تنیس آزاد استرالیا ۲۰۲۱؛ راه‌یابی نادال، سیتسیپاس، مدودف و بارتی به هفته دوم و حذف پلیشکووا از رقابت‌ها


در روز ششم گرند اسلم آزاد استرالیا، رافائل نادال، استفانوس سیتسیپاس و آندری روبلف به‌آسانی حریفان خود را پشت سرگذاشتند. دنیل مدودف نیز به‌رغم لغزش مقابل فیلیپ کرایینویچ، در ۵ ست بر بازیکن صرب غلبه کرد و به دور چهارم رسید. در بخش زنان، اشلی بارتی و الینا اسویتولینا حریفان خود را شکست دادند اما کارولینا پلیشکووا با پذیرش باخت مقابل کارولینا موکووا از گردونه رقابت‌ها کنار رفت.

تنیسفا – در ششمین روز از تنیس اوپن استرالیا، رافائل نادال دارنده ۲۰ عنوان گرند اسلم در ورزشگاه خالی‌ازتماشاگر «راد لیور» به مصاف کامرون نوری رفت و در سه ست متوالی بازیکن بریتانیایی را شکست داد تا برای چهاردهمین بار به مرحله ۱/۸ نهایی این رقابت‌ها راه پیدا کند.

قهرمان سال ۲۰۰۹ با نتایج ۷ بر۵، ۶ بر ۲ و ۷ بر ۵ مقابل نفر شماره ۶۹ تنیس مردان به برتری رسید و به هفته دوم مسابقات راه یافت. ماتادور در این مسابقه اگرچه در مجموع عملکرد خوبی داشت اما به اندازه دو مسابقه اولش درخشان نبود و با نادال همیشگی فاصله داشت.

مرد شماره دو تنیس جهان پس از صعود به دور چهارم درباره برگزاری مسابقات بدون حضور تماشاگران گفت: «هیچ‌کس چنین وضعیتی را نمی‌خواهد. اما الان زمان این است که مسئولانه عمل کنیم. استرالیا یکی از بهترین نمونه‌ها در جهان در مواجهه با همه‌گیری کرونا است.»

نادال هم‌چنین گفت که امروز برای اولین بار طی هفته اخیر احساس کرده مصدومیتش بهتر شده و توانسته مثل قبل سرویس بزند. او قبلاً گفته بود به علت آسیب‌دیدگی از ناحیه کمر مجبور به تغییر در حرکت سرویس خود شده است. او در این باره تصریح کرد: «دیروز اصلاً تمرین نکردم و تنها درمان انجام دادم. چیزی که خیلی خوشحالم می‌کند این است که امروز برای اولین بار توانستم آزادانه و با درد کمتر بازی کنم.»

بازیکن اهل مایورکا در مرحله ۱/۸ نهایی در دیداری جذاب باید مقابل فابیو فونینی به میدان برود؛ بازیکن ایتالیایی امروز برای پیروزی برابر الکس دمیتور از کشور میزبان به ۲ ساعت زمان نیاز داشت. فونینی که در دور قبلی هم‌وطنش سالواتوره کاروسو را میلی‌متری شکست داد، در بازی امروز خوش درخشید و با نتایج ۶-۴، ۶-۳ و ۶-۴ بر د مینور غلبه کرد.

نادال و فونینی در سال‌های اخیر نبردهای جذاب و نزدیکی داشته‌اند. تنیس‌باز ایتالیایی سابقه شکست نادال در گرند اسلم‌ها را نیز دارد؛ او سال ۲۰۱۵ در مرحله سوم آزاد آمریکا، درحالی‌که ۲-صفر از حریف نامدارش عقب بود به بازی بازگشت و او را مغلوب کرد‌.

در مسابقه دیگر، فیلیپ کرایینوویچ صرب اگرچه عرصه را بر دنیل مدودف مرد شماره ۴ تنیس جهان تنگ کرد اما نتوانست مقابل بازیکن روس به برتری برسد.

بازیکن اهل مسکو در دو ست نخست با نتیجه مشابه ۶-۳ مقابل بازیکن صرب به برتری رسید اما در دو ست بعدی با نتایج ۶ بر ۴ و ۶ بر ۳ شکست خورد تا ست پنجم سرنوشت این مسابقه را مشخص کند. در ست پنجم مدودف دیگر به حریفش باج نداد و با پیروزی ۶ بر صفر، برای سومین سال متوالی به دور چهارم اوپن استرالیا صعود کرد.

این نخستین بار بود که مدودف توانست یک مسابقه‌ پنج‌ سته را با پیروزی پشت سر بگذارد. او در شش باری که پیش از این مسابقه‌هایش به ست پنجم کشیده شد هیچ‌گاه پیروز نشده بود.

مدودف که ۱۷ـمین برد متوالی خود را کسب کرد، در دور بعد باید با مکنزی مک‌دانلد دیدار کند. نفر شماره ۱۹۲ تنیس مردان با غلبه بر لوید هریس به دور چهارم اوپن استرالیا راه یافت. تنیس‌باز آمریکایی در این دیدار با نتایج ۷ بر ۶، ۶ بر یک و ۶ بر ۴ به برتری رسید و راهی هفته دوم رقابت‌ها شد.

