معرفی مسابقات تنیس مسترز رم ۲۰۲۰ + جداول بازی‌ها

[ad_1]

تنیسفا: رقابت‌های مسترز رم از تاریخ ۲۴ شهریور ۱۳۹۹ به مدت یک هفته در پایتخت ایتالیا برگزار می‌شود.

تورنمنت مسترز رم که با نام‌ مسابقات آزاد ایتالیا نیز شناخته می‌شود، یکی از سه تورنمنت مسترز تنیس است که روی خاک رس برگزار می‌شود. این رقابت‌ها در قسمت مردان در ردۀ «مسترز ۱۰۰۰ امتیازی» و در بخش زنان در ردۀ «پریمیر ۵» قرار دارد.

تغییر تاریخ برگزاری مسابقات به‌علت شیوع ویروس کرونا

با تغییر در تاریخ گرند اسلم رولان گاروس ۲۰۲۰، تاریخ برگزاری مسابقات تنیس مسترز رم نیز دستخوش تغییر شد و این مسابقات که هر ساله در هفتۀ دوم ماه مه در بهار انجام می‌شد، امسال به دلیل همه‌گیری کرونا از ۱۴ سپتامبر و بلافاصله پس از گرند اسلم آزاد آمریکا برگزار می‌گردد.

تاریخچه

مسابقات قهرمانی ایتالیا که قدمتی ۹۰ ساله دارد، ابتدا در شهر میلان برگزار می‌گردید، اما در سال ۱۹۳۵ شهر رم میزبان این رقابت‌ها شد. مسابقات تنیس ایتالیا در فاصلۀ سال‌های ۱۹۳۶ تا ۱۹۴۹ انجام نشد و در سال ۱۹۵۰، مجدداً کار خود را آغاز کرد. این رقابت‌ها که از سال ۱۹۶۹ به این سو، به صورت رقابت‌های «آزاد» درآمد، در بازۀ سال‌های ۱۹۷۰ تا ۱۹۸۹ در شهرهای مختلف و در هر دو رده مردان و زنان ادامه یافت تا اینکه سرانجام در سال ۱۹۸۷، بار دیگر به شهر رم بازگشت و تا به امروز نیز هم‌چنان در این شهر برگزار می‌گردد.

نمایی از ورزشگاه مرکزی رقابت‌های رم / ATP Tour ©

مجموعۀ فورو ایتالیکو، محل برگزاری مسابقات رم، دارای ۱۵ زمین تنیس خاک رس است که شامل ورزشگاه مرکزی، ورزشگاه گرند استند و ورزشگاه نیکولا پیترانجلی می‌شود. استادیوم مرکزی ۱۰,۵۰۰ نفر گنجایش دارد.

برای پیگیری آخرین اخبار مسابقات تنیس مسترز رم و اطلاع از کانال‌های پخش‌کننده این رقابت‌ها به کانال تلگرام تنیسفا بپیوندید.

امتیازات و جوایز نقدی مسابقات مسترز رم در سال ۲۰۲۰

تقسیم امتیازات مسابقات رم

رده قهرمان نایب‌قهرمان نیمه‌نهایی یک‌چهارم نهایی سوم دوم اول
انفرادی مردان ۱۰۰۰ ۶۰۰ ۳۶۰ ۱۸۰ ۹۰ ۴۵ ۱۰
دونفره مردان ۱۰
انفرادی زنان ۹۰۰ ۵۸۵ ۳۵۰ ۱۹۰ ۱۰۵ ۶۰ ۱
دونفره زنان ۱

 میزان جوایز نقدی مسابقات رم در رده انفرادی

جوایز نقدی رقابت‌های سال ۲۰۲۰ به علت همه‌گیری ویروس کرونا نسبت به سال ۲۰۱۹ افت فاحشی داشته است؛ در سال گذشته قهرمان رقابت‌ها در بخش مردان ۹۵۸,۰۵۵ یورو دریافت کرد اما امسال ۲۰۵,۲۰۰ یورو نصیب فرد قهرمان خواهد شد.

رده قهرمان نایب‌قهرمان نیمه‌نهایی یک‌چهارم نهایی دور سوم دور دوم دور اول
مردان €۲۰۵,۲۰۰ €۱۵۰,۰۰۰ €۱۰۰,۰۰۰ €۷۵,۰۰۰ €۶۱,۰۰۰ €۳۷,۴۹۰ €۲۱,۱۹۰
زنان €۲۰۵,۱۹۰ €۱۵۰,۰۰۰ €۸۰,۰۰۰ €۳۷,۹۱۰ €۱۹,۳۵۵ €۱۳,۷۴۵ €۹,۰۰۰

نمایی از مجموعه فورو ایتالیکو / barmassimages.it ©

رکوردها

رافائل نادال اسپانیایی، سلطان زمین‌های خاک رس، با ۸ عنوان قهرمانی رکورددار بیشترین قهرمانی در بخش مردان است. کریس اورت، اسطورۀ آمریکایی تنیس جهان نیز با ۵ عنوان رکورددار بخش زنان است.

