تنیس آزاد استرالیا ۲۰۲۱؛ صعود جوکوویچ به یک‌چهارم نهایی و حذف غیرمنتظره دومینیک تیم


در هفتمین روز از گرند اسلم اوپن استرالیا، دومینیک تیم در یک شگفتی مقابل گریگور دیمیتروف شکست خورد و با تورنمنت وداع کرد. اما نواک جوکوویچ که در دیدار قبلی خود از ناحیه شکم مصدوم شد، در بازی مقابل رائونیچ نشانی از مصدومیت بروز نداد و در ۴ ست بازیکن کانادایی را شکست داد. در بخش زنان نائومی اوساکا با یک بازگشت فوق‌العاده موگوروسا را شکست داد و سرینا ویلیامز و سیمونا هالپ به ترتیب با برتری مقابل آرینا سابالنکا و ایگا اشویانتک، حریف یک‌دیگر در مرحله ۱/۴ نهایی شدند.

تنیسفا – در روز هفتم مسابقات تنیس آزاد استرالیا، مسابقات دور چهارم در نیمه‌ بالای جدول انجام گرفت و در مهم‌ترین دیدار، نواک جوکوویچ مرد شماره یک تنیس جهان با پیروزی ۳-۱ برابر میلیوش رائونیچ برای ۱۲ـمین بار راهی مرحله یک‌چهارم پایانی این رقابت‌ها شد.

جوکوویچ که پیش از این مسابقه بیم آن می‌رفت به علت مصدومیت نتواند در میدان حاضر شود، در برابر حریف کانادایی نمایش خوبی داشت و به رغم اینکه ست دوم را ۶-۴ واگذار کرد، در ست‌های اول، سوم و چهارم به ترتیب با نتایج ۷-۶، ۶-۱ و ۶-۴ پیروز شد تا نشان دهد مصدومیتش چندان جدی نبوده است.

جوکوویچ در دور یک‌چهارم پایانی باید با الکساندر زورف دیدار کند. زورف ۲۳ ساله امروز کار دشواری مقابل دوسان لایوویچ نداشت و در سه ست پیاپی حریف خود را پشت سر گذاشت و برای دومین سال متوالی در جمع ۸ نفر برتر اوپن استرالیا قرار گرفت.

بخت ششم کسب جام در مدت زمان ۲ ساعت و ۲۱ دقیقه با نتایج ۶ بر ۴، ۷ بر ۶ و ۶ بر ۳ مقابل بازیکن صرب به برتری رسید و به ۵۰ـمین برد خود در مسابقات گرند اسلم دست یافت.

جوکوویچ و زورف تاکنون ۷ مرتبه برابر هم قرار گرفته‌اند که سهم جوکوویچ ۵ پیروزی بوده است. آخرین رویارویی این دو نیز هفته گذشته در مسابقات جام ATP اتفاق افتاد که نوله در ست سوم با نتیجه ۵-۷ پیروز شد.

اما در دیدار دیگر، قهرمان آزاد آمریکا ۲۰۲۰ در یک شگفتی با مسابقات وداع کرد؛ دومینیک تیم نایب‌قهرمان دوره گذشته اوپن استرالیا در نمایشی دور از انتظار و ناامیدکننده‌ مقابل گریگور دیمیتروف تن به شکست داد و از دور مسابقات کنار رفت.

تیم در دو ست اول ۳-۱ از بازیکن بلغار پیش افتاد، اما انگار خستگی جسمی و ذهنی از دیدار با کیریوس در او مانده بود و در هر دو ست با نتیجه ۴-۶ شکست خورد. در ست سوم نیز تیم دیگر حرفی برای گفتن نداشت و بدون پیروزی حتی در یک گیم، با نتیجه ۰-۶ شکست خورد و از گردونه رقابت‌ها حذف شد.

تیم پس از شکست مقابل دیمیتروف در مورد عملکرد ضعیف خود در این مسابقه گفت: «فکر می‌کنم چند دلیل داشت؛ هم روز بدی داشتم و از نظر بدنی آماده نبودم و هم اینکه مقابل حریف قدری قرار گرفتم. وقتی دیمیتروف آماده باشد، بازی مقابلش خصوصاً در زمین‌های سریع دشوار است. واقعاً امیدوارم در مسابقات گرند اسلم به یک دستاورد مهم برسد. قطعاً استحقاقش را دارد.»

تنیس‌باز اتریشی در مورد مشکل جسمانی‌اش توضیح بیشتری ارائه نداد و گفت که نمی‌خواهد برای باخت خود دنبال توجیه بگردد: «مشکلات کوچکی بود که نمی‌خواهم بیش از این در مورد آن‌ صحبت کنم. نمی‌خواهم بهانه بیاورم، موضوع این است که من ماشین نیستم.»

دیمیتروف نیز در مسابقه امروز کم‌نقص ظاهر شد و ۲۵ ضربه وینر شامل ۱۰ سرویس ایس به ثمر رساند. ضربات اسلایس عمیق او بارها نفر سوم جهان را آزار داد.

