مسترز پاریس ۲۰۱۸؛ جدال نادال و جوکوویچ بر سر صدرنشینی


تنیسفا: مسابقات تنیس مسترز ۱۰۰۰ امتیازی پاریس از روز دوشنبه (۷ آبان ماه) به مدت یک هفته در پایتخت فرانسه برگزار می‌گردد.

مسابقات مسترز پاریس که نهمین و آخرین تورنمنت مسترز ۱۰۰۰ امتیازی سال است، در منطقه برسی در پایتخت فرانسه برگزار می‌شود. مسترز پاریس تنها تورنمنت مسترز داخل سالن در تور جهانی تنیس به حساب می‌آید. گی فورژه، تنیس‌باز بازنشسته فرانسوی، مدیریت این مسابقات را که با نام تجاری Rolex Paris Masters نیز شناخته می‌شود، به عهده دارد.

رقابت‌های تنیس مسترز پاریس آخرین تورنمنت تور جهانی تنیس مردان است که پیش از مسابقات «فینال تور جهانی مردان» برگزار می‌شود.

نمای بیرونی مجموعه AccorHotels Arena

نمایی از استادیوم مرکزی مسابقات مسترز پاریس

رقابت‌های پاریس از سال ۱۹۶۸ یعنی ۵۰ سال قبل شروع به کار کرد و در سال ۱۹۸۶ به محل کنونی‌ خود (AccorHotels Arena) نقل مکان کرد. استادیوم مرکزی این مجموعه، ۱۴۰۰۰ نفر گنجایش دارد. این رقابت‌ها تا پیش از سال ۲۰۰۰ با نام مسابقات «آزاد پاریس» شناخته می‌شد. در اولین دوره از برگزاری این مسابقات در محل جدید، بوریس بکر آلمانی با ۱۸ سال و ۱۱ ماه سن موفق شد جام قهرمانی را بالای سر ببرد. در این دوره، تعداد ۸۲۱۱۷ نفر در طول یک هفته‌ی برگزاری مسابقات برای تماشای بازی‌ها به منطقه برسی (Bercy) در پاریس آمدند. رکورد بیش‌ترین حضور تماشاگر در این رقابت‌ها نیز در سال ۲۰۱۲ با ۱۳۴۱۲۶ نفر به ثبت رسید.

گفتنی است ایلیه ناستاسه، آندره آغاسی، راجر فدرر و نواک جوکوویچ تنها بازیکنانی هستند که توانسته‌اند در دو تورنمنت مهم شهر پاریس یعنی گرند اسلم رولان گاروس و مسترز پاریس، به قهرمانی برسند.

در رقابت‌های سال ۲۰۱۷، جک ساک آمریکایی با شکست فیلیپ کرایینوویچ در ۳ ست، موفق شد به مقام قهرمانی مسابقات پاریس دست پیدا کند.

جک ساک، قهرمان مسترز پاریس ۲۰۱۷

رکوردها

نواک جوکوویچ صربستانی با قهرمانی در سال‌های ۲۰۰۹، ۲۰۱۳، ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ رکورددار قهرمانی مسابقات مسترز پاریس است. بوریس بکر آلمانی نیز با ۵ حضور در فینال (۱۹۸۶, ۱۹۸۹, ۱۹۹۰, ۱۹۹۲, ۱۹۹۵) در این بخش رکورددار است.

بیشترین تعداد عناوین قهرمانی: نواک جوکوویچ با ۴ عنوان در سال‌های ۲۰۰۹، ۲۰۱۳، ۲۰۱۴، ۲۰۱۵
بیشترین تعداد عناوین پی‌در‌پی: نواک جوکوویچ در سال‌های ۲۰۱۳، ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵
بیشترین حضور در فینال: بوریس بکر با ۵ حضور در سال‌های ۱۹۸۶، ۱۹۸۹، ۱۹۹۰، ۱۹۹۲ و ۱۹۹۵
بیشترین حضور پی‌درپی در فینال: نواک جوکوویچ با ۳ حضور در سال‌های ۲۰۱۳، ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵
بیشترین تعداد پیروزی در مسابقات: نواک جوکوویچ با ۲۸ پیروزی
بیشترین تعداد پیروزی متوالی در مسابقات: نواک جوکوویچ با ۱۷ پیروزی
بیشترین تعداد عناوین قهرمانی در بخش دونفره: باب و مایک برایان با ۴ عنوان در سال‌های ۲۰۰۵، ۲۰۰۷، ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴

