تنیس آزاد استرالیا ۲۰۲۱؛ جوکوویچ با شکست زورف برای نهمین‌بار به نیمه‌نهایی رسید / مصاف ویلیامز و اوساکا در نیمه‌نهایی

[ad_1]

در روز نهم گرند اسلم اوپن استرالیا، نواک جوکوویچ با شکست الکساندر زورف به مرحله نیمه‌پایانی راه پیدا کرد. اصلان کاراتسف نیز در ادامه شگفتی‌سازی خود توانست از سد گریگور دیمیتروف بگذرد. در بخش زنان، سرینا ویلیامز با شکست سیمونا هالپ، حریف نائومی اوساکا در دور نیمه‌پایانی شد.

تنیسفا – در مرحله یک‌چهارم نهایی رقابت‌های تنیس آزاد استرالیا بعد از ظهر امروز نواک جوکوویچ مدافع عنوان قهرمانی در دیداری پرافت‌و‌خیز و هیجان‌انگیز با حساب ۱-۳ از سد الکساندر زورف عبور کرد و برای ۹ـمین بار راهی مرحله نیمه‌نهایی این رقابت‌ها شد.

جوکوویچ ست نخست را در تایبریک به نفر هفتم جهان واگذار کرد اما در ست بعدی به ‌راحتی ۲-۶ پیروز شد و حساب کار را ۱-۱ کرد. در ست‌های سوم و چهارم نیز صربیناتور باوجود اینکه ۰-۳ از زورف عقب افتاد، اما هر دو بار به بازی برگشت و به‌ترتیب با نتایج ۴-۶ و ۶-۷ پیروز شد تا برای ۳۹ـمین بار به نیمه‌پایانی یک گرند اسلم صعود کند.

تنیس‌باز صرب که دو مرحله قبل از ناحیه عضله شکم دچار مصدومیت شد و حتی احتمال انصراف او از مسابقات نیز وجود داشت، در مسابقه امروز که ۳ ساعت و ۳۰ دقیقه طول کشید سالم و سرحال نشان داد تا خیال خود و هوادارانش را از این بابت آسوده کند.

نوله پس از بازی در مورد نبرد نزدیک خود با زورف گفت: «تا قبل از آخرین ضربه، برنده مسابقه مشخص نبود و هر دو شانس پیروزی داشتیم. اضطراب و فشار زیادی را احساس می‌کردم. راستش الان از لحاظ ذهنی کمی احساس خستگی می‌کنم. نبرد خیلی خوبی بود. به ساشا برای این تورنمنت و نبرد فوق‌العاده‌ای که امروز داشت تبریک می‌گویم. شانس با او یار نبود.»

مرد اول تنیس جهان هم‌چنین در مورد عملکرد خود در طول مسابقه افزود: «غیر از ست دوم، هر سه ست دیگر را خیلی بد شروع کردم. در این سه ست خیلی زود بریک شدم و به او اجازه دادم تا هجومی‌تر ضربه بزند. در ست سوم بعد از اینکه راکتم را شکستم دوباره تمرکزم را به دست آوردم و اوضاع به سود من تغییر کرد. اگر ساشا در این مسابقه پیروز می‌شد هم ناعادلانه نبود چراکه خیلی خوب بازی کرد. هر کس می‌توانست پیروز شود و من واقعاً خوشحالم که توانستم از این چالش سربلند بیرون بیایم.»

لحظه شکستن راکت نوسط نواک جوکوویچ در بازی مقابل زورف در ۱/۴نهایی آزاد استرالیا – REUTERS/Loren Elliott ©

آنچه در بازی گذشت

ست اول؛ ۷-۶ زورف

تنیس‌باز آلمانی بازی را با شکستن سرویس حریف صرب آغاز کرد و بلافاصله با گرفتن گیم خودش ۲-۰ جلو افتاد، در ادامه زورف برتری خودش را تا گیم نهم حفظ کرد اما درست در زمانی‌‌که باید برای پیروزی در ست سرویس می‌زد، بریک شد تا بازی ۵-۵ مساوی شود. نبرد دو بازیکن در نهایت به تایبریک کشیده شد و زورف با پیروزی ۸-۶ در تایبریک ست اول را به سود خود به پایان برد.

ست دوم؛ ۶-۲ جوکوویچ

مرد شماره یک تنیس جهان در ست دوم کنترل بازی را در اختیار گرفت و کم اشتباه ظاهر شد. او در گیم‌های اول و سوم حریف جوانش را بریک کرد تا این ست را با نتیجه قاطع ۶-۲ به پایان برساند.

ست سوم؛ ۶-۴ جوکوویچ

زورف ست سوم را خوب شروع کرد و خیلی زود ۳-۰ جلو افتاد. در گیم پنجم جوکوویچ فرصت داشت تا زورف را بریک کند، اما بازیکن ۲۳ ساله آلمانی این اجازه را نداد و نتیجه را ۴-۱ کرد. جوکوویچ بعد از ناکامی در بریک کردن زورف، از روی عصبانیت راکتش را شکست. بعد از این اتفاق ورق بازی به سود قهرمان ۸ دوره مسابقات برگشت و او با پیروزی در ۵ گیم پیاپی توانست ست سوم را ۶ بر ۴ به سود خود خاتمه دهد و در ست‌شماری ۲-۱ پیش بیفتد.