بخش مردان:

 • بیشترین تعداد قهرمانی: رافائل نادال (۹ مرتبه)
 • بیشترین حضور در فینال: رافائل نادال (۱۱ مرتبه)
 • بیشترین قهرمانی پیاپی: رافائل نادال (۳ عنوان از سال  ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷)
 • بیشترین حضور پیاپی در فینال: رافائل نادال (۶ حضور پیاپی از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴)
 • بیشترین تعداد مسابقه بازی شده توسط یک بازیکن: نیکولا پیترانجلی (۷۲ بازی)
 • بیشترین تعداد پیروزی: رافائل نادال (۶۱ پیروزی)
 • بیشترین برد پیاپی توسط یک بازیکن: رافائل نادال (۱۷ برد پیاپی)
 • بیشترین حضور در مسابقات به سال: نیکولا پیترانجلی (۲۲ سال)
 • مسن‌ترین قهرمان: راد لیور با ۳۲ سال و ۹ ماه
 • جوان‌ترین قهرمان: بیورن بورگ با ۱۷ سال و ۱۱ ماه
 • طولانی‌ترین مسابقه فینال: بین راجر فدرر و رافائل نادال که با نتیجه ۶-۷ ۶-۲  ۴-۶ ۶-۷ ۷-۶ (۵۷ گیم) در سال ۲۰۰۶ به سود نادال خاتمه یافت.
 • کوتاه‌ترین مسابقه فینال: بین راجر فدرر و رافائل نادال که با نتیجه ۳-۶ ۱-۶ (۱۶ گیم) در سال ۲۰۱۳ به سود نادال خاتمه یافت.

بخش زنان:

 • بیشترین تعداد قهرمانی: کریس اورت (۵ مرتبه)
 • بیشترین حضور در فینال: کریس اورت (۷ مرتبه)
 • بیشترین قهرمانی پیاپی: کونچیتا مارتینز (۴ قهرمانی پیاپی از سال ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۶)
 • بیشترین حضور پیاپی در فینال: کونچیتا مارتینز (۵ حضور پیاپی از سال ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۷)

در سال ۲۰۱۹، رافائل نادال اسپانیایی با پیروزی مقابل نواک جوکوویچ برای ۹ـمین بار جام قهرمانی مسابقات رم را بالای سر برد. در بخش زنان نیز کارولینا پلیشکووا با شکست یوهانا کونتا فاتح رقابت‌ها شد.

رافائل نادال، قهرمان مسترز رم ۲۰۱۹ /Clive Brunskill/Getty Images ©

مسترز رم ۲۰۲۰

امسال ۷۷ـمین دوره از تورنمنت مسترز رم برگزار می‌شود. نواک جوکوویچ و رافائل نادال، مردان اول و دوم تنیس جهان همانند سال گذشته در این مسابقات حضور دارند. نادال سلطان زمین‌های خاک رس امسال به‌دنبال دورقمی کردن تعداد عناوین خود در این رقابت‌ها است. اما جوکوویچ که امسال به‌شکل عجیبی از گرند اسلم یو اس اوپن ۲۰۲۰ کنار رفت، قصد دارد با حضور در این مسابقات خاطره بد نیویورک را از ذهنش پاک کند و ضمن کسب ۵ـمین قهرمانی در ایتالیا، با آمادگی کامل در گرند اسلم رولان گاروس شرکت کند. دومینیک تیم و الکساندر زورف، قهرمان و نایب‌قهرمان تنیس آزاد آمریکا ۲۰۲۰ اما پیش از شروع مسابقات از این تورنمنت کناره‌گیری کردند. استفانوس سیتسیپاس و متئو برتینی نیز بعد از جوکوویچ و نادال، بخت‌های سوم و چهارم کسب جام به شمار می‌آیند.

مسابقات بخش زنان هم با غیاب اشلی بارتی نفر اول تنیس زنان، سرینا ویلیامز دارنده ۲۳ عنوان گرند اسلم و نائومی اوساکا قهرمان یو اس اوپن ۲۰۲۰ برگزار خواهد شد. سیمونا هالپ، کارولینا پلیشکووا، سوفیا کنین و الینا اسویتولینا اما سیدهای اول تا چهارم رقابت‌ها هستند و در مسابقات شرکت خواهند کرد.

جداول قرعه‌کشی

انفرادی مردان

دونفره مردان

انفرادی زنان

دونفره زنان

[ad_2]

Write a Comment