یو اس اپن ۲۰۲۰؛ راهیابی دومینیک تیم و الکساندر زورف به فینال

[ad_1]

دومینیک تیم و الکساندر زورف به ترتیب با پیروزی برابر دنیل مدودف و پابلو کارنیو بوستا حریف یک‌دیگر در فینال گرند اسلم یو اس اپن شدند.

تنیسفا – در دیدار دوم از مرحله نیمه‌نهایی اوپن آمریکا، دومینیک تیم اتریشی با برتری ۰-۳ مقابل دنیل مدودف نایب‌قهرمان سال گذشته برای نخستین بار به فینال این گرند اسلم صعود کرد و حریف الکساندر زورف آلمانی شد.

مرد شماره ۳ تنیس جهان در ست نخست کم‌اشتباه ظاهر شد و به‌راحتی و با نتیجه ۲-۶ به پیروزی رسید، در ادامه، رقابت نزدیکی بین این دو در جریان بود و با اینکه مدودف در ست‌های دوم و سوم، ۵-۳ پیش افتاد و حتی فرصت برگشتن به بازی را داشت، در نهایت این تنیس‌باز اتریشی بود که این دو ست را در تای‌بریک به سود خود خاتمه داد و راهی فینال شد.

بازیکن اتریشی با این پیروزی، برای چهارمین بار راهی فینال یک تورنمنت گرند اسلم شد. او ابتدای سال جاری میلادی در ملبورن نیز به دیدار پایانی رسید که در آن مسابقه مغلوب نواک جوکوویچ شد.

از سوی دیگر مدودف که سال گذشته به دیدار پایانی یو اس اپن راه یافته بود، در نیمه‌نهایی نتوانست از پس حریف قدرتمند اتریشی خود بربیاید و از صعود به فینال بازماند.

تیم پس از بازی در مصاحبه با پاتریک مک‌انرو مجری شبکه ESPN گفت: «بعد از ست نخست، بازی می‌توانست طوری پیش برود که من به‌آسانی ۱-۲ در ست‌شماری عقب بیفتم. در اواخر ست‌های دوم و سوم بهترین تنیسم را بازی کردم و هر دو تایبریک نیز فوق‌العاده بود. تایبریک‌ها واقعاً قدرت ذهنی بازیکنان را به چالش می‌کشد… اما صادقانه بگویم از تای‌بریک خوشم نمی‌آید.»

اما در دیدار اول از مرحله نیمه‌نهایی، الکساندر زورف سید پنجم مسابقات بعد از نمایشی ناامیدکننده در دو ست نخست توانست به بازی برگردد و به اولین فینال خود در مسابقات گرند اسلم برسد؛ مرد شماره ۷ تنیس مردان در یک ساعت و نیم ابتدایی این بازی اشتباهات زیادی را مرتکب شد و دو ست نخست را با نتایج ضعیف ۶ بر ۳ و ۶ بر ۲ به کارنیو بوستا واگذار کرد. با این حال، جوان آلمانی که نمی‌خواست فرصت حضور در اولین فینال گرند اسلم را به همین سادگی از دست بدهد، در ادامه نبض بازی را در دست گرفت و در سه ست بعدی حریف اسپانیایی را ۶ بر ۳، ۶ بر ۴ و ۶ بر ۳ مغلوب کرد تا به فینال برسد.

زورف پیش از این هرگز نتوانسته بود در یک گرند اسلم پس از واگذار کردن دو ست نخست به بازی برگردد.

گفتنی است پس از راینر شوتلر در تنیس آزاد استرالیا ۲۰۰۳، زورف اولین بازیکن آلمانی است که به دیدار نهایی یک تورنمنت گرند اسلم صعود می‌کند.

«ساشا» هم‌چنین با ۲۳ سال سن، بعد از نواک جوکوویچ در یو اس اپن ۲۰۱۰، جوان‌ترین فینالیست مسابقات گرند اسلم به شمار می‌آید.

زورف پس از راهیابی به فینال در ارتباط با عملکردش در نیمه‌نهایی ابراز داشت: «به تابلوی نمایش امتیازات نگاه کردم و به خودم گفتم در نیمه‌نهایی یک گرند اسلم ۲-۰ از حریف عقب هستم. می‌دانستم برای اینکه شانسی داشته باشم باید بهتر بازی کنم. به نظرم در دو ست ابتدایی پابلو بازی را دیکته می‌کرد. اینجا بود که احساس کردم با توجه به قد و قامتم این من هستم که باید بازی را دیکته کنم. این‌ شیوه‌ای بود که در ست سوم اتخاذ کردم و آرام‌آرام ورق مسابقه برگشت.»

زورف و تیم روز یک‌شنبه برای دهمین بار به مصاف هم می‌روند. در ۹ رویارویی قبلی، تیم ۷ پیروزی کسب کرده است، از جمله در آخرین دیدارشان در آزاد استرالیای همین امسال که بازیکن اتریشی در نیمه‌نهایی با وجود واگذاری ست نخست دوست آلمانی خود را مغلوب کرد. دیدار پیش رو، نخستین مصاف تیم و زورف در فینال یکی از گرند اسلم‌های ۴گانه است‌ که انتظار می‌رود در سال‌های آتی بارها شاهد تکرار آن در این مسابقات باشیم.

صرف‌نظر از برنده دیدار زورف و تیم در نیویورک، تنیس مردان روز یک‌شنبه پس از ۶ سال شاهد یک قهرمان جدید در مسابقات گرند اسلم خواهد بود. (بعد از مارین چیلیچ در آزاد آمریکا ۲۰۱۴)

اضافه می‌شود که در بخش دونفره زنان تیم ورا زووناروا و لورا زیگموند با برتری برابر تیم نیکول ملیکار و ییفان ژو، عنوان قهرمانی مسابقات را از آن خود کردند. نتیجه: ۴-۶ ۴-۶

زووناروا ۱۰ سال قبل در بخش انفرادی یو اس اپن به عنوان‌ نایب‌قهرمانی دست یافت اما حالا به عنوان یک مادر جام قهرمانی بخش دونفره را بالای سر برد.[ad_2]

Write a Comment