مسترز پاریس ۲۰۱۸

۴۷ـمین دوره از مسابقات مسترز پاریس از ۲۹ اکتبر تا ۴ نوامبر ۲۰۱۸ (۷ تا ۱۳ آبان ۱۳۹۶) در این شهر برگزار خواهد شد. رافائل نادال اسپانیایی، شماره ۱ تنیس جهان پس از حدود ۶۰ روز غیبت و دوری از مسابقات تنیس به دلیل مصدومیت، مجدداً به میادین بازگشته و در این رقابت‌ها حضور خواهد داشت. وی که رکورددار تعداد عناوین قهرمانی در مسابقات مسترز ۱۰۰۰ امتیازی است، تاکنون نتوانسته مسترز پاریس را فتح کند و برای حفظ جایگاه خود در صدر جدول رده‌بندی باید نتیجه خوبی در رقابت‌های امسال بگیرد. نواک جوکوویچ، رکورددار قهرمانی در مسترز پاریس که پس از قهرمانی در ویمبلدون امسال مجدداً به دوران اوج خود بازگشته، در این بازی‌ها به عنوان بخت دوم قهرمانی شرکت می‌کند. او که با اختلاف ۲۱۵ امتیاز نادال را در صدر جدول تعقیب می‌کند، شانس خوبی برای تصاحب جایگاه او خواهد داشت. سید شماره ۳ مسابقات، راجر فدرر سوییسی است که گرچه حضورش در رقابت‌ها قطعی نشده اما به احتمال زیاد در این مسابقات شرکت خواهد کرد تا با آمادگی بیشتر پا به مسابقات لندن بگذارد. بخت چهارم قهرمانی نیز الکساندر زورف جوان است.

تکلیف دو سهمیه باقی‌مانده رقابت‌های نهایی تور جهانی مردان که بین هشت نفر برتر رده‌بندی برگزار می‌شود، در مسترز پاریس مشخص خواهد شد. مارین چیلیچ، دومینیک تیم، کی نیشیکوری و جان ایزنر رقابت تنگاتنگی برای حضور در مسابقات لندن خواهند داشت.

تقسیم امتیازات و جوایز نقدی تنیس مسترز پاریس ۲۰۱۸

ردهقهرماننایب‌قهرماننیمه‌نهایییک‌چهارم نهاییدور سومدور دومدور اول
انفرادی۱۰۰۰۶۰۰۳۶۰۱۸۰۹۰۴۵۱۰
دونفره۰
ردهقهرماننایب‌قهرماننیمه‌نهایییک‌چهارم نهاییدور سومدور دومدور اول
انفرادی€۹۷۳,۴۸۰€۴۷۷,۳۱۵€۲۴۰,۲۳۵€۱۲۲,۱۶۰€۶۳,۴۳۵€۳۳,۴۴۵€۱۸,۰۶۰
دونفره€۲۸۹,۶۷۰€۱۴۱,۸۲۰€۷۱,۱۳۰€۳۶,۵۱۰€۱۸,۸۷۰€۹,۹۶۰

اسامی تنیس‌بازهایی که پیش از شروع تورنمنت از حضور در مسابقات انصراف داده‌اند:

هیئون چونگ (جایگزین: ژرمی شاردی)
خوان مارتین دل‌پوترو (جایگزین: مارتن فوچوویچ)
داوید گوفن (جایگزین: ژیل سیمون)
نیک کیریوس (جایگزین: فرانسیس تیافو)

جداول قرعه‌کشی مسترز پاریس ۲۰۱۸ (در طول مسابقات به‌روز می‌شوند)

جدول بخش انفرادی

جدول بخش دونفره

به این مطلب امتیاز بدهید

[تعداد: 1 میانگین: 3]