توضیحاتی پیرامون تغییرات رنکینگ تنیس در سال ۲۰۱۹/حذف امتیاز تورنمنت‌های فیوچرز


تنیسفا: سیستم رنکینگ تنیس از فردا، دوشنبه۳۱دسامبر۲۰۱۸، دچار تغییرات مهمی خواهد شد که به موجب آن حدود ۱۲۵۰ تنیس‌باز مرد و ۵۰۰ تنیس‌باز زن امتیازات خود را از دست خواهند داد.

در رده‌بندی جدید، تورنمنت‌هایی که زیر نظر فدراسیون جهانی تنیس برگزار می‌شوند، دیگر صاحب امتیاز رنکینگ نخواهند بود و تنها به مسابقات فیوچرز ۲۵ هزار دلاری و از دور نیمه‌نهایی امتیاز رنکینگ تعلق خواهد گرفت.

مقایسه امتیازات رنکینگ در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹

فدراسیون جهانی تنیس نیز که از سال آینده قرار است تور جهانی خود را به دو تور «انتقالی» و «حرفه‌ای» تقسیم کند، از رنکینگ جداگانه‌ای استفاده خواهد کرد.

امتیازات در رده‌بندی جدید فدراسیون جهانی تنیس

تور انتقالی یا “ITF Transition Tour” که شامل تورنمنت‌های ۱۵ هزار دلاری می‌شود، با هدف تسهیل روند ترقی بازیکنان جوان طراحی شده است تا از این طریق بتوانند پس از پشت سر گذاشتن رده جونیور، با سرعت بیشتری خود را به رده‌های بالاتر جهانی برسانند.

نردبان پیشرفت بازیکنان در تورهای مختلف جهانی (تنیس مردان)

به این منظور هزینه‌ برگزاری تورنمنت‌های انتقالی کاهش یافته تا فدراسیون‌‌ها بتوانند با برگزاری تورنمنت‌های بیشتر در طول سال، بازیکنان را هرچه بیشتر در مسیر پیشرفت یاری رسانند.

نردبان پیشرفت بازیکنان در تورهای مختلف جهانی (تنیس زنان)

علاوه بر این، برگزاری سه تورنمنت پیاپی دیگر جزء شروط برگزاری مسابقات ۱۵ هزاری دلاری نخواهد بود و داوری مسابقات نیز ملزومات ساده‌تری خواهد داشت.

تورنمنت‌های ۲۵ هزار دلاری ITF نیز از سال ۲۰۱۹ در قالب تور حرفه‌ای یا “ITF Pro Circuit” برگزار خواهند شد که در واقع، پلی بین تورنمنت‌های ITF و تور Challengers (که زیر نظر اتحادیه تنیس مردان “ATP” اداره می‌شود) خواهد بود.