اصلان کاراتسف: آشنایی با “سلاح سری” روس‌ها

[ad_1]

تنیسفا – اصلان کاراتسف روس تنیس‌باز شماره ۱۱۴ جهان که تا پیش از مسابقات آزاد استرالیا، خیلی‌ها حتی نام او را هم نشنیده بودند، با راهیابی به جمع ۴ بازیکن برتر اولین گرند اسلم سال، اتفاقی تاریخی را رقم زد.

او که در مرحله یک‌چهارم پایانی، گریگور دیمتروف بلغار را شکست داد به اولین بازیکنی در دوران آزاد تنیس (از سال ۱۹۶۸ به این سو) تبدیل شد که در اولین تجربه خود در یک گرند اسلم به مرحله نیمه‌نهایی می‌رسد.

اما این بازیکن ۲۷ ساله کیست؟ از کجا آمده و چرا تا پیش از این نامی از او نشنیده بودیم.

پس از قهرمانی مقتدرانه روسیه در مسابقات ATP Cup، دنیل مدودف در مراسم اهدای جام به نمایندگی از تیم کشورش پشت میکروفون رفت و در مورد یکی از هم‌تیمی‌هایش گفت: «اصلان، سلاح سری ما برای بازی‌های دونفره بود، شوخی نمی‌کنم، او فرصت نکرد خودش را نشان دهد چون ما همه بازی‌های انفرادی رو بردیم ولی او واقعاً سلاح سری ما بود.»

اگر توانایی‌های کاراتسف تا پیش از این سری بودند، حالا اما برای همه آشکار شده‌اند. بازیکنی که تا پیش از این بیشتر در بازی‌ دونفره تخصص داشت، حالا در بخش انفرادی مسابقات آزاد استرالیا سر و صدای زیادی به پا کرده و شگفتی همگان را برانگیخته است.

کاراتسف متولد سال ۱۹۹۳ در شهر ولادی‌قفقاز روسیه است. وقتی ۳ ساله بود خانواده‌اش به اسرائیل مهاجرت کردند و او آنجا تنیس را آغاز کرد. در ۱۴ سالگی خانواده کاراتسف به روسیه بازگشتند و اصلان پس از آن تنیس خود را در شهر تاگانروگ ادامه داد.

کاراتسف سال ۲۰۱۷ وقتی برای تمرین به اسپانیا رفته بود از ناحیه زانو دچار آسیب‌دیدگی شد که او را ۶ ماه خانه‌نشین کرد.

بعد از پشت سر گذاشتن دوران مصدومیت، کاراتسف در بازیابی شرایط ایده‌آل خود به مشکل خورد و نتایج ضعیفی گرفت، به طوری‌که وقتی مسابقات سال گذشته به دلیل همه‌گیری کورنا تعطیل شد، او جمع ۲۵۰ برتر دنیا را ترک کرده بود.

کاراتسف از تعطیلی مسابقات حداکثر استفاده را برد و سخت تمرین کرد و با آغاز مسابقات مزد زحمات خود را هم گرفت. او سه قهرمانی متوالی در مسابقات چلنجر در جمهوری چک به دست آورد و از همین جا بود که روند رو به رشدش آغاز شد.

تنیس‌باز روس با پیروزی در ۱۶ مسابقه از ۱۸ مسابقه‌ آخرش در تور چلنجر به نتایج درخشان خود ادامه داد و سال ۲۰۲۰ را در رتبه ۱۱۱ به پایان رساند که به او اجازه می‌داد برای تیم روسیه در مسابقات ATP Cup به میدان برود.

حضور در تیم روسیه و رقابت در کنار دو تن از آماده‌ترین بازیکنان حال حاضر جهان یعنی دنیل مدودف و آندری روبلف باعث شد کاراتسف یک شبه ره صد ساله را طی کند و حالا او در کنار هم‌تیمی‌هایش با صعود به مراحل پایانی اولین گرند اسلم سال، اتفاقی تاریخی را برای کشورشان رقم زدند؛ این برای اولین بار در تاریخ است که سه تنیس‌باز روس در جمع ۸ بازیکن برتر یک گرند اسلم قرار می‌گیرند.

کاراتسف اما هنوز کارش در اوپن استرالیا تمام نشده و او روز پنج‌شنبه در دشوارترین آزمون زندگی خود برای صعود به فینال باید به مصاف نواک جوکوویچ برود. اما “سلاح سری” روس‌ها تا همین جا هم فوق‌العاده عمل کرده و اگر کارش در همین مرحله هم به پایان برسد در رده‌بندی جدید با ۷۲ پله صعود به رتبه ۴۲ خواهد رسید‌ که دستاورد بی‌نظیری برای او محسوب می‌شود.

[ad_2]

Write a Comment