رولان گاروس ۲۰۱۹؛ حذف اوساکا و ویلیامز از رقابت‌ها/ راهیابی جوکوویچ به هفته دوم


در آخرین روز از هفتۀ نخست رقابت‌های رولان گاروس ۲۰۱۹، نائومی اوساکا بخت اول قهرمانی و سرینا ویلیامز دارنده ۲۳ عنوان گرند اسلم از دور رقابت‌ها کنار رفتند. نواک جوکوویچ اما با یک پیروزی بی‌دردسر دیگر به دور چهارم رسید.

تنیسفا – هفتمین روز از مسابقات اپن فرانسه ۲۰۱۹ با انجام دیدارهای باقی‌مانده از دور سوم پی‌گیری شد؛ نواک جوکوویچ شمارۀ تنیس جهان در ورزشگاه فیلیپ شاتریه مقابل سالواتوره کاروسو قرار گرفت و همانند دو دیدار نخست خود این بازیکن ایتالیایی را نیز به راحتی شکست داد تا برای دهمین سال متوالی به مرحلۀ ۱/۸ نهایی رولان گاروس صعود کند. (نتیجه: ۲-۶ ۳-۶ ۳-۶)

این ۲۵ـمین پیروزی پیاپی صربیناتور در تورنمنت‌های گرند اسلم بود. او امسال در پاریس به دنبال فتح چهارمین گرند اسلم متوالی خود و تکرار این دستاورد بزرگ است که قبلا در سال ۲۰۱۶ نیز موفق به انجام آن شده بود.

«نوله» در دور چهارم با یان-لنارد اشتروف مسابقه می‌دهد. اشتروف روز گذشته در یکی از نفس‌گیرترین رقابت‌های این دوره که ۴ ساعت و ۲۲ دقیقه طول کشید، توانست برنا چوریچ، سید شمارۀ ۱۳ را در ۵ ست مغلوب کند. (نتیجه: ۹-۱۱ ۶-۷ ۶-۴ ۱-۶ ۶-۴) این نخستین حضور اشتروف (شمارۀ ۴۵ جهان) در دور چهارم یک تورنمنت گرند اسلم است.

دومینیک تیم اتریشی در دیدار مقابل کوئواس به رغم واگذاری یک ست، در نهایت در ۴ ست پیروز شد؛ بخت چهارم قهرمانی با پیروزی مقابل این بازیکن اروگوئه‌ای به جمع ۱۶ نفر برتر اپن فرانسه صعود کرد و حریف گائل مونفیس در مرحله چهارم شد. (نتیجه:  ۵-۷ ۲-۶ ۶-۴ ۳-۶)

خوان مارتین دل‌پوترو هم با نمایش خوب خود موفق شد جردن تامپسن استرالیایی را در سه ست پیاپی شکست دهد و حریف کارن خاچانوف در دور چهارم شود. (۰-۶ ۴-۶ ۴-۶)

 ساشا زورف اما بار دیگر برای صعود به مرحلۀ بعد مجبور شد در ۵ ست بجنگد؛ تنیس‌باز جوان آلمانی با عبور از سد دوسان لایوویچ صرب برای دومین سال پیاپی به دور چهارم اپن فرانسه صعود کرد. (نتیجه: ۲-۶ ۶-۱ ۶-۴ ۲-۶ ۴-۶)

زورف برای حضور در جمع ۸ نفر برتر مسابقات، در دور بعد باید از سد فابیو فونینی عبور کند. فونینی سید شمارۀ ۹ روز گذشته روبرتو باتیستا آخوت را در چهار ست شکست داد و برای چهارمین بار به دور چهارم رولان گاروس رسید.

اما در دو مسابقۀ نیمه‌تمام از روز ششم، استن واورینکا و استفانوس سیتسیپاس به ترتیب با شکست گریگور دیمیتروف و فیلیپ کرایینوویچ، حریف یک‌دیگر در مرحلۀ چهارم شدند.

واورینکا قهرمان رولان گاروس ۲۰۱۵ با پیروزی مقابل دیمیتروف بلغار در سه ست تایبریک (۶-۷ ۶-۷ ۶-۷) ۵۰۰ـمین برد دوران حرفه‌ای خود را به دست آورد.

سیتسیپاس ۲۰ ساله نیز با کنار زدن کرایینوویچ صرب در ۴ ست، نخستین حضور خود در دور چهارم رقابت‌های رولان گاروس را تجربه خواهد کرد.

در بخش زنان اما دو شگفتی بزرگ روی داد؛ نائومی اوساکا بخت اول قهرمانی که در دو مرحلۀ قبلی از شکست گریخته بود، در مرحله سوم سرانجام تسلیم شد و با قبول شکست مقابل کاترینا سینیاکووا از گردونهٔ رقابت‌ها کنار رفت. (نتیجه: ۲-۶ ۴-۶)

شمارۀ یک تنیس زنان در دو گرند اسلم گذشته توانسته بود جام قهرمانی را بالای سر ببرد و با این شکست، نوار پیروزی‌هایش در مسابقات گرند اسلم پس از شانزده مسابقه قطع شد.

سینیاکووا که متخصص بازی دونفره است، سال گذشته در گرند اسلم‌های اپن فرانسه و ویمبلدون جام قهرمانی را در بخش دونفره بالای سر برد. وی در حال حاضر رتبۀ نخست جدول رده‌بندی در بخش دوبل را در اختیار دارد.

شگفتی دیگر در دیدار سرینا ویلیامز و سوفیا کنین اتفاق افتاد؛ ویلیامز تنیس‌باز آمریکایی و دارندۀ ۲۳ عنوان گرند اسلم در دو ست متوالی مغلوب هم‌وطنش شد و از رقابت‌ها کنار رفت. (نتیجه: ۵-۷ ۲-۶)

سیمونا هالپ مدافع عنوان قهرمانی اما به‌راحتی با پشت سر گذاشتن لسیا سورنکو از اوکراین در ۵۵ دقیقه، برای پنجمین بار در شش سال گذشته راهی هفتهٔ دوم مسابقات رولان گاروس شد. (۱-۶ ۲-۶)

برنامه مسابقات رولان گاروس ۲۰۱۹ – یک‌شنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۸

Write a Comment