ست چهارم؛ ۷-۶ جوکوویچ

زورف ست سوم را مثل ست قبل خوب شروع کرد و ۳-۰ جلو افتاد، اما این بار هم نتوانست برتری‌ خود را حفظ کند و جوکوویچ با شکستن سرویس او در گیم پنجم‌ نتیجه را ۳-۲ کرد. در ادامه دو بازیکن تا انتهای ست برابر پیش رفتند و با اینکه زورف در گیم دوازدهم فرصت بریک کردن جوکوویچ و پیروزی در ست را داشت، این اتفاق نیفتاد تا سرنوشت این ست نیز مانند ست اول در تایبریک رقم بخورد. نبرد دو بازیکن در تایبریک نزدیک دنبال شد اما در پایان این جوکوویچ بود که در لحظات حساس بهتر کار کرد و ۸-۶ پیروز شد تا بازی با حساب ۳ بر یک به سود او تمام شود.

جوکوویچ هر وقت در اوپن استرالیا به نیمه‌نهایی رسیده، در نهایت قهرمان شده است. او که در این مسابقات به دنبال هجدهمین گرند اسلم خود است، روز پنج‌شنبه در نیمه‌نهایی برابر حریفی قرار می‌گیرد که در کل دوران حرفه‌ای خود تنها ۱۸ ست در گرند اسلم‌ها بازی کرده است.

کاراتسف نفر ۱۱۴ جهان و پدیده این دوره از مسابقات آزاد استرالیا امروز با خلق یک شگفتی دیگر از سد گریگور دیمتروف عبور کرد تا برای اولین بار در دوران حرفه‌ای خود به مرحله نیمه‌نهایی یک گرند اسلم برسد.

بازیکن ۲۷ ساله روس که برای اولین بار حضور در جدول اصلی یک گرند اسلم را تجربه می‌‌کند، در این مسابقه پس از اینکه ست اول را با نتیجه ۶-۲ به حریف بلغار واگذار کرد، در ست‌های بعدی با نتایج ۶ بر ۴، ۶ بر ۱ و ۶ بر ۲ به برتری رسید و راهی به نیمه‌نهایی شد.

دیمیتروف از اواسط این مسابقه از ناحیه کمر دچار مصدومیت شد که این مسئله عملکرد او را در ست‌های سوم و چهارم به وضوح تحت تأثیر قرار داده بود.

کاراتسف اولین بازیکنی است که در دوران آزاد تنیس (از سال ۱۹۶۸ به این سو) موفق می‌شود در اولین تجربه خود در یک گرند اسلم به مرحله نیمه‌نهایی راه پیدا کند.

جوکوویچ درباره رویارویی با کاراتسف در نیمه‌نهایی اظهار داشت: «صادقانه بگویم پیش از مسابقات آزاد استرالیا هرگز بازی‌ او را ندیده بودم. البته در طول این رقابت‌ها دیدارهای او را دنبال کردم. بازیکن نیرومندی است و خوب در زمین حرکت می‌کند و از انتهای زمین پرقدرت بازی می‌کند. بکهند خوبی دارد؛ بازیکنان روس اصولاً بکهند‌های فوق‌العاده‌ای دارند. خوب سرویس می‌زند، باانگیزه است و چیزی برای از دست دادن ندارد.»

در بخش زنان، سرینا ویلیامز و نائومی اوساکا به‌ترتیب با شکست سیمونا هالپ و سو-وه شه، حریف یک‌دیگر در مرحله نیمه‌نهایی شدند. ویلیامز اسطوره آمریکایی تنیس جهان با غلبه بر سیمونا هالپ برای نهمین بار به مرحله نیمه‌نهایی مسابقات آزاد استرالیا راه یافت.

او در ست اول ۶-۳ پیروز شد و در ست دوم با اینکه ۳-۱ عقب افتاد در ادامه با برتری در ۵ گیم متوالی این ست را هم ۶-۳ به سود خود خاتمه داد و راهی نیمه‌نهایی شد.

ویلیامز که ۷ قهرمانی اوپن استرالیا در کارنامه دارد در این مسابقات برای کسب ۲۴ـمین گرند اسلم خود تلاش می‌کند. او که مدت‌هاست به دنبال رسیدن به رکورد مارگارت کورت استرالیایی است، سه سال پیش در همین استرالیا آخرین گرند اسلم خود را در حالی که باردار بود به دست آورد و پس از آن که فرزندش را به دنیا آورد تا به امروز دیگر نتوانسته است بر تعداد گرند اسلم‌های خود اضافه کند.

در مسابقه دیگر، نبرد نائومی اوساکا قهرمان اوپن استرالیا ۲۰۱۹ و سو-وه شه نفر ۷۱ رده‌بندی یک‌طرفه دنبال شد و بازیکن ژاپنی در دو ست متوالی و با نتیجه مشابه ۲-۶ حریف تایوانی را شکست داد تا به مرحله نیمه‌نهایی صعود کند. اوساکا با این برد ۱۹ـمین پیروزی متوالی خود را کسب کرد.

ویلیامز و اوساکا تاکنون ۳ مرتبه مقابل هم قرار گرفته‌اند که سهم تنیس‌باز ژاپنی ۲ پیروزی بوده است. اوساکا سال ۲۰۱۸ در مسابقات مایمی و اوپن آمریکا ویلیامز را شکست داد و سال ۲۰۱۹ در مسابقات کانادا مغلوب حریف نامدار خود شد.[ad_2]

Write a Comment