تنیس آزاد استرالیا ۲۰۲۱؛ مدودف با پیروزی قاطعانه برابر سیتسیپاس، حریف جوکوویچ در فینال شد

[ad_1]

بازیکن بلندقامت روس برای دومین بار راهی فینال یک گرند اسلم شد.

تنیسفا – در دومین دیدار از مرحله نیمه‌نهایی مسابقات تنیس آزاد استرالیا، دنیل مدودف به مصاف استفانوس سیتسیپاس رفت و با پیروزی قاطع برابر بازیکن یونانی حریف نواک جوکوویچ در فینال شد.

مرد شماره ۴ تنیس جهان در این مسابقه که بخش عمده آن یک‌طرفه دنبال شد، کار دشواری در برابر حریف یونانی نداشت و با نتایج ۶ بر ۴، ۶ بر ۲ و ۷ بر ۵ به پیروزی رسید. سیتسیپاس که در دو ست اول به راحتی مغلوب شد، از اواسط ست سوم تلاش زیادی برای برگشتن به بازی انجام داد اما مدودف که نمی‌خواست اتفاقات بازی نادال و سیتسیپاس برای او تکرار شود کار را در سه ست تمام کرد و برای دومین بار راهی فینال یک گرند اسلم شد.

مدودف ۲۵ ساله امروز در بخش سرویس عملکرد درخشانی داشت و ۸۸ درصد از امتیازات سرویس‌ اول خود (۴۹ امتیاز از مجموع ۵۶ امتیاز) را گرفت و مجموعاً ۱۷ سرویس ایس به ثمر رساند. در مقابل، سیتسپاس هم که آثار خستگی از بازی سنگین با نادال در او دیده می‌شد ضعیف ظاهر شد و حرف چندانی برای گفتن نداشت.

بازیکن اهل مسکو پس از این مسابقه در مورد گره خوردن بازی در ست سوم گفت: «قطعاً آسان نبود چون ما دیدیم که در بازی استفانوس و رافا چه پیش آمد و رافا با اینکه دو ست جلو بود و در ست سوم هم بازی را در اختیار داشت در نهایت شکست خورد. برای همین کمی ترسیدم و اصلاً آسان نبود. اما خوشحالم که توانستم خصوصاً در لحظاتی که سرویس می‌زدم و تحت فشار بودم، نمایشی خوبی داشته باشم و به فینال راه پیدا کنم.»

مدودف هم‌چنین در مورد استراتژی خود در مقابل سیتسیپاس توضیح داد: «او از بازی مقابل رافا خسته بود. به محض اینکه او را در زمین به حرکت واداشتم متوجه این موضوع شدم و این استراتزی را در کل مسابقه به کار بردم.»

آنچه در بازی گذشت

ست اول؛ ۶-۴ مدودف

در ست اول دو بازیکن در دقایق ابتدایی پر اشتباه ظاهر شدند، اما مدودف در گیم پنجم حریف یونانی را بریک کرد و همین کافی بود تا این ست با نتیجه ۶-۴ به سود بازیکن روس به پایان برسد.

ست دوم؛ ۶-۲ مدودف

مدودف در ست دوم نیز عالی ظاهر شد و با شکستن سرویس حریف یونانی در گیم‌های سوم و هفتم، ۶ بر ۲ پیروز شد تا تنها یک ست با فینال فاصله داشته باشد.

ست سوم؛ ۷-۵ مدودف

مدودف ست سوم را با شکستن سرویس سیتسیپاس آغاز کرد و خیلی زود ۲-۰ پیش افتاد‌. درحالی که به نظر می‌رسید این ست نیز مانند دو ست قبلی به آسانی به نفع مدودف به پایان برسد، سیتسیپاس با حمایت تماشاگران به بازی برگشت و در گیم ششم مدودف را برای اولین بار در این بازی بریک کرد تا نتیجه ۳-۳ مساوی شود. مرد ششم جهان در گیم‌های هشتم و دهم هم به شکستن سرویس مدودف نزدیک شد اما بازیکن روس با سرویس‌های مهارنشدنی خود هر دو بار جان سالم به در برد.‌ در ادامه مدودف که نمی‌خواست اتفاقات بازی نادال و سیتسیپاس برای او تکرار شود، در گیم یازدهم حریف یونانی را دوباره بریک کرد و با پیروزی در گیم خودش، کار را ۷ بر ۵ یک‌سره کرد و راهی فینال شد.

مدودف که از مسابقات مسترز پاریس ۲۰۲۰ به این سو هیچ شکستی را تجربه نکرده است، با غلبه بر سیتسیپاس ۲۰ـمین برد متوالی خود را کسب کرد که آمار خیره‌کننده‌ای محسوب می‌شود. جالب‌تر اینکه از این ۲۰ پیروزی، ۱۲ پیروزی مدودف در مقابل ۱۰ نفر برتر جهان بوده است.

پس از مارات سفین و یوگینی کافلنیکوف، مدودف حالا سومین بازیکنی است که موفق می‌شود بیش از یک بار به فینال یک گرند اسلم صعود کند. او سال ۲۰۱۹ در فینال مسابقات آزاد آمریکا در ماراتنی پنج سته مغلوب نادال شد.

مرد شماره ۴ تنیس جهان که همین حالا هم صعودش به رتبه سوم رده‌بندی قطعی شده است، در صورت قهرمانی جای نادال را در رتبه دوم خواهد گرفت.

مدودف روز یک‌شنبه در دیدار پایانی به مصاف نواک جوکوویچ قهرمان ۸ دوره رقابت‌ها خواهد رفت. اگرچه تنیس‌باز صرب در بازی‌های رو در رو ۴-۳ از حریف ۲۵ ساله‌اش پیش است، اما در ۳ مسابقه از ۴ مسابقه آخر آن‌ها مدودف به پیروزی رسیده است؛ از جمله همین چند ماه پیش در مسابقات فینال تور جهانی که بازیکن روس دو بر صفر حریف پرآوازه‌اش را مغلوب کرد.

اضافه می‌شود که در بخش دونفره زنان، آرینا سابالنکا و الیس مرتنس با شکست باربورا کریچیکووا و کاترینا سینیاکووا به مقام قهرمانی رقابت‌های آزاد استرالیا دست یافتند. سابالنکا و مرتنس در این دیدار با نتایج ۶ بر ۲ و ۶ بر ۳ به برتری رسیدند و دومین عنوان گرند اسلمشان را کسب کردند.[ad_2]

Write a Comment