رئیس اتحادیه تنیس مردان پس از ۶ سال برکنار می‌شود


اختلاف نظر کریس کرمود با جوکوویچ به برکناری او انجامید‌.

تنیسفا – کریس کرمود، رئیس اتحادیۀ تنیس مردان “ATP” در پایان سال جاری میلادی از سمت خود کنار می‌رود.

در جلسۀ اخیر هیأت مدیرۀ اتحادیۀ تنیس مردان که روز پنج‌شنبه در حاشیه مسابقات ایندین ولز برگزار شد، نمایندگان شورای بازیکنان با تمدید قرارداد کرمود، رئیس کنونی این اتحادیه مخالفت کردند تا این مدیر ۵۴ ساله اهل لندن در پایان سال ۲۰۱۹ پس از ۶ سال (دو دورۀ ۳ ساله) به کار خود پایان دهد.

کرمود در سال ۲۰۱۴ به ریاست “ATP” انتخاب شد. در زمان مدیریت او علاوه بر افزایش قابل توجه جوایز نقدی مسابقات، میزان استقبال هواداران از رقابت‌های تنیس نیز شاهد رشد چشم‌گیری بود. کرمود قبل از ریاست بر ATP، مدیریت مسابقات کوئینز کلاب و فینال تور جهانی را بر عهده داشت. تورنمنت‌ جدید “جام ATP” که از سال ۲۰۲۰ برگزار می‌شود و مسابقات “ستاره‌های فردای تنیس” در میلان نیز از ابتکارات او در زمان مدیریتش به حساب می‌آید.

گفته می‌شود اختلاف نظر کرمود و جوکوویچ بر سر موضوعاتی چون مسائل مربوط به بازیکنان رده‌های پایین‌تر، علت اصلی عدم ابقای او در سمتش بوده است. تنیس‌باز صرب در حال حاضر ریاست شورای بازیکنان را در اختیار دارد.

با این وجود جوکوویچ گفته که نمی‌تواند در مورد این موضوع به صورت علنی صحبت کند. او در پاسخ به این پرسش که آیا با برکناری کرمود موافق است یا خیر عنوان کرد:

«من نمی‌توانم پاسخی به این پرسش بدهم. طبق قوانین، این موضوعی محرمانه است و با بیان نظر شخصی‌ام ممکن است از قوانین تخطی کنم.»

اما طبق آنچه در رسانه‌ها مطرح شده، یکی از موارد اختلاف بین آن‌ها، میزان کم جوایز نقدی مسابقات در دورهای ابتدایی است. منتقدان کرمود معتقدند که رشد جوایز نقدی در زمان او عمدتاً معطوف به دورهای پایانی رقابت‌ها بوده که معمولا سود آن بیشتر به جیب ستاره‌های بزرگ می‌رود و بازیکنان رده‌های پایین کمتر از آن بهره می‌برند.

این درحالی است که از فدرر و نادال به عنوان حامیان اصلی کرمود نام برده می‌شود. نادال روز چهارشنبه گفته بود که هر تغییری در رأس اتحادیه تنیس مردان باعث “توقف روند رو به رشد تنیس” خواهد شد.