یو اس اوپن ۲۰۲۰؛ اخراج جوکوویچ از مسابقات / صعود شاپووالوف و زورف به یک‌چهارم نهایی


هفتمین روز از رقابت‌های یو اس اپن ۲۰۲۰ درحالی برگزار شد که مسابقات این روز تحت‌الشعاع حادثه‌ای عجیب و غیرمنتظره قرار گرفت؛ نواک جوکوویچ بخت اول قهرمانی پس از آن‌که بطور غیرعمدی توپ را به صورت داور خط کوبید از مسابقات اخراج شد.

تنیسفا – نواک جوکوویچ مرد اول تنیس جهان که شب گذشته در مرحله یک‌هشتم نهایی به مصاف پابلو کارنیو بوستا رفته بود، در پی اتفاقی بی‌سابقه از مسابقات اخراج شد و از صعود به دور ۱/۴ نهایی بازماند؛ تنیس‌باز صرب بعد از اینکه در اواخر ست اول سرویس خود را از دست و ۵-۶ عقب افتاد، از روی عصبانیت توپی را که در جیبش داشت، درآورد و با ضربه نسبتاً محکمی به سمت عقب زمین فرستاد که از بداقبالی او با یکی از داوران خط برخورد کرد. این حادثه باعث شد ناظرین بازی او را به “خاطر ارتکاب رفتار غیرورزشی” از ادامه مسابقات محروم کنند.

بیشتر بخوانید: اخراج نواک جوکوویچ از آزاد آمریکا به علت کوبیدن توپ به داور خط + ویدیو

پس از اخراج جوکوویچ از بازی‌ها، اتحادیه تنیس آمریکا بیانه‌ای را در این باره منتشر کرد:

بر اساس قوانین رقابت‌های گرند اسلم، سرداور مسابقات فارغ از اینکه جوکوویچ تعمداً ضربه خطرناک و غیرمسئولانه‌ای به توپ زد و یا با بی‌احتیاطی و بدون در نظر گرفتن عواقب احتمالی این کار را انجام داد، او را از ادامه رقابت‌ها محروم کرد. با توجه به اخراج جوکوویچ از مسابقات، او تمام امتیازاتی را که تا این مرحله کسب کرده بود از دست می‌دهد و جایزه‌ نقدی نیز به او تعلق نخواهد گرفت که این علاوه بر جریمه نقدی او بابت این حادثه خواهد بود‌.

نواک جوکوویچ بعد از بازی در کنفرانس مطبوعاتی حاضر نشد و در یادداشتی که بعدتر در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد نوشت:

«اتفاقی که پیش آمد من را واقعا ناراحت کرد. حال داور خط را جویا شدم و مسئولین گفتند که شکر خدا حالش خوب است. واقعاً شرمنده‌ام که موجب ترس و اضطراب او شدم. کاملاً ناخواسته بود و کاملاً اشتباه. برای حفظ حریم خصوصی‌‌ او به نام وی اشاره نمی‌کنم. در ارتباط با اخراج شدنم از مسابقات، باید بروم و با خود بیاندیشم. باید از این حادثه برای رشد و تکاملم به عنوان یک بازیکن و یک انسان درس بگیرم. از دست‌اندرکاران مسابقات آزاد آمریکا و سایر افراد مرتبط با حادثه امشب عذرخواهی می‌کنم. قدردان زحمات تیم و خانواده‌ام هستم که سرسختانه از من حمایت می‌کنند و همینطور از هوادارانم که همواره حامی من هستند. ممنون و متاسفم.»

به این ترتیب نوار پیروزی‌های صربیناتور که در مسابقات فصل ۲۰۲۰ حتی یک بار هم طعم شکست را نچشیده بود و شانس مسلم قهرمانی در یو اس اپن امسال به شمار می‌رفت پس از ۲۶ برد قطع شد.

با حذف جوکوویچ، مسابقات یو اس اپن برای نخستین بار از سال ۲۰۱۴ به این سو یک قهرمان جدید خواهد داشت.

هم‌چنین با اخراج نوله، پابلو کارنیو بوستا برای دومین بار به جمع ۸ نفر برتر یو اس اپن پیوست.

کارنیو بوستا در مرحله بعدی باید به مصاف دنیس شاپووالوف کانادایی برود که در مسابقه دیشب با داوید گوفن بخت هفتم قهرمانی خوش درخشید؛ جوان کانادایی بعد از آن‌که در تایبریک ست نخست نتوانست هیچ امتیازی از حریف بلژیکی‌اش کسب کند، در سه ست بعدی به پیروزی دست یافت و برای نخستین بار به دور ۱/۴ نهایی یک گرند اسلم رسید. نتیجه: ۳-۶ ۱-۶ ۵-۷

شاپووالوف و کارنیو بوستا تاکنون ۴ مرتبه برابر هم به میدان رفته‌اند و شاپووالوف توانسته در ۳ دیدار پیروز از زمین بازی بیرون آید.

در مسابقه دیگر، الکساندر زورف نفر هفتم تنیس مردان در دیداری یک‌طرفه مقابل الخاندرو داویدوویچ فوگینا به برتری رسید و راهی دور ۱/۴ پایانی شد. نتیجه: ۱-۶ ۲-۶ ۲-۶

پیش از صعود زورف به مرحله بعد، هیچ تنیس‌باز مردی از آلمان در ۱۳ سال گذشته نتوانسته بود حضور در یک‌چهارم پایانی اپن آمریکا را تجربه کند و آخرین بار تامی هاس موفق به انجام این مهم شده بود.

حریف زورف در دور بعد، برنا چوریچ است که او نیز با پیروزی مقابل جردن تامپسن استرالیایی در ۳ ست متوالی، برای نخستین بار به ۱/۴ نهایی یک گرند اسلم رسید. نتیجه: ۳-۶ ۱-۶ ۵-۷

چوریچ در مرحله قبل در یک مسابقه بیادماندنی استفانوس سیتسیپاس سید چهارم مسابقات را شکست داد.

در مسابقات بخش زنان، انجلیک کربر قهرمان سابق تنیس آزاد آمریکا و پترا کویتووا دارنده ۲ عنوان گرند اسلم با پذیرش شکست مقابل نمایندگانی از آمریکا یعنی جنیفر بریدی و شلبی راجرز از دور مسابقات کنار رفتند.

کربر دیدار خود را با نتایج ۴-۶ و ۱-۶ واگذار کرد و کویتووا در یک مارتن سه سته و پس از ۲ ساعت و ۴۰ دقیقه‌ با نتایج ۶-۷ و ۶-۳ ۶-۷ برابر راجرز تن به شکست داد.

اما نائومی اوساکا شماره یک سابق تنیس زنان کار دشواری مقابل انت کنتاویت از استونی نداشت و در دو ست پیاپی او را از پیش رو برداشت و برای دومین بار به ۱/۴ پایانی مسابقات آزاد آمریکا صعود کرد. نتیجه: ۴-۶ ۳-۶

اوساکا در دور بعد باید با شلبی راجرز دیدار کند. گفتنی است اوساکا در هر ۳ مصاف قبلی خود برابر راجرز شکست خورده است.Write a Comment