پیش‌نگاهی به دیدار راجر فدرر و نواک جوکوویچ در فینال ویمبلدون ۲۰۱۹


مسابقات تنیس گرند اسلم ویمبلدون پس از دو هفته رقابت جذاب و دیدنی به روز پایانی خود رسیده و حالا همۀ نگاه‌ها به دیدار فینال بخش مردان دوخته شده است؛ مصاف نواک جوکوویچ در برابر راجر فدرر، بخت‌های اول و دوم قهرمانی.

تنیسفا – راجر فدرر، قهرمان هشت دورۀ مسابقات، روز جمعه با شکست رقیب سنتی‌اش رافائل نادال برای ۱۲ـمین بار به فینال ویمبلدون رسید و حالا تنها یک قدم با ۲۱ـمین جام گرند اسلم خود فاصله دارد. نواک جوکوویچ، مدافع عنوان قهرمانی هم در نیمه‌نهایی باتیستا آگوت را از پیش رو برداشت و امروز در فینال برای کسب پنجمین جام ویمبلدون و ۱۶مین گرند اسلم خود تلاش می‌کند.

فدرر و جوکوویچ از سال ۲۰۰۶ که برای اولین‌بار مقابل هم قرار گرفتند تاکنون ۴۷ بار با یک‌دیگر دیدار کرده‌اند که از نظر تعداد رویارویی در مسابقات حرفه‌ای تنیس مردان پس از رقابت جوکوویچ و نادال (۵۴ مصاف) در جایگاه دوم قرار می‌گیرد. نوله در مسابقات رو در رو، ۲۷-۲۵ از رقیب پرآوازه‌اش پیش است و در چمن نیز با ۲ پیروزی و یک شکست، دست بالا را دارد. اولین رویارویی این دو در ویمبلدون به سال ۲۰۱۲ برمی‌گردد که فدرر در نیمه‌نهایی ۳ بر یک پیروز شد. اما در فینال سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵  تنیس‌باز صرب، حریف سوئیسی را مغلوب کرد و حالا این دو برای چهارمین مصاف خود در ویمبلدون آماده می‌شوند.

آخرین مسابقۀ جوکوویچ و فدرر اواخر سال گذشته در مسابقات مسترز پاریس رقم خورد که تنیس‌باز اهل بلگراد در دیداری نزدیک به برتری رسید.

اخبار لحظه‌ای مسابقات ویمبلدون در کانال تلگرام تنیسفا

فدرر درباره دیدار پیش رو گفت: «وقتی با کسی بیش از ۱۵ بار بازی می‌کنی دیگر شناخت کافی از او پیدا می‌کنی و می‌دانی که در مواقع حساس به کجا ضربه می‌زند. قصد ندارم برای این مسابقه تمرین خاصی انجام دهم. مثل دوران مدرسه که شما شب امتحان نباید خیلی درس بخوانید. هر کاری که باید انجام می‌شد قبلا انجام شده.»

جوکوویچ هم درباره رویارویی با فدرر گفت: «همه ما می‌دانیم که راجر چقدر در همه زمین‌ها خوب بازی می‌کند. اما او در چمن حتی بهتر هم هست. این زمین، بازی او را کامل می‌کند. او دوست دارد سریع بازی کند و به حریفانش زمان ندهد که این کار را برای بازیکنانی مثل نادال و من که برای زدن ضربات خود به زمان بیشتری نیز داریم دشوار می‌کند.»

جوکوویچ برای رسیدن به فینال مسیر آسانی را طی کرده و در طول مسابقات تنها ۲ ست را به حریفان خود (هورکاچ و آگوت) واگذار کرده است. فدرر هم مسیر نسبتاً راحتی را تا فینال پیموده و او نیز با واگذاری تنها ۲ ست (در برابر هریس و نادال) به دیدار نهایی رسیده است.

رقابت فدرر و جوکوویچ گرچه شهرت رقابت فدرر و نادال را ندارد و در خارج از دنیای تنیس به اندازه “فدال” شناخته‌شده نیست، اما از نظر اهمیت و جذابیت چیزی از آن کم ندارد. جوکوویچ تنیس کاملی ارائه می‌دهد و نقطه‌ضعف عمده‌ای در بازی‌اش دیده نمی‌شود. او بهترین دریافت سرویس را در تاریخ تنیس دارد که می‌تواند سرویس فدرر را که مهم‌ترین سلاح‌ او به شمار می‌رود خنثی کند. در واقع با توجه به اهمیت سرویس در مسابقات چمن، تقابل سرویس استاد سوئیسی و دریافت صربیناتور در مسابقه امروز بسیار تعیین‌کننده خواهد بود. جوکوویچ در رالی‌ها معمولاً ثبات بالایی دارد و خطاهای زیادی از انتهای زمین مرتکب نمی‌شود، اما فدرر نیز استاد بازی روی چمن است و ابزارهای لازم را برای به‌چالش کشیدن جوکوویچ در اختیار دارد به‌ویژه که در چمن، توپ ارتفاع زیادی نمی‌گیرد و او می‌تواند با ضربات اسلایس ماهرانۀ خود حریف صرب را از منطقۀ امن‌اش بیرون بکشد. فدرر هم‌چنین با سرعت بخشیدن به بازی و یورش به‌موقع به سمت تور قادر خواهد بود ریتم بازی حریف خود را بهم بریزد. اگر فدرر بتواند در فینال هم همانند دیدار با نادال کم‌اشتباه ظاهر شود، روز یک‌شنبه شانس خوبی برای فتح بیست‌‌ویک‌مین گرند اسلم خود در SW19 خواهد داشت.

دیدار فینال بخش انفرادی مردان از ساعت ۱۷:۳۰ روز یک‌شنبه به وقت ایران آغاز می‌شود.

Write a Comment