سومین قهرمانی نواک جوکوویچ در آزاد آمریکا با شکست خوان مارتین دل‌پوترو


تنیسفا: نواک جوکوویچ با غلبه بر خوان مارتین دل‌پوترو جام قهرمانی مسابقات یو اس اوپن ۲۰۱۸ را بالای سر برد.

در دیدار فینال مسابقات گرند اسلم یو اس اپن ۲۰۱۸، نواک جوکوویچ تنیس‌باز صرب موفق شد در ورزشگاه پرهیاهوی آرتور اَش خوان مارتین دل‌پوتروی آرژانتینی را مغلوب کند‌ و برای سومین بار فاتح این رقابت‌ها شود.

در این مسابقه جذاب که ۳ ساعت و ۱۶ دقیقه به طول انجامید، جوکوویچ در سه ست متوالی (۳-۶ ۶-۷ ۳-۶) به برتری رسید.

 جوکوویچ با فتح اوپن آمریکا، تعداد عناوین قهرمانی خود در مسابقات گرند اسلم را به عدد ۱۴ رساند و با رکورد پیت سمپراس برابری کرد. او حالا در کنار این اسطوره آمریکایی، سومین بازیکن پرافتخار تاریخ تنیس در رده مردان محسوب می‌شود. راجر فدرر و رافائل نادال به ترتیب با ۲۰ و ۱۷ عنوان بیشترین قهرمانی را در رقابت‌های گرند اسلم به دست آورده‌اند.

جوکوویچ در خصوص اهمیت رسیدن به رکورد پیت سمپراس گفت: «پیت سمپراس یکی از بزرگ‌ترین اسطوره‌های ورزش تنیس است. او الگوی دوران کودکی من بود؛ کسی‌که دوست داشتم جای پای او بگذارم. در واقع نخستین چیزی که در تلویزیون در ارتباط با تنیس دیدم، اولین یا دومین قهرمانی او در ویمبلدون بود که الهام‌بخش من برای شروع تنیس بود»

وی افزود: «برایم اهمیت زیادی دارد که از لحاظ تعداد عناوین گرند اسلم شانه‌ به شانه‌ی او ایستاده‌ام. وقتی درباره‌اش فکر می‌کنید شگفت‌انگیز است. او را هنگام بالا بردن جام در یکی از نخستین قهرمانی‌هایش در ویمبلدون تماشا کردم و با این فکر که یک روز کاری را انجام خواهم داد که او انجام داده، بزرگ شدم و بازی کردم. حالا بودن در این‌جا، تحقق یک رویا است.»

شماره ۱ سابق جهان هم‌چنین درباره جو پر سر و صدایی که آرژانتینی‌ها در استادیوم آرتور اَش به راه انداخته بودند، گفت: «به نظرم در برهه‌هایی از بازی، مخصوصا در ست دوم وقتی پایاپای پیش رفتیم، هیجان‌انگیز بود. اما من هم هواداران خودم را داشتم. تمام ورزشگاه در آن لحظات درگیر بازی شده بود. وقتی سقف ورزشگاه بسته است، سر و صدا بسیار بیشتر می‌شود. حفظ آرامش در این اوضاع دشوار‌تر است و انرژی بیشتری می‌طلبد، خوشحالم که توانستم از پس آن بربیایم.»

جوکوویچ که امسال در ویمبلدون نیز جام قهرمانی را بالای سر برد، درحالی دومین گرند اسلم متوالی خود را کسب کرد که تا چند ماه پیش تردیدهای جدی نسبت به بازگشت او به سطح اول تنیس جهان وجود داشت. تنیس‌باز اهل بلگراد پس از قهرمانی در آزاد فرانسه ۲۰۱۶ دچار افول شد و طی دو فصل گذشته با مشکلات زیادی دست و پنچه نرم کرد. از جمله اینکه او پارسال پس از ناکامی در ویمبلدون به مدت ۶ ماه از مسابقات کنار کشید و در ماه فووریه آرنج خود را به تیغ جراحی سپرد.

قهرمانی جوکوویچ ۳۲ ساله در آزاد آمریکا، رقابت بر سر جایگاه نخست جدول رده‌بندی را نیز بیش از پیش جذاب‌ کرد؛ وی که دو روز پیش حضورش در مسابقات فینال تور جهانی در لندن را برای یازدهمین بار مسجل کرد، با فتح آزاد آمریکا، ۲۰۰۰ امتیاز به‌دست آورد و در رده‌بندی جدید با ۶۴۴۵ امتیاز در رتبه سوم ایستاد. نادال با ۸۷۶۰ و فدرر با ۶۹۰۰ امتیاز در رتبه اول و دوم قرار دارند. بر این اساس و با توجه به این‌که جوکوویچ امتیازی برای دفاع در ادامه فصل ندارد، رقابت این سه ابرقهرمان دنیای تنیس بر سر تصاحب صدر جدول بسیار هیجان‌انگیز خواهد بود.

گفتنی است «نوله» با پیروزی در مسابقه فینال، ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار جایزه نقدی مسابقات را با خود به خانه برد.

اما در سوی دیگر دل‌پوتروی ۲۹ ساله که بعد از ۹ سال به فینال یو اس اپن بازگشته بود، با شکست در این دیدار نتوانست دومین قهرمانی خود در مسابقات گرند اسلم را به‌دست آورد. برج تاندیل که با رتبه ۳ در چهارمین گرند اسلم فصل حضور یافت، علی‌رغم رسیدن به فینال مسابقات، در رده‌بندی یک پله سقوط کرد و در جایگاه چهارم ایستاد.

دل‌پوترو درباره بازی گفت: «برای این‌که امروز بازنده بودم بسیار ناراحت هستم. اما نواک مستحق فتح جام بود. بازی بسیار خوب و هوشمندانه‌ای ارائه داد. در طول ست‌های دوم و سوم من هم شانس داشتم. در طول بازی با حداکثر توانم بازی کردم و با فورهندها و بکهندهایم به دنبال زدن ضربات برنده بودم. اما نتوانستم چون‌ نواک هر بار آن‌جا حاضر بود. او قهرمان بزرگی است. پس برای وی خوشحال هستم.»

اضافه می‌شود در رقابت‌های دونفره زنان نیز که پیش از دیدار فینال مردان انجام گرفت، اشلی بارتی و کوکو ونده‌وی با شکست کریستینا ملادنوویچ و تیمه‌آ بابوش در دیداری نزدیک، عنوان قهرمانی مسابقات اوپن آمریکا در بخش دونفره زنان را از آن خود کردند. (نتیجه: ۶-۷ ۶-۷ ۶-۳)

Write a Comment