهی مرحله ۱/۴پایانی شد.

نادال که در اوپن استرالیا به دنبال ۲۱ـمین عنوان گرند اسلم خود است، با برتری مقابل فونینی برای ۴۳ـمین بار به جمع ۸ نفر برتر یک گرند اسلم پیوست.

بازیکن اهل مایورکا برای حضور در نیمه‌نهایی، باید در مرحله بعد به مصاف استفانوس سیتسیپاس یونانی برود. سیتسیپاس امروز با انصراف متئو برتینی به علت مصدومیت از ناحیه شکم، بدون انجام مسابقه راهی مرحله یک‌چهارم ‌نهایی شد.

نادال و سیتسیپاس تاکنون ۷ بار مقابل هم قرار گرفته‌اند که بازیکن اسپانیایی با ۶ برد و تنها یک شکست، برتری قابل‌ ملاحظه‌ای نسبت به سیتسیپاس دارد. آخرین رویارویی این دو به دور گروهی مسابقات فینال تور جهانی ۲۰۲۰ باز می‌گردد که نادال توانست در ۳ ست به برتری برسد. تنها برد سیتسیپاس نیز مربوط به رقابت‌های مسترز مادرید ۲۰۱۹ است.

در دیدار دیگر، دنیل مدودف مرد شماره ۴ تنیس جهان برخلاف دیدار قبلی خود کار دشواری نداشت و در سه ست متوالی با نتایج ۴-۶، ۲-۶ و ۳-۶ برابر مکنزی مک‌دانلد آمریکایی به برتری رسید و برای نخستین بار به جمع ۸ نفر برتر آزاد استرالیا راه پیدا کرد.

مدودف روس که ۱۸مین پیروزی متوالی خود را کسب کرد، در مرحله بعدی باید با هم‌وطنش آندری روبلف روس دیدار کند. روبلف نیز امروز با انصراف کسپر رود در میانه بازی به دور بعد صعود کرد. روبلف ست‌های اول و دوم را ۶-۲ و ۷-۶ به سود خود پایان داده بود که بازیکن نروژی به دلیل مصدومیت از ادامه مسابقه انصراف داد.

روبلف و مدودف که دوست‌های صمیمی یک‌دیگر نیز هستند، در این فصل بدون باخت بوده‌اند و ۸ پیروزی متوالی به دست آورده‌اند.

با صعود روبلف و مدوف به یک‌چهارم پایانی آزاد استرالیا، برای اولین بار در تاریخ سه تنیس‌باز روس (روبلف، مدودف و کاراتسف) در جمع هشت بازیکن برتر یک گرند اسلم قرار گرفتند که در نوع خود اتفاق جالب توجهی به حساب می‌آید. تنیس روسیه در سال‌های اخیر قهرمانان زن بسیاری را به دنیا معرفی کرده و حالا به نظر نوبت تنیس‌بازان مرد روس است تا در سطح جهانی خودی نشان دهند.

در بخش زنان، اشلی بارتی استرالیایی با کسب پیروزی برابر شلبی راجرز یک گام دیگر خود را به فتح گرند اسلم خانگی نزدیک کرد. زن شماره یک تنیس جهان در مدت زمان ۷۱ دقیقه با نتایج ۶ بر ۳ و ۶ بر ۴ مقابل حریف آمریکایی به برتری رسید تا برای سومین سال متوالی به ۱/۴ نهایی تنیس آزاد استرلیا راه یابد.

بارتی در مرحله بعد باید با کارولینا موکووا به رقابت بپردازد که او نیز امروز به روند ۷ پیروزی متوالی الیس مرتنس پایان داد و برای نخستین بار به ۱/۴نهایی اوپن استرالیا راه یافت. تنیس‌باز اهل چک که در مرحله قبل کارولینا پلیشکووا را حذف کرد، در این مسابقه نیز نمایش خوبی داشت و در دو ست نزدیک با نتایج ۷ بر ۶ و ۷ بر ۵ سید هجدهم را شکست داد.

اما در مهم‌ترین حادثه روز، جسیکا پگولا نفر ۶۱ رده‌بندی جهانی در یک شگفتی با نتیجه ۱-۲ مقابل الینا اسویتولینا نفر پنجم جهان به برتری دست یافت و برای نخستین بار به جمع ۸ نفر برتر یک گرند اسلم رسید. پگولا ست‌های اول و سوم را با نتایج ۶ بر ۴ و ۶ بر ۳ به سود خاتمه داد و ست دوم را ۶ بر ۳ به بخت پنجم قهرمانی واگذار کرد.

بازیکن آمریکایی که در دورهای قبلی ویکتوریا آزارنکا، سم استوزر و کریستینا ملادنوویچ را مغلوب کرد، در مرحله یک‌چهارم نهایی به مصاف هم‌وطنش جنیفر بریدی خواهد رفت. بریدی نیز امروز با نتایج ۶ بر یک و ۷ بر ۵ دونا وکیچ کروات را از پیش رو برداشت و به یک‌چهارم نهایی رسید.

بریدی و پگولا پیش‌ از این یک مرتبه با یک‌دیگر روبرو شده‌اند که به مسابقات سینسیناتی ۲۰۲۰ برمی‌گردد. در آن دیدار پگولا توانست در دو ست مقابل بریدی غلبه کند.

به این ترتیب با انجام دیدارهای دور یک‌هشتم نهایی، چهره بازیکنان راه‌یافته به دور ۱/۴نهایی آزاد استرالیا مشخص شد:

🔷 بخش مردان:

🔸نواک جوکوویچ – الکساندر زورف
🔸گریگور دیمیتروف – اصلان کاراتسف
🔸آندری روبلف – دنیل مدودف
🔸استفانوس سیتسیپاس – رافائل نادال

🔷 بخش زنان:

🔸اشلی بارتی – کارولینا موکووا
🔸جنیفر بریدی – جسیکا پگولا
🔸نائومی اوساکا – سو‌-وه شه
🔸سرینا ویلیامز – سیمونا هالپWrite a Comment