رافائل نادال با فتح دوازدهمین رولان گاروس تاریخ‌ساز شد


رافائل نادال با شکست دومینیک تیم در فینال رولان گاروس به هجدمین گرند اسلم خود رسید.

تنیسفا – دیدار پایانی رقابت‌های گرند اسلم آزاد فرانسه در بخش انفرادی مردان، عصر روز یک‌شنبه در ورزشگاه مملو از جمعیت فیلیپ شاتریه بین رافائل نادال و دومینیک تیم برگزار شد و در پایان نادال اسپانیایی موفق شد با پیروزی ۱-۳ مقابل بازیکن اتریشی، برای دوازدهمین بار جام قهرمانی این مسابقات را بالای سر ببرد.

سلطان خاک در این مسابقه که ۳ ساعت به طول انجامید، توانست حریف ۲۵ ساله‌اش را با نتیجه ۳ بر یک (۱-۶ ۱-۶ ۷-۵ ۳-۶) مغلوب کند.

مرد شماره ۲ تنیس جهان با قهرمانی در پاریس، به تنها بازیکن تاریخ (چه مرد و چه زن) تبدیل شد که در یک تورنمنت گرند اسلم ۱۲ بار به مقام قهرمانی می‌رسد. این رکورد اعجاب‌آور پیش از این به طور مشترک در اختیار خود او و مارگارت کورت تنیس‌باز زن استرالیایی قرار داشت.

او با فتح رولان گاروس، تعداد جام‌های گرند اسلم خود را به ۱۸ رساند و فاصله‌اش با راجر فدرر سوئیسی (با ۲۰ گرند اسلم) را به ۲ عنوان کاهش داد. این دو تنیس‌باز اسطوره‌ای هیچ‌گاه در نبرد تعداد عناوین گرند اسلم تا این میزان به یک‌دیگر نزدیک نبوده‌اند.

ماتادور در راه قهرمانی، یانیک هانفمن، یانیک مدن، داوید گوفن، خوان ایگناسیو لوندرو، کی نیشیکوری و راجر فدرر را پشت سر گذاشت.

نادال در مراسم اهدای جام خطاب به حریفش گفت: «دومینیک به تو تبریک می‌گویم. تو انسان خاصی در بین تنیس‌بازها هستی. همیشه لبخند به لب داری و یک الگو برای من و کودکان در سراسر جهان هستی.»

تیم هم به تمجید از نادال پرداخت و گفت: «رافا، تو اسطوره ورزش ما هستی. افتخارات تو در تنیس، ورای تصور است. به تو و اعضای تیم‌ات تبریک می‌گویم.»

تیم که سال گذشته نیز در فینال مغلوب نادال شده بود امروز امید داشت با شکست نادال اولین گرند اسلم خود را کسب کند.

به این ترتیب نادال با دفاع از عنوان قهرمانی خود در دومین گرند اسلم سال، ۲۰۰۰ امتیاز به دست آورد و با ۷۹۴۵ امتیاز جایگاه خود در ردۀ دوم جدول رده‌بندی را تثبیت کرد. او در مسابقات گرند اسلم ویمبلدون سید شمارۀ ۲ خواهد بود.

جایزۀ نقدی فرد قهرمان این رقابت‌ها نیز ۲ و میلیون ۳۰۰ هزار یورو بود که نادال آن را از آن خود کرد.

Write a Comment