دومینیک تیم با شکست نواک جوکوویچ در نبردی تماشایی به دیدار نهایی مسابقات فینال تور جهانی راه یافت


مرد شماره سه تنیس جهان با شکست نواک جوکوویچ به دیدار پایانی رقابت‌های فینال تور جهانی راه یافت.

تنیسفا – در اولین مسابقه از مرحله نیمه‌نهایی مسابقات فینال تور جهانی، دومینیک تیم اتریشی با برتری ۲-۱ برابر مرد اول تنیس جهان توانست برای دومین سال پیاپی به دیدار پایانی این رقابت‌ها راه پیدا کند.

نفر سوم جهان در این دیدار که ۲ ساعت و ۵۵ دقیقه به طول انجامید، ست‌های اول و سوم را با نتایج ۷ بر ۵ و ۷ بر ۶ به سود خود خاتمه داد و ست دوم را ۷ بر ۶ واگذار کرد. تیم در تایبریک ست سوم ۴-۰ عقب بود اما بازگشتی استثنایی به بازی داشت و ۷ بر ۵ پیروز شد. بازیکن اتریشی در ست دوم هم چهار بار فرصت برای پیروزی در مسابقه داشت که جوکوویچ این اجازه را به او نداد.

تیم که سال گذشته نیز در مرحله گروهی جوکوویچ را شکست داد، حالا بعد از اندی ماری تنها بازیکنی است که توانسته مقابل سه غول دنیای تنیس یعنی نواک جوکوویچ، رافائل نادال و راجر فدرر حداقل ۵ پیروزی به دست آورد.

قهرمان آزاد آمریکا بعد از این پیروزی گفت: «دیدار امروز قطعاً نبردی ذهنی بود. در تا‌یبریک ست دوم دچار اضطراب شدم چراکه بازی با اسطوره‌های تنیس همیشه متفاوت است. بعد از قهرمانی در آزاد آمریکا فکر می‌کردم با آرامش بیشتری بازی کنم ولی مشخص شد اشتباه می‌کردم.»

او ادامه داد: «صرف‌نظر از اینکه نادال و یا مدودف در بازی دوم نیمه‌نهایی پیروز شود، بار دیگر قهرمانی جدید در این تورنمنت خواهیم داشت. بی‌صبرانه منتظر بازی بعدی هستم. مسابقه بعدی آخرین بازی سالی ویژه است که برای همه دشوار بود. به نظرم دیدار فوق‌العاده‌ای را برای تماشاگران به نمایش خواهیم گذاشت.»

با حذف جوکوویچ، تنها بازیکنی که در بین چهار بازیکن حاضر در دور نیمه‌نهایی سابقه قهرمانی در مسابقات فینال تور جهانی را داشت از دور بازی‌ها کنار رفت تا این مسابقات برای پنجمین سال متوالی یک قهرمان جدید داشته باشد.

بازیکن اهل بلگراد به‌دنبال ششمین قهرمانی در آخرین تورنمنت فصل و برابری با رکورد راجر فدرر بود که از رسیدن به این مهم بازماند. آخرین قهرمانی جوکوویچ در این مسابقات به سال ۲۰۱۵ باز می‌گردد که او با شکست راجر فدرر جام قهرمانی را بالای سر برد.

جوکوویچ که برای ششمین بار موفق شد فصل را در جایگاه نخست به پایان برساند، پس از شکست مقابل تیم گفت: «باید به احترام دومینیک کلاه از سر بردارم و به او تبریک بگویم. راستش من بعد از اینکه در تای‌بریک ۴-۰ جلو افتادم، بد بازی نکردم، در همه امتیازها ضربات خوبی زدم و دفاعی نبودم، اما او با تمام توان به توپ ضربه می‌زد و فوق‌العاده بود.»

اضافه می‌شود از ساعت ۲۳:۳۰ رافائل نادال و دنیل مدودف برای تعیین دومین فینالیست رقابت‌ها به مصاف هم خواهند رفت‌‌.

گزارش دیدار دومینیک تیم و نواک جوکوویچ

ست اول

در ست اول تا گیم یازدهم هیچ یک از دو بازیکن فرصتی برای شکستن سرویس یک‌دیگر پیدا نکردند. در این گیم، تیم از اولین فرصت خود برای شکستن سرویس جوکوویچ نهایت بهره را برد و ۶-۵ پیش افتاد. او در گیم بعد هم به راحتی سرویس خود را حفظ کرد تا ست اول با نتیجه ۷-۵ به سود تنیس‌باز اتریشی به پایان برسد.

ست دوم

در گیم پنجم این ست، تیم یک بار فرصت داشت تا نوله را بریک کند اما ضربه فورهندش به تور برخورد کرد تا تنیس‌باز صرب با حفظ گیم خود ۲-۱ پیش بیفتد. در دو گیم بعدی هر دو بازیکن گیم‌های سرویس خود را حفظ کردند. در گیم هشتم این‌بار جوکوویچ دو فرصت برای شکستن سرویس تیم پیدا کرد اما او هم موفق نبود و بازیکن قدرتمند اتریشی با یک بکهند تماشایی که روی خط خوابید و ۱۵۰ کیلومتر بر ساعت سرعت داشت نتیجه را ۴-۴ کرد. جوکوویچ در گیم دوازدهم نیز دو فرصت دیگر برای پیروزی در ست را از دست داد تا کار به تایبریک بکشد. در تایبریک نیز بازی پایاپای دنبال شد اما جوکوویچ پس از آن‌که حریف ۲۷ ساله خود را ۴ مرتبه در کسب امتیاز پایانی ناکام گذاشت با نتیجه ۸-۱۰ به برتری دست یافت تا ست سوم سرنوشت این دیدار را مشخص کند.

ست سوم

در ست سوم نیز هر دو بازیکن در گیم‌های سرویس خود موفق عمل کردند تا باز هم کار به تای‌بریک کشیده شود. در تایبریک، جوکوویچ ابتدا بهتر کار کرد و در زمانی کوتاه ۴ بر صفر پیش افتاد اما در حالی‌که همه‌چیز مهیای صعود بازیکن صرب به فینال بود، تیم با چندین ضربه هجومی فوق‌العاده به بازی بازگشت و با نتیجه ۷ بر ۵ برنده این تایبریک و بازی شد تا نشان دهد قهرمانی در گرند اسلم آزاد آمریکا تأثیر بسزایی در اعتماد به نفس او در لحظات حساس گذاشته است.

Write a Comment