پنجمین قهرمانی نواک جوکوویچ در ویمبلدون با شکست راجر فدرر در دیداری تاریخی


نواک جوکوویچ با پیروزی مقابل راجر فدرر در نبردی که‌ می‌توان به آن لقب زیباترین دیدار تاریخ تنیس را داد برای پنجمین بار فاتح رقابت‌های ویمبلدون شد.

تنیسفا – عصر روز یک‌شنبه دیدار پایانی رقابت‌های تنیس ویمبلدون بین نواک جوکوویچ و راجر فدرر برگزار شد و در پایان تنیس‌باز صرب پس از آن‌که دو بار حریف سوئیسی را در کسب امتیاز نهایی ناکام گذاشت موفق شد برای پنجمین بار جام قهرمانی این گرند اسلم را بالای سر ببرد.

مرد شماره یک تنیس جهان در این ماراتن مهیج و پر فراز و نشیب که ۴ ساعت و ۵۷ دقیقه به طول انجامید با نتیجه ۳ بر ۲ (۱۲-۱۳ ۶-۴ ۶-۷ ۶-۱ ۶-۷) به برتری رسید. این مسابقه با شکستن رکورد دیدار فدرر و نادال در ویمبلدون ۲۰۰۸ به طولانی‌ترین دیدار فینال ویمبلدون تبدیل شد.

جوکوویچ در ست پایانی این مسابقه دو بار فدرر را در کسب امتیاز نهایی ناکام گذاشت؛ استاد سوییسی در این ست که بسیار نزدیک و نفس‌گیر دنبال شد، در گیم پانزدهم سرویس حریف صرب را شکست و ۸ بر ۷ پیش افتاد تا برای پیروزی در مسابقه سرویس بزند. اما در‌حالیکه که در گیم بعد او ۴۰-۱۵ جلو افتاد و دو فرصت برای به پایان رساندن مسابقه در اختیار داشت، جوکوویچ با بازگشتی معجزه‌آسا از شکست گریخت و نتیجه را ۸-۸ کرد. در ادامه دو بازیکن تا نتیجه ۱۲-۱۲ مساوی پیش رفتند تا طبق قانون جدید مسابقات، کار به تای‌بریک برسد. در تای‌بریک جوکوویچ همانند دو تای‌بریک قبلی بهتر عمل کرد و حریف نامدارش را شکست داد.

این برای نخستین بار از سال ۱۹۴۸ به این سو است که یک بازیکن در فینال مسابقات ویمبلدون تا آستانۀ شکست پیش می‌رود اما در نهایت پیروز از میدان خارج می‌شود.

به این ترتیب جوکوویچ در فینال‌ مسابقات ویمبلدون مقابل اسطورۀ سوئیسی هت‌تریک کرد. او پیش‌تر در فینال سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ نیز او را شکست داده بود.

“نوله” سال‌ها پیش نیز در شرایطی مشابه توانسته بود فدرر را در یک تورنمنت گرند اسلم شکست دهد. او در مسابقات یو اس اپن ۲۰۱۱ هنگامی‌که در ست پایانی ۳-۵ و ۱۵-۴۰ از حریف پرآوازه‌اش عقب بود، به بازی برگشت و با نتیجه ۵-۷ به پیروزی رسید.

تنیس‌باز ۳۲ ساله اهل بلگراد با این قهرمانی، به ۱۶ـمین جام گرند اسلم خود (دومین در سال ۲۰۱۹) دست یافت تا یک قدم دیگر به رقبای دیرینش یعنی راجر فدرر و رافائل نادال نزدیک شود. فدرر و نادال به ترتیب با ۲۰ و ۱۸ عنوان گرند اسلم در حال حاضر پرافتخارترین تنیس‌بازان تاریخ تنیس به حساب می‌آیند و جوکوویچ پس از این دو در جایگاه سوم قرار دارد.

تنیس‌باز اهل بلگراد پس از بازی در همین‌باره گفت: «به نظر می‌رسد که در حال نزدیک شدن به رافا و راجر هستم. اما آن‌ها هم هم‌چنان در گرند اسلم‌ها قهرمان می‌شوند. وجود این دو یکی از مهم‌ترین دلایلی است که من هنوز در این سطح رقابت ‌می‌کنم. آن‌ها حتی به من انگیزه می‌دهند که بیشتر تلاش کنم.»

او که امروز بر خلاف فدرر از حمایت تماشاگران برخوردار نبود، اضافه کرد: «حمایت تماشاگران می‌تواند به بازیکن انرژی زیادی بدهد، اما وقتی از آن برخوردار نیستی، باید آن انرژی را در درون خودت پیدا کنی. بعضی‌ اوقات سعی می‌کردم آن‌ها را نادیده بگیرم و یا وقتی نام راجر را فریاد می‌زنند من در ذهنم نام خودم را می‌شنیدم. از قبل می‌دانستم که جو بازی اینگونه خواهد بود… مسابقه‌ام با نادال در فینال استرالیا ۲۰۱۲ از نظر آمادگی جسمانی چالش‌برانگیزتر بود اما مسابقه امروز از نظر ذهنی بسیار دشوار بود.»

اما در سوی دیگر، تنیس روی بی‌رحمش را به فدرر کهنه‌کار نشان داد. این اسطوره تمام‌نشدنی دنیای تنیس که در ۳۷ سالگی عملکرد خیره‌کننده‌ای را در فینال از خود به نمایش گذاشت، امروز تنها یک امتیاز با ۹ـمین جام ویمبلدون و ۲۱ـمین عنوان گرند اسلم دوران حرفه‌ای خود فاصله داشت اما بخت با او یار نبود.

استاد سوئیسی که در صورت پیروزی، لقب مسن‌ترین قهرمان گرند اسلم پس از حرفه‌ای شدن تنیس را به خود اختصاص می‌داد، درباره این شکست تلخ به خبرنگاران گفت: «فقط یک ضربه با قهرمانی فاصله داشتم… شکست همیشه ناراحت‌کننده است که باید هم اینطور باشد. اما من توانایی خوبی در عبور از شکست دارم….

او در خصوص این‌که انگیزه اصلی او برای حضور در مسابقات چیست توضیح داد: «چیزهای مختلفی به من انگیزه می‌دهند، اما حفظ رکورد مسابقات گرند اسلم‌ یکی از آن‌ها نیست. یک روز این رکورد توسط من شکسته شد و اگر هم فردا کسی آن را بشکند، مشکلی نیست. من برای بازی کردن در جلوی هواداران است که ادامه می‌دهم نه برای شکستن رکوردها.»

صربیناتور با دفاع از عنوان خود در سومین گرند اسلم سال ۲۰۰۰ امتیاز به دست آورد و جایزۀ ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار پوندی این مسابقات را تصاحب کرد. جوکوویچ در رده‌بندی جهانی با ۱۲۴۱۵ امتیاز، در صدر قرار دارد و پس از او، رافائل نادال و راجر فدرر به‌ترتیب با ۷۴۹۵ و ۷۴۶۰ امتیاز، رده‌های دوم و سوم را به خود اختصاص داده‌اند.

Write a Comment