یو اس اوپن ۲۰۲۰؛ حذف ویلیامز و رویارویی اوساکا و آزارنکا در فینال

[ad_1]

رویای سرینا ویلیامز برای فتح ۲۴ـمین گرند اسلم بار دیگر نقش بر آب شد.

تنیسفا – مسابقات تنیس آزاد آمریکا بامداد امروز به وقت ایران با برگزاری دور نیمه‌نهایی زنان پیگیری شد و در دیدار دوم، ویکتوریا آزارنکا با پیروزی ۲-۱ برابر سرینا ویلیامز آمریکایی قهرمان ۶ دوره رقابت‌ها برای اولین بار پس از ۷ سال به فینال یک گرند اسلم رسید.

آزارنکا با اینکه در ست اول ۶ بر یک مغلوب نمایش مقتدرانه ویلیامز شد، در دو ست بعدی با نتایج مشابه ۶ بر ۳ به پیروزی رسید تا برای اولین بار حریف نامدار خود را در یک گرند اسلم شکست دهد.

نفر اول سابق زنان جهان که در چند سال اخیر و بعد از بچه‌دار شدن و مشکلات بر سر حضانت فرزندش از روزهای اوج خود فاصله گرفته بود با این پیروزی توانست برای پنجمین بار به فینال یک گرند اسلم برسد. آخرین حضور او در فینال این رقابت‌های ۴گانه به مسابقات یو اس اپن ۲۰۱۳ باز می‌گردد که تنیس‌باز بلاروسی برخلاف امروز در دیدار پایانی مغلوب ویلیامز شد.

این هم‌چنین ۱۱ـمین پیروزی متوالی آزارنکا در نیویورک بود. او دو هفته پیش در مسابقات سینسیناتی که امسال به علت کرونا در نیویورک برگزار شد جام قهرمانی را بالای سر برد.

از سوی دیگر ویلیامز که امید زیادی داشت در این مسابقات به ۲۴ـمین گرند اسلم خود برسد باز هم ناکام ماند تا حسرت او برای دستیابی به رکورد مارگارت کورت استرالیایی کماکان ادامه داشته باشد. از آخرین قهرمانی این اسطوره آمریکایی در مسابقات گرند اسلم بیش از ۳ سال می‌گذرد. او در این سه سال که البته حدود یک سال آن را در مرخصی زایمان به سر می‌برد در ۹ گرند اسلم حضور پیدا کرده و با وجود ۴ مرتبه حضور در فینال نتوانسته به تعداد قهرمانی‌های خود اضافه کند.

آزارنکا روز شنبه در دیدار فینال بخش انفرادی زنان به مصاف قهرمان سال ۲۰۱۸ این مسابقات یعنی نائومی اوساکای ژاپنی می‌رود؛ اوساکا در دیدار اول مرحله نیمه نهایی در مصافی دشوار از سد جنیفر بریدی از کشور میزبان عبور کرد. او در این دیدار که ۲ ساعت و ۸ دقیقه به طول انجامید نفر ۴۱ جهان را ۲ بر یک ( ۳-۶ ۶-۳ ۶-۷) شکست داد تا سومین حضور خود در فینال یک گرند اسلم راه تجربه کند.

بریدی ۲۵ ساله نیز در این مسابقه عملکرد خوبی را به نمایش گذاشت اما تلاشش برای کنار زدن یکی از بهترین بازیکنان سال‌های اخیر کافی نبود. او قصد داشت به مهم‌ترین دستاورد دوران حرفه‌ای خود یعنی رسیدن به فینال یک گرند اسلم دست پیدا کند که در این امر موفق نبود.

اوساکا با پیروزی مقابل بریدی، تعداد پیروزی‌های متوالی خود در نیویورک را به عدد ۱۰ رساند.

دیدار فینال تنیس آزاد آمریکا ۲۰۲۰ در بخش زنان تکرار فینال دو هفته قبل در تورنمنت سینسیناتی است؛ اوساکا و آزارنکا می‌بایست در فینال مسابقات سینسیناتی نیز روبروی هم قرار می‌گرفتند اما مصدومیت اوساکا از ناحیه همسترینگ مانع از شرکت او در دیدار پایانی شد و آزارنکا بدون انجام بازی مقام قهرمانی را کسب کرد. این دو روز شنبه برای چهارمین بار با هم دیدار خواهند کرد. اوساکا در مصاف‌های رو در رو ۲-۱ از حریف بلاروسی پیش است.

امسال در مسابقات بخش زنان شاهد حضور موفق چندین تنیس‌باز مادر بودیم که در نوع خود جالب توجه بود. بعد از راهیابی سه مادر به مرحله یک‌چهارم انفرادی که برای اولین بار رخ می‌داد، در بخش دونفره نیز ورا زووناروا نفر دوم سابق زنان موفق به صعود به فینال شد تا برای اولین بار در تاریخ رقابت‌های گرند اسلم دو مادر (زووناروا و آزارنکا) به مرحله نهایی راه پیدا کنند. دستاوردی تحسین برانگیز برای این دو بازیکن که می‌تواند الهام بخش سایر ورزشکاران زن باشد تا پس از مادر شدن حرفه خود را کنار نگذارند.

اضافه می‌شود که در بخش دونفره مردان، تیم ماته پاویچ و برونو سوارز با غلبه بر تیم وسلی کولهف و نیکولا مکتیچ در دو ست پیاپی عنوان قهرمانی مسابقات یو اس اون ۲۰۲۰ را از آن خود کردند. (نتیجه: ۳-۶ ۵-۷)

این نخستین بار بود که پاویچ و سوارز در مسابقات یو اس اپن در قالب یک تیم به میدان می‌رفتند.[ad_2]

Write a Comment