معرفی مسابقات تنیس مسترز شانگهای ۲۰۱۸


تنیسفا:رقابت‌های تنیس مسترز شانگهای ۲۰۱۸ از تاریخ ۱۵ مهر ماه به مدت یک هفته در کشور چین برگزار می‌گردد.

مسابقات تنیس شانگهای، هشتمین تورنمنت مسترز ۱۰۰۰ امتیازی فصل و تنها تورنمنت مسترزی است که خارج از قاره اروپا و آمریکای شمالی برگزار می‌شود. مسترز شانگهای همه ساله در اوایل مهر ماه در مجموعه تنیس چیژانگ و در دو بخش انفرادی و دونفره مردان انجام می‌گیرد. این مسابقات بر روی زمین‌های هارد از نوع DecoTurf بازی می‌شود.

قهرمانی نیکولای داویدنکو در اولین دوره از مسابقات (سال ۲۰۰۹) با شکست نادال در فینال

 مجموعه ورزشی «چی ژانگ فارست اسپرتس» در منطقه مین‌هانگ (جنوب شهر شانگهای) میزبانی از مسابقات مسترز شانگهای را به عهده دارد. این مجموعه دارای ۲۵ زمین تنیس شامل ۳ زمین اصلی با نام‌های زمین مرکزی، زمین گرند استند ۲ و زمین شماره ۳ است. استادیوم مرکزی مسابقات که سقف متحرک آن با الهام از گل ماگنولیا (گل شهر شانگهای) از ۸ قسمت تشکیل شده، ۱۵۰۰۰ نفر گنجایش دارد و ۷ـمین استادیوم بزرگ تنیس دنیا به حساب می‌آید.

نمایی از استادیوم مرکزی مسترز شانگهای

تاریخچه

در فاصله سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۸، مجموعه چی‌‌ژانگ، میزبانی از رقابت‌های فینال تور جهانی تنیس مردان را که در آن زمان با نام «مسترز کاپ» شناخته می‌شد، بر عهده داشت. اما در سال ۲۰۰۹ و همزمان با انتقال مسابقات مسترز کاپ به شهر لندن، فدارسیون تنیس چین با همکاری اتحادیه تنیس‌بازان حرفه‌ای “ATP” و با هدف توسعه تنیس در کشور چین و قاره آسیا، تورنمنت مسترز شانگهای را راه‌اندازی کرد تا قاره آسیا هم‌چنان سهمی از تورنمنت‌های بزرگ تنیس داشته باشد.

در اولین دوره این مسابقات، نیکولای داویدنکوی روس با شکست نادال به عنوان قهرمانی دست یافت و در دو دوره بعدی، جام قهرمانی این رقابت‌ها به اندی ماری بریتانیایی رسید. از سال ۲۰۱۲ سلطه نواک جوکوویچ بر مسترز شانگهای آغاز شد و وی توانست در سه دوره‌ی مسابقات (۲۰۱۲، ۲۰۱۳، ۲۰۱۵) عنوان قهرمانی را به خود اختصاص دهد. در سال ۲۰۱۴ اما نوبت راجر فدرر بود تا قهرمانی در تنها مسترز قاره کهن را به نام خود ثبت کند. در سال ۲۰۱۶ اندی ماری که از آخرین قهرمانی‌اش در شانگهای ۵ سال می‌گذشت با شکست روبرتو باتیستا آخوت، سومین عنوان خود را به دست آورد تا به همراه جوکوویچ، پرافتخارترین بازیکن این مسابقات لقب بگیرد. سال گذشته نیز راجر فدرر سوییسی موفق شد با شکست رقیب دیرینه خود رافائل نادال اسپانیایی، برای دومین بار فاتح مسترز شانگهای شود.

تقسیم امتیازات و جوایز نقدی تنیس مسترز شانگهای ۲۰۱۸

ردهقهرماننایب‌قهرماننیمه‌نهایییک‌چهارم نهاییسومدوماول
انفرادی مردان۱۰۰۰۶۰۰۳۶۰۱۸۰۹۰۴۵۱۰
دونفره مردان۰

 

ردهقهرماننایب‌قهرماننیمه‌نهایییک‌چهارم نهاییدور سومدور دومدور اول
انفرادی$۱,۳۶۰,۶۵۰$۶۶۷,۱۱۵$۳۳۵,۷۵۰$۱۷۰,۷۲۵$۸۸,۶۵۵$۴۶,۷۴۵$۲۵,۲۳۵
دونفره$۴۲۱,۳۴۰$۲۰۶,۲۸۰$۱۰۳,۴۷۰$۵۳,۱۱۰$۲۷,۴۵۰$۱۴,۴۸۰

رکوردها

بیشترین تعداد قهرمانی: اندی ماری و نواک جوکوویچ با ۳ قهرمانی
بیشترین حضور در فینال: اندی ماری با ۴ حضور
بیشترین تعداد قهرمانی پی‌در‌پی: اندی ماری و نواک جوکوویچ با ۲ قهرمانی
بیشترین تعداد پیروزی متوالی در مسابقات: نواک جوکوویچ با ۱۳ پیروزی
بیشترین تعداد حضور: ژیل سیمون و فلیسیانو لوپز با ۹ حضور
مسن‌ترین قهرمان: راجر فدرر با ۳۶ سال و ۲ ماه و ۷ روز
جوان‌ترین قهرمان: اندی ماری با ۲۳ سال و ۴ ماه و ۲۶ روز

مسترز شانگهای ۲۰۱۸

امسال دهمین دوره از رقابت‌های مسترز شانگهای برگزار خواهد شد. در این دوره، شماره ۱ تنیس جهان یعنی رافائل نادال به دلیل مصدومیت زانو در مسابقات حضور ندارد. در غیاب نادال، فدرر کهنه‌کار که مدافع عنوان قهرمانی مسابقات است، بخت نخست کسب جام به حساب می‌آید. بعد از فدرر سوییسی، نواک جوکوویچ به عنوان سید شماره ۲ در رقابت‌ها شرکت می‌کند. ستاره صربستانی دنیای تنیس که این روزها از آمادگی بالایی برخوردار است، در مسابقات باقی‌مانده از فصل ۲۰۱۸ امتیازی برای دفاع کردن ندارد و می‌تواند با قهرمانی در شانگهای خود را به صدر جدول نزدیک‌تر کند. پس از فدرر و جوکوویچ، خوان مارتین دل‌پوترو و الکساندر زورف به ترتیب بخت‌های سوم و چهارم قهرمانی به شمار می‌آیند. اندی ماری بریتانیایی نیز به دلیل مصدومیت از کلیه رقابت‌های باقی‌مانده از فصل ۲۰۱۸ کناره‌گیری کرد و در این دوره حضور نخواهد داشت.

اسامی تنیس‌بازهایی که پیش از شروع تورنمنت از حضور در مسابقات انصراف داده‌اند:

رافائل نادال (جایگزین: الکس دی‌مینور)
گریگور دیمیتروف (جایگزین: آندریاس سپی)
داوید گوفن (جایگزین: ژرمی شاردی)
جان ایزنر (جایگزین: روبین هاسه)
فیلیپ کولشرایبر (جایگزین: میشا زورف)
لوکا پویی (جایگزین: پیتر گویوفچیک)
فرناندو ورداسکو (جایگزین: ماکسیمیلیان مارترر)

جداول قرعه‌کشی مسترز شانگهای ۲۰۱۸ (در طول مسابقات به‌روز می‌شوند)

جدول بخش انفرادی

جدول بخش دونفره