معرفی مسابقات لیور کاپ 2019 / چه کسانی شرکت می‌کنند؟


تنیسفا: سومین دورۀ رقابت‌های تیمی «لیور کاپ» از تاریخ ۲۹ شهریور ماه ۱۳۹۸ به مدت سه روز در شهر ژنو سوئیس برگزار می‌گردد. راجر فدرر، رافائل نادال، دومینیک تیم، الکساندر زورف و تعدادی از ستارگان تنیس جهان در این مسابقات حضور دارند.

پس از موفقیت چشم‌گیر دو دورۀ نخست، سومین دوره مسابقات جام لیور از روز جمعه در شهر ژنو در کشور سوئیس آغاز می‌شود. در دوره اول که شهر پراگ میزبانی از آن را به عهده داشت، تیم اروپا موفق شد با غلبه بر تیم جهان به مقام قهرمانی مسابقات دست یابد. هم‌تیمی شدن فدرر و نادال در قالب تیم «اروپا» و قرار گرفتن این دو رقیب همیشگی در یک سمت زمین، یکی از اصلی‌ترین دلایل موفقیت این رقابت‌ها در سال اول بود. سال گذشته اما شهر شیکاگو میزبان لیور کاپ شد و نواک جوکوویچ به عنوان هم‌تیمی راجر فدرر در رقابت‌ها حضور یافت که این اتفاق نیز از جذابیت‌های خاص خود برخوردار بود.

فدرر و نادال در آغوش یک‌دیگر در لیور کاپ ۲۰۱۷ – Lukas Kabon / Anadolu Agency / Getty Images ©

فدرر و جوکوویچ در مسابقات لیور کاپ ۲۰۱۸ – Clive Brunskill / Getty Images ©

امسال اما نادال به ترکیب تیم اروپا بازگشته تا بار دیگر شاهد هنرنمایی این دو اسطوره تنیس جهان در کنار هم باشیم.

این مسابقات به افتخار راد لیور، اسطورۀ استرالیایی تنیس جهان، «لیور کاپ» نام‌گذاری شده است‌. لیور در دوران ورزشی خود ۱۱ قهرمانی گرند اسلم به‌دست آورد و در سال ۱۹۶۱ به جایگاه نخست تنیس جهان رسید.

راد لیور، اسطوره استرالیایی تنیس جهان / AAP: Julian Smith ©

مسابقات لیور کاپ به رغم اینکه جنبه غیر رسمی دارد و به بازیکنان شرکت‌کننده در آن امتیاز رنکینگ تعلق نمی‌گیرد، از امسال در تقویم مسابقات ATP قرار گرفته است و با همکاری این اتحادیه برگزار می‌شود. این تورنمنت به‌صورت یک‌سال‌درمیان در قارۀ اروپا و دیگر نقاط جهان انجام می‌شود.

این مسابقات با حضور ۱۲ بازیکن از بهترین‌ بازیکنان جهان برگزار می‌شود که طی ۳ روز در قالب دو تیم «اروپا» و «جهان» با یک‌دیگر به رقابت می‌پردازند. در طی این ۳ روز، ۱۲ مسابقه شامل ۹ بازی انفرادی و ۳ بازی دونفره انجام می‌شود.

تیم اروپا، قهرمان لیور کاپ ۲۰۱۸ / Eurosport ©

بیورن بورگ و جان مک‌انرو دو تن از اسطوره‌های تنیس نیز به ترتیب به عنوان کاپیتان تیم‌ اروپا و تیم جهان در این مسابقات حضور دارند.

دو تیم حاضر در لیور کاپ ۲۰۱۹ – twitter.com/@LaverCup ©

مرکز همایش «پالکسپو» در شهر ژنو سوئیس میزبان سومین دوره از رقابت‌های جام لیور خواهد بود. لازم به ذکر است این مسابقات در زمین‌های سرپوشیده برگزار خواهد شد.

