دومین قهرمانی اوساکا در گرند اسلم آزاد آمریکا

[ad_1]

نائومی اوساکا با شکست ویکتوریا آزارنکا در فینال مسابقات تنیس آزاد آمریکا ۲۰۲۰ عنوان قهرمانی این رقابت‌ها را تصاحب کرد.

تنیسفا – در دیدار پایانی مسابقات یو اس اپن ۲۰۲۰ در بخش زنان، بامداد امروز به وقت ایران، نائومی اوساکا به مصاف ویکتوریا آزارنکا رفت و با برتری ۱-۲ برابر بازیکن بلاروسی برای دومین بار فاتح این گرند اسلم شد.

اوساکا در این مسابقه به‌رغم اینکه در ست اول مغلوب نمایش مقتدرانه آزارنکا شد و ۱-۶ شکست خورد، در ادامه به بازی بازگشت و در دو ست بعدی حریف قدرتمند خود را با نتایج مشابه ۶ بر ۳ شکست داد تا به سومین گرند اسلم خود برسد.

این دومین قهرمانی اوساکا در نیویورک طی سه سال اخیر بود. او سال ۲۰۱۸ با شکست سرینا ویلیامز در فینال اوپن آمریکا به اولین گرند اسلم خود رسید و به فاصله چند ماه در آزاد استرالیا ۲۰۱۹ نیز جام قهرمانی را بالای سر برد. او مدتی دچار افت شد و حالا بعد از یک سال و نیم توانست سومین قهرمانی خود در این مسابقات چهارگانه را جشن بگیرد.

آنچه در فینال گذشت…

جریان بازی در ست نخست و اوایل ست دوم به‌نحوی رقم خورد که همه جام قهرمانی را در دستان آزارنکا تصور می‌کردند؛ آزارنکا ست نخست را در ۲۷ دقیقه با نتیجه ۶ بر یک به سود خود به پایان برد و در ست دوم نیز ۰-۲ از قهرمان یو اس اپن ۲۰۱۸ پیش افتاد، اما پس از این گیم ورق بازی برگشت و اوساکا با کم‌تر کردن اشتباهاتش توانست این ست را با نتیجه ۳-۶ از آن خود کند تا چهره فاتح مسابقات در ست سوم مشخص شود. در ست سوم، اوساکای ۲۲ ساله به روند خوب خود ادامه داد و ۴ بر یک از آزارنکا پیش افتاد. پس از این اگرچه «ویکا» تا یک‌قدمی رسیدن به اوساکا و برابر کردن نتیجه پیش رفت، اما هنگامی‌که نتیجه ۳-۴ به سود اوساکا دنبال می‌شد، تنیس‌باز بلاروسی یک‌بار دیگر گیم سرویس خود را از دست داد تا اوساکا در نهایت این ست را نیز ۶-۳ به سود خود خاتمه دهد و پس از یک ساعت و ۵۳ دقیقه پیروز این مسابقه لقب بگیرد.

اوساکا پس از قهرمانی درباره این دیدار اظهار داشت: «در ست نخست خیلی اضطراب داشتم، پاهایم خوب کار نمی‌کرد و احساس می‌کردم قادر نیستم آنطور که باید بازی کنم؛ البته نه این‌که انتظار داشته باشم با ۱۰۰% توان خود بازی کنم، اما حتی اگر می‌توانستم با ۷۰% توانم هم بازی کنم اوضاع فرق می‌کرد… در ابتدای ست دوم نیز عقب افتادم و به خودم گفتم که باید مثبت فکر کنم تا دست کم بازی را ۱-۶ و ۰-۶ نبازم و کاری کنم حریفم برای پولی که برنده می‌شود کمی عرق بریزد، اینگونه شد که توانستم جریان بازی را عوض کنم.»

او که پس بعد از اتمام بازی روی زمین دراز کشید و به آسمان خیره شد، درباره انجام این حرکت گفت: «تمام این سال‌ها بازیکنان بزرگ را دیده‌ بودم که بعد از قهرمانی روی زمین می‌افتند و به آسمان خیره می‌شوند… همیشه می‌خواستم چیزی که در آسمان می‌بینند را من هم ببینم… برای من لحظه شگفت‌انگیزی بود. خیلی خوشحالم که این حرکت را انجام دادم.»

اوساکا در طول برگزاری این بازی‌ها در خارج از میدان رقابت نیز خیلی فعال بود و با حمایت از جنبش سیاه‌پوستان نقش مهمی در آگاهی‌رسانی و جلب توجه افکار عمومی به این موضوع ایفا کرد. او هر روز با ماسکی سیاه‌رنگ که نام یکی از قربانیان خشونت‌های اخیر در آمریکا روی آن نوشته شده بود به زمین می‌رفت و در مصاحبه‌ها و گفت‌وگوهای خود نیز از آن‌ها یاد می‌کرد.

شماره یک سابق جهان که در آغاز مسابقات در رده ۹ـم جدول رده‌بندی قرار داشت، با قهرمانی در نیویورک ۶ پله صعود کرد به رتبه سوم جهان رسید. او هم‌چنین با فتح یو اس اوپن جایزه ۳ میلیون دلاری این رقابت‌ها را از آن خود کرد.

اوساکا حالا در سه فصل گذشته توانسته حداقل در یک گرند اسلم به قهرمانی برسد که دستاورد مهمی برای این ابرستاره نوظهور تنیس جهان به شمار می‌آید.

از سوی دیگر، آزارنکا که قصد داشت پس از ۷ سال یک‌بار دیگر در یک گرند اسلم به قهرمانی برسد، باوجود عملکرد خوبش در طول تورنمنت و دیدار پایانی، نتوانست به این مهم دست پیدا کند. دارنده ۲ عنوان اوپن استرالیا هم‌چنین به‌دنبال اولین قهرمانی‌اش در یو اس اوپن بود.

[ad_2]

Write a Comment