رویارویی فدرر و نادال در نیمه‌نهایی رولان گاروس ۲۰۱۹


 راجر فدرر و رافائل نادال به ترتیب با غلبه بر استن واورینکا و کی نیشیکوری حریف یک‌دیگر در مرحلۀ نیمه‌پایانی شدند.

تنیسفا – رقابت‌های گرند اسلم رولان گاروس ۲۰۱۹ روز گذشته با برگزاری دو دیدار نخست از دور یک‌چهارم نهایی پیگیری شد. در مهم‌ترین دیدار که در استادیوم سوزان لنگلن برگزار گردید، راجر فدرر به مصاف دوست و هم‌وطنش استن واورینکا رفت و در پایان با پیروزی نزدیک مقابل قهرمان سال ۲۰۱۵، برای ۸ـمین بار به نیمه‌نهایی اپن فرانسه رسید.

فدرر در این دیدار که ۳ ساعت و ۳۵ دقیقه به طول انجامید با نتیجه ۳ بر یک (۴-۶ ۶-۷ ۶-۴ ۶-۷) به پیروزی رسید.

اسطوره سوییسی با این پیروزی برای ۴۴ـمین بار در دوران ورزشی‌اش به دور نیمه‌نهایی مسابقات گرند اسلم راه یافت. او هم‌چنین ۷۰ـمین پیروزی خود در پاریس را به دست آورد تا به ترتیب با ۹۷، ۹۵ و ۸۵ پیروزی در گرند اسلم‌های آزاد استرالیا، ویمبلدون و آزاد آمریکا به تنها بازیکن مرد تاریخ تبدیل شود که حداقل ۷۰ پیروزی در هر چهار گرند اسلم کسب کرده است.

فدرر درباره مسابقه روز گذشته گفت: «اول از همه خیلی خوشحال هستم که توانستم بار دیگر به مرحلۀ نیمه‌نهایی یک گرند اسلم راه پیدا کنم. از سال گذشته این اتفاق نیفتاده بود و چند شکست سخت در دور چهارم و یک‌چهارم پایانی داشتم. بنابراین از این لحاظ، فراتر از انتظارم عمل کردم. بعد از چند سال غیبت در پاریس، خوشحالم که به دور نیمه‌نهایی این رقابت‌ها رسیدم، احساس خیلی خوبی دارم.»

او درباره رویارویی با نادال در مرحله نیمه‌نهایی افزود: «وقتی تصمیم گرفتم به مسابقات خاک برگردم، می‌دانستم که بالاخره جایی در پایان مسیر با او روبرو خواهم شد. به این امید که با او برخورد نکنم، به مسابقات خاک برنگشتم، اتفاقا امیدوار بودم که با او روبرو شوم.»

اما در دیدار دیگر دور یک‌چهارم نهایی، رافائل نادال همانند ۴ دیدار گذشتۀ خود کم‌نقص ظاهر شد و با یک پیروزی راحت مقابل کی نیشیکوری ژاپنی، برای ۱۲ـمین بار به مرحلۀ نیمه‌نهایی رولان گاروس رسید و حریف رقیب دیرینش شد. (نتیجه: ۳-۶ ۱-۶ ۱-۶)

قهرمان ۱۱ دورۀ رولان گاروس با این برد که ۱ ساعت و ۵۱ دقیقه به طول انجامید، برای ۳۱ـمین مرتبه به نیمه‌نهایی یکی از تورنمنت‌های ۴ گانه گرند اسلم راه یافت.

«فدال» شماره ۳۹

فدرر و نادال روز جمعه برای اولین بار پس از ۸ سال در رولان گاروس با یک‌دیگر دیدار می‌کنند. دیداری که ۳۹ـمین تقابل این دو تنیس‌باز اسطوره‌ای خواهد بود. در رویارویی آخرشان در پاریس که به فینال سال ۲۰۱۱ بازمی‌گردد ماتادور سه بر یک به پیروزی رسید.

نادال در مصاف‌های رودررو، ۲۳-۱۵ از حریف پرآوازه‌اش پیش است. او تاکنون ۵ بار در رولان گاروس با فدرر مسابقه داده که هر ۵ دیدار را با پیروزی به پایان رسانده است.‌ به طور کلی نادال در زمین‌های خاک رس با ۱۳ برد و تنها ۲ شکست، برتری عددی قابل توجهی برابر حریف قدیمی‌اش دارد. به‌علاوه اینکه او هرگز در مرحلۀ نیمه‌نهایی رولان گاروس طعم شکست را نچشیده و با ۱۱ پیروزی/بدون شکست، عملکرد خیره‌کننده‌ای را از خود به ثبت رسانده است.

از سوی دیگر، فدرر از سال ۲۰۱۷ به این سو با تقویت ضربات بکهند و برگشت سرویس خود توانسته در ۵ مصاف اخیر نادال را شکست دهد و حالا با اعتماد به‌نفس بیشتری برابر او بازی می‌کند. نادال در سال‌های پیش همواره با فورهند‌های سهمگین خود بکهند فدرر را مورد آزار قرار می‌داد، اما با پیشرفت محسوس بکهند فدرر از سال ۲۰۱۷ و استفاده او از راکتی با صفحه بزرگتر، این تاکتیک ماتادور اثرگذاری همیشگی خود را از دست داد و تقابل این دو وارد مرحله تازه‌ای شد.

آخرین دیدار فدرر و نادال به فینال مسابقات مسترز شانگهای ۲۰۱۷ باز می‌گردد که بازیکن اهل بازل موفق شد با نتیجه ۰-۲ برابر جنگجوی اهل مایورکا به برتری برسد.

نادال درباره رویارویی با فدرر در نیمه‌نهایی گفت: «انتظار دارم راجر روز جمعه هجومی بازی کند و مدام ریتم بازی را تغییر دهد و به روی تور بیاد. او در این مسابقات در سطح بالایی بازی کرده و توانایی انجام این کار را دارد.»

اضافه می‌شود که در رقابت‌های بخش زنان مارکتا واندروشووا و یوهانا کونتا به ترتیب با پیروزی مقابل پترا مارتیچ کروات و اسلون استیونس آمریکایی حریف یک‌دیگر در مرحلۀ نیمه‌نهایی شدند.

واندروشووا تنیس‌باز ۱۹ سالۀ اهل چک با برتری مقابل مارتیچ، نخستین حضور خود در نیمه‌نهایی یک گرند اسلم را تجربه خواهد کرد. کونتای بریتانیایی نیز با کنار زدن نایب‌قهرمان دورۀ گذشته برای اولین بار به نیمه‌نهایی دومین گرند اسلم سال رسید.

برنامه مسابقات رولان گاروس ۲۰۱۹ – چهارشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۸

Write a Comment