نمایی از محل برگزاری مسابقات لیور کاپ ۲۰۱۹ – Instagram/lavercup ©

شیوه برگزاری و قوانین مسابقات لیور کاپ

نحوه انتخاب بازیکنان

۴ نفر از ۶ بازیکن حاضر در هر تیم بر اساس اولین رده‌بندی جهانی که پس از مسابقات گرند اسلم ویمبلدون منتشر می‌شود، جواز حضور در مسابقات را کسب می‌کنند. دو بازیکن باقی‌مانده نیز توسط کاپیتان‌های هر تیم پس از مسابقات گرند اسلم آزاد آمریکا انتخاب می‌شوند.

فرمت بازی‌ها

۱- مسابقات طی ۳ روز (جمعه، شنبه و یک‌شنبه) صورت می‌گیرد. بازی‌های روزهای جمعه و شنبه در دو بخش روز و شب و بازی‌های روز یک‌شنبه تنها در بخش روز انجام می‌شود. در هر روز، ۴ مسابقه شامل ۳ مسابقۀ انفرادی و ۱ مسابقۀ دونفره برگزار می‌گردد.

۲- تمام بازی‌ها به صورت ۳ سته انجام می‌شود و در صورت کشیده شدن بازی به ست پایانی، یک «تایبریک ۱۰ امتیازی» پیروز مسابقه را مشخص می‌کند.

۳- هر بازیکن در طول ۲ روز حداقل در یک دیدار انفرادی بازی خواهد کرد و هیچ بازیکنی در طول ۳ روز بیش از دو مرتبه در رده انفرادی رقابت نخواهد کرد.

۴- حداقل ۴ نفر از بازیکنان هر دو تیم باید در مسابقات دونفره به میدان بروند و هر ترکیب دونفره‌ای نیز تنها یک مسابقه می‌تواند انجام بدهد. مگر در حالتی همه چیز به دیدار پایانی روز آخر کشیده شود.

۵- هر برد در روز اول، یک امتیاز، در روز دوم، دو امتیاز و در روز سوم، سه امتیاز خواهد داشت. هر تیم حداکثر می‌تواند ۲۴ امتیاز کسب کند. تیمی که زودتر به امتیاز ۱۳ برسد، قهرمان خواهد شد.

۶- در صورتی که در پایان روز سوم دو تیم در امتیاز ۱۲ مساوی شوند، یک دیدار دونفره، سرنوشت قهرمان مسابقات را تعیین خواهد کرد. ست‌شماری در این مسابقه مانند سایر بازی‌ها خواهد بود.

۷- ترکیب بازی‌های هر روز، به روش منحصربه‌فردی مشخص می‌شود. در روز اول، کاپتان‌های هر دو تیم اسامی بازیکنان مورد نظر خود برای بازی‌های آن روز را بر روی کارت نوشته و در اختیار سرداور مسابقه قرار می‌‌دهند و ترکیب‌ بازی‌ها طی مراسمی در زمین مسابقه آشکار خواهد شد. اما در روزهای دوم و سوم، یکی از دو کاپیتان باید صبح روز مسابقه بازیکنان منتخبش را به کاپیتان تیم روبرو معرفی کند تا او بر اساس آن بازیکنان مورد نظر خود را انتخاب کند. بیورن بورگ به عنوان کاپیتان تیم میزبان این امتیاز را دارد که مشخص کند در کدام روز می‌خواهد از این حق استفاده کند.

ترکیب تیم‌ها در دومین دوره از مسابقات لیور کاپ

تیم اروپا:

رافائل نادال
راجر فدرر
الکساندر زورف
دومینیک تیم
استفانوس سیتسیپاس
فابیو فونینی
روبرتو باتیستا آگوت (بازیکن جایگزین)

تیم جهان: 

میلوس رائونیچ
جان ایزنر
نیک کیریوس
جک ساک
دنیس شاپووالوف
تیلور فریتس
جردن تامپسن (بازیکن جایگزین)Write a Comment