دیویس کاپ تحریم می‌شود؟ – تنیس‌ فا


تنیسفا – در چند روز اخیر، زمزمه‌هایی در شبکه‌های مجازی شنیده می‌شود که از تلاش بازیکنان تنیس برای تحریم مسابقات جدید دیویس کاپ خبر می‌دهد.

در همین رابطه‌ دیروز از مربی کایل ادموند نقل شد که نواک جوکوویچ ایمیلی به این تنیس‌باز بریتانیایی فرستاده و از او خواسته که مسابقات جدید دیویس کاپ را تحریم کند.

اگر ادعای مربی ادموند صحت داشته باشد، می‌توان نتیجه گرفت که جوکوویچ به عنوان رییس شورای بازیکنان در تلاش است تا بازیکنان را علیه طرح جدید فدراسیون تنیس متحد کند.

اختلاف میان ITF و ATP پس از آن شروع شد که این دو نهاد بصورت جداگانه تصمیم به راه‌اندازی مسابقاتی تیمی گرفتند‌.

اتحادیه تنیس مردان ATP چندی پیش اعلام کرد که از سال ۲۰۲۰ یک تورنمنت ملی را به تقویم مسابقات خود اضافه می‌کند. اولین دوره این مسابقات در ژانویه ۲۰۲۰ با حضور ۲۴ تیم و طی ۱۰ روز در استرالیا برگزار می‌شود. این بازی‌ها که سه شهر میزبانی از آن را برعهده خواهند داشت، دارای امتیازات رنکینگ (۷۵۰ امتیاز) بوده و مجموع جوایز نقدی آن ۱۵ میلیون دلار عنوان شده است.

در مقابل، فدارسیون جهانی تنیس نیز اعلام کرد که از سال آینده مسابقات جدیدی را جایگزین دیویس کاپ خواهد کرد. اولین دوره این رقابت‌ها، نوامبر ۲۰۱۹ با شرکت ۱۶ تیم و طی ۷ روز در مادرید انجام می‌شود. این مسابقات فاقد امتیازات رنکینگ بوده و رقم جوایز نقدی آن ۲۰ میلیون دلار اعلام گردیده است.

اما برگزاری این دو تورنمنت مسلما بدون حمایت بازیکنان ممکن نخواهد بود و به همین دلیل هر دو سوی این دعوا تلاش‌های خود را برای یارکشی آغاز کرده‌اند.

جرارد پیکه بازیکن بارسلونا که بانی اصلی تغییرات جام دیویس است، چند هفته پیش در خلال برگزاری مسابقات مسترز شانگهای به چین رفت تا با بازیکنان شاخص و تاثیرگذار، رو در رو مذاکره کند.

حالا هم که جوکوویج شخصا به مسئله ورود کرده و در پی هماهنگ کردن بازیکنان در مقابل فدراسیون تنیس و طرح پیکه است.

در این میان منتقدین معتقدند که تقویم مسابقات تنیس به اندازه کافی شلوغ است و ظرفیت گنجاندن دو تورنمنت تیمی را که بنا است با فرمتی مشابه و به فاصله زمانی کم از یکدیگر برگزار شوند ندارد. ضمن آن‌که تنیس یک ورزش انفرادی محسوب می‌شود و جنبه تیمی و ملی آن از اهمیت کمتری برخوردار است و همه این‌ها باعث می‌شود این تورنمنت‌ها با استقبال بازیکنان تراز اول روبرو نشود.

علاوه بر این، نقش پررنگ جرارد پیکه یکی دیگر از دلایلی است که باعث شده خیلی از چهره‌های صاحب نام تنیس از جمله راجر فدرر در برابر آن موضع بگیرند.

راجر فدرر چندی پیش به شدت از حضور یک چهره فوتبالی در پشت پرده تصمیمات کلان تنیس انتقاد کرد و مسابقات جدید جام دیویس را جام پیکه خواند.