یو اس اپن ۲۰۲۰؛ ۲۶ـمین پیروزی متوالی جوکوویچ/ صعود دشوار شاپووالوف و حذف دراماتیک سیتسیپاس


روز پنجم در مسابقات تنیس آزاد آمریکا ۲۰۲۰ با صعود نواک جوکوویچ، ساشا زورف، داوید گوفن و نائومی اوساکا همراه بود. دنیس شاپووالوف نیز در نبردی طاقت‌فرسا و دراماتیک توانست تیلور فریتس را شکست دهد. استفانوس سیتسیپاس اما با وجود داشتن فرصت‌های زیاد برای صعود به دور چهارم، در تایبریک ست پایانی مغلوب برنا چوریچ شد و از دور رقابت‌ها کنار رفت.

تنیسفا – از دور سوم رقابت‌های گرند اسلم اپن آمریکا، بامداد امروز نواک جوکوویچ که تا به اینجای فصل هماوردی نداشته موفق شد با یک نمایش بی‌نقص دیگر یان-لنارد اشتروف آلمانی را برای دومین بار طی یک هفته گذشته شکست دهد و راهی دور چهارم مسابقات شود. نتیجه: ۱-۶ ۳-۶ ۳-۶

این ۲۶ـمین پیروزی متوالی نوله در رقابت‌های این فصل به شمار می‌آید.

مرد اول تنیس جهان با این برد تعداد پیروزی‌های خود در گرند اسلم‌های هارد کورت را به عدد ۱۵۰ رساند. (۷۵ برد در اپن استرالیا + ۷۵ پیروزی در اپن آمریکا)

صربیناتور که در ۱۳ حضور قبلی‌اش در آزاد آمریکا توانسته به هفتۀ دوم رقابت‌ها راه یابد، عملکرد خود در گرند اسلم نیویورک را به ۷۵ پیروزی و ۱۱ شکست بهبود بخشید.

جوکوویچ در مرحلۀ ۱/۸ نهایی باید با پابلو کارنو بوستا بازیکن اسپانیایی به رقابت بپردازد. بوستا نفر ۲۷ جهان نیز با شکست ریچاردس برانکیس توانست به دور چهارم راه پیدا کند.

اما مسابقۀ بین استفانوس سیتسیپاس و برنا چوریچ و دیدار دنیس شاپووالوف و تیلور فریتس به دو نبرد دراماتیک تبدیل شد که طی آن سیتسیپاس و فریتس از گردونه رقابت‌ها کنار رفتند.

در مسابقه‌ای که در ورزشگاه لویی آرمسترانگ برگزار شد، برنا چوریچ کروات موفق شد ۶ مرتبه حریف یونانی خود را در کسب امتیاز نهایی ناکام بگذارد و پس از ۴ ساعت و ۳۷ دقیقه، در تایبریک ست پایانی سیتسیپاس بخت چهارم کسب جام را به خانه بفرستد. نتیجه: ۶-۷ ۵-۷ ۶-۴ ۴-۶ ۷-۶

در این دیدار که تا ساعت ۱:۱۰ بامداد به وقت نیویورک به درازا انجامید، سیتسیپاس در ست چهارم ۵ بر یک پیش افتاد و ۶ بار فرصت داشت تا بازی را تمام کند، اما چوریچ اجازه این کار را به او نداد و با بازگشتی معجزه‌آسا در ست پنجم حریف یونانی را شکست داد.

گفتنی است چوریچ ۲۳ ساله دو روز قبل نیز ۱-۲ در ست‌شماری مقابل خوان ایگناسیو لوندرو عقب افتاد اما به بازی برگشت و پیروز شد.

چوریچ در مرحلۀ بعد با جردن تامپسن استرالیایی دیدار خواهد کرد.

مسابقۀ بین شاپوواولف و فریتس، نفرات ۱۷ و ۲۵ جهان هم به یک مسابقه هیجان‌انگیز و پایاپای تبدیل شد؛ این دیدار ۳ ساعت و ۲۶ دقیقه‌ای درحالی با پیروزی شاپووالوف بخت دوازدهم کسب جام به پایان رسید که در ست‌‌شماری ۱-۲ از حریف خود عقب افتاده بود و در ست چهارم تنها یک گیم (۲-۵ به سود فریتس) با شکست فاصله داشت. نتیجه: ۲-۶ ۶-۷ ۶-۴ ۳-۶ ۶-۳

شاپو در دور چهارم باید با داوید گوفن بلژیکی دیدار کند؛ گوفن سید هفتم رقابت‌ها نیز موفق شد در سه ست پیاپی فیلیپ کرایینوویچ صرب را پشت سر بگذارد.

الکساندر زورف نیز از بازیکنان پیروز روز پنجم بود. بازیکن آلمانی که بخت پنجم قهرمانی این دوره به حساب می‌آید علی‌رغم واگذاری ست نخست به آدرین مانارینو، در سه ست بعدی مقابل تنیس‌باز فرانسوی به برتری دست یافت  و حریف الخاندرو داویدوویچ فوگینا شد.

در بخش زنان، نائومی اوساکا با یک برد نسبتاً دشوار برابر مارتا کاستیوک بازیکن جوان اوکراینی، برای سومین سال متوالی به دور چهارم یو اس اپن رسید. نتیجه: ۲-۶ ۷-۶ ۳-۶

قهرمان سال ۲۰۱۸ در مرحلۀ بعد باید به مصاف آنت کنتاویت از استونی برود.

در دیدارهای مهم دیگر نیز پترا کویتووا و انجلیک کربر نیز هر دو در دو ست متوالی جسیکا پگولا و ان لی را شکست دادند و راهی دور چهارم شدند.Write a Comment