با صعود دنیل مدودف، آندری روبلف و اصلان کاراتسف به دور چهارم، این برای نخستین بار در تاریخ تنیس حرفه‌ای است که سه بازیکن اهل روسیه به هفته دوم آزاد استرالیا راه پیدا می‌کنند.

استفانوس سیتسیپاس نیز امروز مسابقه خود را با برد پشت سر گذاشت. تنیس‌باز جوان اهل آتن با برتری ۳-صفر مقابل مایکل ایمر سوئدی به دور چهارم تنیس آزاد استرالیا رسید.

بخت پنجم کسب جام در این مسابقه حریف‌ تمرینی خود در دوران قرنطینه را با نتایج ۶ بر ۴، ۶ بر یک و ۶ بر یک شکست داد و به مرحله بعد رسید.

متئو برتینی حریف سیتسیپاس در دور چهارم است. تنیس‌باز ایتالیایی در سه تایبریک از سد کارن خاچانوف عبور کرد و به هفته دوم رقابت‌ها راه یافت. برتینی در اواخر ست سوم از ناحیه عضلات شکم دچار آسیب‌دیدگی شد و وقت استراحت پزشکی گرفت اما در ادامه توانست در تایبریک بازیکن روس را شکست دهد.

آندری روبلف نیز امروز برای هفتمین مسابقه متوالی روی نوار پیروزی گام برداشت و با نتایج ۷ بر ۵، ۶ بر ۲ و ۶ بر ۳ فلیسیانو لوپز ۳۹ ساله را مغلوب کرد تا حریف کسپر رود در مرحله چهارم شود. رود نروژی هم صبح امروز در ۴ ست رادو آلبوت از مولداوی را پشت سر گذاشت و به دور چهارم رسید.

در مسابقات بخش زنان، اشلی بارتی بخت اول قهرمانی بدون از دست دادن ست، اکاترینا الکساندرووا را از پیش رو برداشت و به هفته دوم مسابقات صعود کرد. تنیس‌باز استرالیایی باوجود اینکه در هر دو ست بریک شد، اما در زمان یک ساعت و ۲۰ دقیقه حریف روسش را با نتایج ۶ بر ۲ و ۶ بر ۴ شکست داد تا به دور چهارم برسد.

بارتی در دور بعدی باید روبروی شلبی راجرز آمریکایی قرار بگیرد. راجرز امروز در دو ست متوالی بر آنت کنتاویت، سید ۲۱ مسابقات غلبه کرد و راهی دور چهارم شد.

الینا اسویتولینا زن شماره ۵ تنیس جهان هم با غلبه بر یولیا پوتینسوا به دور چهارم اوپن استرالیا راه یافت. بازیکن اوکراینی این مسابقه را در دو ست متوالی با نتایج ۶-۴ و ۶-۰ به سود خود پایان داد تا بدون از دست دادن هیچ ستی به جمع ۱۶ بازیکن برتر مسابقات راه پیدا کند.

جسیکا پگولای آمریکایی حریف اسویتولینا در دور چهارم است که او نیز توانست قاطعانه کریستینا ملادنوویچ را شکست دهد.

اما در رقابت دو دوست صمیمی اهل چک، این کارولینا موکووا بود که موفق شد در دو ست و نتیجه مشابه ۵-۷، کارولینا پلیشکووا سید ششم مسابقات را کنار بزند به دور مرحله چهارم برسد. گفتنی است پلیشکووا در ست دوم ۵-۰ جلو بود و فرصت برگشتن به بازی را داشت اما ۷ گیم متوالی را به موکووا واگذار کرد و حذف شد.

موکووا در مرحله چهارم با الیس مرتنس بلژیکی به رقابت خواهد پرداخت. مرتنس زن شماره ۱۶ تنیس جهان نیز در روز ششم، بلیندا بنچیچ سوئیسی را ۶ بر ۲ و ۶ بر یک از پیش رو برداشت.

در مسابقه دیگر، دونا وکیچ سید شماره ۲۸ با بازگشتی فوق‌العاده موفق شد کایا کانپی را از پیش رو بردارد و به مرحله چهارم صعود کند.

وکیچ کروات درحالیکه ست اول را ۷-۵ به کایا کانپی واگذار کرده و در ست دوم نیز ۳-۰ عقب بود، به بازی بازگشت و بعد از اینکه یک بار حریف استونیایی خود را در کسب امتیاز نهایی ناکام گذاشت، در ست‌های دوم و سوم با نتایج ۷-۶ و ۶-۴ به برتری رسید تا برای چهارمین بار در جمع ۱۶ بازیکن برتر یک گرند اسلم قرار بگیرد.

وکیچ در مرحله چهارم با جنیفر بریدی آمریکایی به رقابت خواهد پرداخت.Write a Comment