نفر ۲۱ جهان با برتری مقابل تیم، برای چهارمین بار به دور یک‌چهارم نهایی اوپن استرالیا راه یافت. او در مرحله بعدی باید به مصاف اصلان کاراتسف برود که با یک شگفتی دیگر موفق شد فلیکس اوژه الیاسیم را پشت سر بگذارد.

کاراتسف پدیده این دوره رقابت‌های آزاد استرالیا با وجود واگذاری دو ست نخست به اوژه‌الیاسیم، در سه ست بعدی بازیکن کانادایی را شکست داد تا در نخستین تجربه‌اش در مسابقات گرند اسلم به مرحله ۱/۴ نهایی راه پیدا کند.

نفر ۱۱۴ رده‌بندی جهانی که از جدول مقدماتی به جدول اصلی رسیده، در دو ست اول با نتایج ۶ بر ۳ و ۶ بر یک شکست خورد اما به بازی برگشت و با نتایج ۶ بر ۳، ۶ بر ۳ و ۶ بر ۴ به پیروزی رسید و به جمع ۸ نفر برتر اوپن استرالیا پیوست.

بازیکن ۲۷ ساله اولین تنیس‌بازی است که از سال ۱۹۹۶ به این سو موفق می‌شود در اولین حضورش در مسابقات گرند اسلم به دور یک‌چهارم پایانی صعود کند.

در مسابقات بخش زنان، نبرد اوساکا و موگوروسا نزدیک و تماشایی از آب درآمد و با بازگشت شگفت‌انگیز اوساکا، به سود بازیکن ژاپنی خاتمه یافت.

اوساکا ست نخست را ۴-۶ به حریف اسپانیایی واگذار کرد اما در ست بعدی با همین نتیجه به برتری رسید تا کار به ست سوم بکشد. در ست سوم، درحالی‌که بازیکن ژاپنی ۵-۳ عقب افتاد و دو مرتبه موگوروسا را در کسب امتیاز نهایی ناکام گذاشت، با یک بازگشت فوق‌العاده توانست ۵-۷ به پیروزی برسد و راهی دور ۱/۴ نهایی شود.

با این برد اوساکا، روند شکست‌ناپذیری او ادامه پیدا کرد؛ سید سوم مسابقات حالا ۱۸ مسابقه متوالی است که متحمل هیچ شکستی نشده است.

تنیس‌باز ۲۳ ساله در دور بعد مقابل سو-وه شه قرار خواهد گرفت. شه نیز در ادامه ماجراجویی‌های خود در نخستین گرند اسلم سال، مارکتا واندروسووا را با نتایج ۶ بر ۴ و ۶ بر ۲ پشت سر گذاشت و به مرحله بعدی صعود کرد.

در مسابقه دیگر، سرینا ویلیامز دارنده ۲۳ عنوان گرند اسلم با نتیجه ۱-۲ از سد آرینا سابالنکا گذشت و برای ۱۳ـمین بار به جمع ۸ نفر برتر اوپن استرالیا راه پیدا کرد.

ویلیامز کهنه‌کار ست نخست را با نتیجه ۶ بر ۴ به سود خود خاتمه داد. در ست دوم این حریف بلاروسی او بود که موفق شد ۶ بر ۲ به برتری برسد تا بازی به ست سوم کشیده شود. در ست سوم ویلیامز بهتر عمل کرد و با نتیجه ۶ بر ۴ مقابل نفر هفتم جهان پیروز شد و به دور ۱/۴ نهایی صعود کرد.

اسطوره آمریکایی تنیس جهان در مرحله بعد در مصافی تماشایی به مصاف سیمونا هالپ رومانیایی خواهد رفت. هالپ زن شماره ۲ تنیس جهان به‌رغم واگذاری ست نخست به ایگا اشویانتک، در دو ست بعدی قهرمان آزاد فرانسه را شکست داد و برای پنجمین بار به دور یک‌چهارم پایانی آزاد استرالیا راه یافت.

ست اول با نتیجه ۶-۳ به سود بازیکن لهستانی به پایان رسید، اما در ست دوم این هالپ بود که توانست قاطعانه ۶-۱ پیروز شود‌. ست سوم نزدیک‌تر دنبال شد و در پایان باز هم این هالپ بود که ۶ بر ۴ پیروز شد تا ضمن صعود به جمع ۸ بازیکن برتر مسابقات، انتقام شکست چند ماه پیش رولان گاروس را نیز حریف لهستانی‌ خود بگیرد.

دیدار هالپ و ویلیامز در مرحله ۱/۴ نهایی، سیزدهمین رویارویی این دو بازیکن نام‌آشنای تنیس خواهد بود. در ۱۲ مصاف قبلی ویلیامز توانسته ۹ مرتبه پیروز شود.Write a Comment