فدرر پیروز نبرد کلاسیک با نادال؛ استاد سوئیسی حریف جوکوویچ در فینال ویمبلدون شد


راجر فدرر با برتری مقابل رقیب دیرینش رافائل نادال به فینال رقابت‌های ویمبلدون ۲۰۱۹ رسید و حریف نواک جوکوویچ شد.

تنیسفا – راجر فدرر با غلبه بر رافائل نادال در مرحلۀ نیمه‌نهایی رقابت‌های ویمبلدون، انتقام شکست ماه گذشته در پاریس را از او گرفت و برای ۱۲ـمین بار راهی فینال این گرند اسلم شد.

فدرر در این دیدار تماشایی که ۳ ساعت و ۳ دقیقه به طول انجامید با نتیجه ۳ بر یک (۴-۶ ۳-۶ ۶-۱ ۶-۷) به برتری رسید.

قهرمان ۸ دورۀ ویمبلدون که تا حدود یک ماه دیگر ۳۸ ساله می‌شود، با صعود به دیدار پایانی ویمبلدون، به مسن‌ترین فینالیست مسابقات گرند اسلم از سال ۱۹۷۴ به این سو تبدیل شد.

آنچه در بازی گذشت…

استاد سوئیسی در ست نخست با نتیجه ۷ بر ۶ پیروز شد. دو بازیکن در این ست در گیم‌های سرویس خود موفق عمل کردند و فرصت چندانی برای شکستن سرویس یک‌دیگر پیدا نکردند. فدرر در گیم هشتم یک بار در موقعیت شکستن سرویس نادال قرار گرفت که پس از یک رالی طولانی ضربه بکهند او به تور برخورد کرد و این فرصت از دست رفت. این ست نهایتاً به تای‌بریک کشیده شد و فدرر در تا‌یبریک بهتر عمل کرد و با نتیجه ۷ بر ۳ پیروز شد.

در ست دوم رافائل نادال با نتیجه قاطع ۶ بر یک پیروز شد. فدرر در این ست خطاهای بسیاری مرتکب شد و بازیکن اسپانیایی توانست در گیم‌های چهارم و ششم سرویس او را بشکند و حساب کار را در ست‌شماری برابر کند. فدرر در ۲۴ امتیاز آخر این ست تنها ۴ امتیاز کسب کرد.

ست سوم با نتیجه ۶ بر ۳ به سود فدرر به پایان رسید. در این ست ورق بازی مجددا به نفع فدرر برگشت و او موفق شد در گیم چهارم سرویس نادال را بشکند و ۳ بر یک پیش بیفتد. نادال در گیم بعدی بلافاصله در صدد جبران برآمد اما کاری از پیش نبرد و استاد سوییسی در نهایت ست سوم را با نتیجه ۶ بر ۳ به سود خود خاتمه داد.

در ست چهارم فدرر برتری خود را حفظ کرد و با شکستن سرویس نادال در گیم چهارم، ۳ بر یک جلو افتاد تا بیش از پیش به پیروزی در این مسابقه نزدیک شود. در ادامه درحالی‌که نتیجه ۵ بر ۳ به سود فدرر دنبال می‌شد و نادال برای ماندن در مسابقه سرویس می‌زد، استاد سوئیسی باز هم فشار زیادی آورد تا کار را در همین گیم یک‌سره کند، اما ماتادور دو بار او را در کسب امتیاز نهایی ناکام گذاشت و نتیجه را ۵ بر ۴ کرد‌. در گیم بعد که پرهیجان‌ترین گیم این مسابقه بود، نادال تلاش زیادی برای بازگشتن به این مسابقه به خرج داد و حتی دو بار دیگر هم فدرر را در کسب امتیاز نهایی ناکام گذاشت. اما در نهایت اسطورۀ سوئیسی از پنجمین فرصت خود برای پیروزی در این مسابقه بهره لازم را برد و رقیب دیرینش را شکست داد.

در دیدار دیگر مرحلۀ نیمه‌نهایی، نواک جوکوویچ مرد اول تنیس جهان با پیروزی ۱-۳ مقابل روبرتو باتیستا آگوت اسپانیایی برای ششمین بار به فینال گرند اسلم ویمبلدون راه یافت. (نتیجه: ۲-۶ ۳-۶ ۶-۴ ۲-۶)

این ۲۵ـمین حضور «نوله» در فینال یک تورنمنت گرند اسلم به شمار می‌رود.

به این ترتیب روز یک‌شنبه در فینال مسابقات ویمبلدون، راجر فدرر و نواک جوکوویچ به مصاف یک‌دیگر خواهند رفت. این ۴۸ـمین رویارویی بخت‌های اول و دوم قهرمانی ویمبلدون خواهد بود.

Write a Comment