نکاتی درباره نوع و سرعت زمین مسابقات آزاد استرالیا


تنیسفا – مسابقات آزاد استرالیا پس از یک دهه همکاری با برند Plexicushion، از امسال بر روی زمین‌های برند GreenSet بازی می‌شود که به نظر می‌رسد این تغییر باعث کاهش سرعت زمین‌ها شده است‌. صحبت‌های بازیکنان در چند روز اخیر نیز این موضوع را تأیید می‌کند.

راجر فدرر امروز پس از پیروزی مقابل فیلیپ کرایینویچ در دور دوم بازی‌ها، در مصاحبه با جان مک‌نرو دربارۀ این موضوع اظهار داشت: «سرعت زمین‌ وقتی توپ‌ها نو هستند نسبتاً بالا است، اما بعد از چند گیم که توپ‌ها پرز می‌دهند، سرعت به میزان قابل توجهی کم می‌شود. البته بازی در شب و در زیر سقف بسته هم مزید بر علت است. اما در روز، شرایط بازی سریع‌تر است و فکر می‌کنم هر چه بیشتر بازی کنیم سرعت زمین‌ها [با صیقل یافتن سطح زمین] بیشتر خواهد شد.»

در تنیس سرعت حرکت توپ متأثر از نوع و جنس زمین است. اصطلاح “سرعت زمین” (Court Pace) هم در واقع اشاره به سرعت حرکت توپ پس از تماس با سطح زمین دارد. در ساخت زمین‌های «هارد» از شن برای کنترل سرعت زمین استفاده می‌شود. هر چه میزان شن بیشتر باشد، اصطکاک بین توپ و زمین نیز بیشتر شده که این موضوع کاهش سرعت توپ را در پی دارد و هر چه شن کمتر باشد، اصطکاک زمین با توپ کمتر و سرعت حرکت توپ بیشتر می‌شود. علاوه بر این، هر چه بر روی زمین بیشتر بازی شود و اصطلاحاً بیشتر پا بخورد، سطح آن صاف‌تر و صیقلی‌تر می‌شود‌ که این بدین معنی است که سرعت حرکت توپ در طول مسابقات به تدریج بیشتر می‌شود.

مسابقات اپن استرالیا در چند سال اخیر سریع‌ترین زمین را در بین گرند اسلم‌ها داشته است و کاهش سرعت زمین‌های آن خبر خوبی برای بازیکنان هجومی نیست.

Write a Comment